SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Osman Sınav'dan çok konuşulacak bir dizi

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Osman Sınav’ın yeni dizisi ‘Yalnız Kurt’un ilk bölümü 28 Ocak’ta yayınlandı. İlk bölümünü 5. Levent’teki Turkuvaz Medya Merkezi’nin Konferans Salonu’nda izledim. Diziyi izledikten sonra Osman Sınav, ‘Yalnız Kurt’a dair sorulara yanıt verdi. İlk bölümünün aldığı ve alacağı reytinglerden bağımsız olarak Osman Sınav’ın Türkiye’nin çok konuşacağı, birilerini çok kızdıracak bir dizi çektiğinin altını çizeyim. 11. yüzyıl masalı yedi başlı ejderha ile savaşla başlayan dizide, 1950’li 60’lı yıllarda yabancı ajanlar ve piyonlarıyla Türkiye üzerinde oynanan oyunlar da ele alınıyor günümüzün vatan hainleri de… Osman Sınav dizilerinde zaman zaman devreye girip başrol kahramanına akıl hocalığı yapan, tavsiyelerde bulunan biri mutlaka olur… Bu kişi ana karakterlerden biri değil yardımcı rollerden biridir. Sınav bu dizide öyle yapmadı. Baş kahramanın akıl hocası ve öykünün anlatıcısı bu kez başrolde…

Cihan Ünal farkı

Yıllar sonra ‘Yalnız Kurt’la dizi oyuncusu olarak kamera karşısına geçen Cihan Ünal, ormandaki kulübesinin altını vatan hainleriyle mücadele için kripto merkezi yapan eski asker ve istihbaratçı Davut Bahadır’ı müthiş oynadı. Davut Bahadır’ın ‘Golyat’ canavarının kanlı örgütleriyle kirli ellerinin kadim topraklardan sökülüp atılması savaşındaki silahı ve gücü, vatan hainlerinin yetim bıraktıklarından Altay Kurtoğlu olacak. Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutacak, yaşanan darbeleri, ihanetleri, cinayetleri, anarşi ve terör olaylarını izleyicilere aktaracak dizinin yaratıcısı Osman Sınav, senaryoyu yazanlara asla unutmamaları gereken iki maddeyi şöyle sıraladı:
“1. 1957’den sonra Türkiye’nin NATO’dan bağımsız her refleksi engellendi.
2. Türkiye’de Kürt meselesini ciddi olarak çözmeye çalışan herkes öldürüldü.”
Osman Sınav’ın yeni dizisini anlatırken söylediği şu cümle aslında ‘Yalnız Kurt’ dizisinin spotu gibi: “Komünizmle korkuttular, Allah’la aldattılar.”
Sınav’ın proje tasarım ve yapımcı olarak imza attığı, Çağatay Tosun’un yönettiği Cihan Ünal, Hasan Deniz Yaran, Damla Colbal, Murat Han ve Polat Bilgin’in oynadığı dizide Erzurumlu Fettah Dahhak adında bir karakter var... Devletin mi onu, onun mu devleti kullandığı 15 Temmuz’da ortaya çıkan ‘Vaiz Fettah Dahhak’ ve örgütü, bakalım ‘Yalnız Kurt’a ve projede yer alanlara karşı nasıl bir karalama kampanyası yürütecek.

İLK DİjİTAL SANAT MÜZESİ ATAŞEHİR’DE

Teknoloji ve sanatı buluşturan Türkiye’nin ilk yeni medya ve dijital sanat müzesi ‘XMAM’ Ataşehir’deki Metropol İstanbul’da açıldı. Klasik bir deyim var ya, “Anlatılmaz yaşanır” diye; X Media Art Museum da öyle… DasDas’ın Ataşehir’e getirdiği XMAM’ın açılışından önce basın toplantısı vardı.
Dasdas’ın ortakları Mert Fırat ile Muzaffer Yıldırım, Ouchhh Stüdyo kurucu ortağı Ferdi Alıcı, müzenin direktörü Esra Özkan ve sponsor Paribu’nun CEO’su Yasin Oral, Türkiye’de ilk olan müze ve üç ay sürecek sergi hakkında basına bilgi verdi. Toplantının ardından dört duvardan ve direklerden başka hiçbir şeyin olmadığı salona geçtiğimizde 25 dakikalık Leonardo Da Vinci digital sergisi başlayınca gördük ki ziyaretçiler de adeta müzenin bir parçası...

DasDas Bursa’da

Mart 2017’de Ataşehir’deki Metropol İstanbul’da hizmete giren çok amaçlı sahne ve gösteri sanatları merkezi DasDas, pek yakında Bursa’da şube açacak. Açıldığından bu yana çok amaçlı salonlarında bin 500’e yakın oyun 100 civarında konsere ev sahipliği yapan ve bir milyona yakın sanatseveri ağırlayan DasDas’ın Bursa şubesi Ekim 2022’de hizmete girecek.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hiç yazılmamış uzun bir destandır annelerin yüzleri.” (Nuri Pakdil)

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Kocaeli Kitap Fuarı'na okur ve yazar akını
  2. ÖZLEM SARIKAYA YURT 39’UNDA KANSERE YENİLDİ
  3. Twitter’da neler oluyor?
  4. Aleyna ‘Tilki’yse, Demet eski ‘Kurt’
  5. 7. Altın Baklava'ya 98 ülkeden bin 368 film
  6. Dilara öğretmen çekti, Britney Spears paylaştı
  7. ŞAMPİYON TRABZON’DAN DEMET AKALIN SÜRPRİZİ
  8. Kadın şarkıcıya karşı olan zihniyet
  9. Amber Heard'ün vücut dili ne dedi?
  10. Marilyn Monroe'nun kıyafeti Kim'in üstünde