SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Dokunmadan kıyafet almayın...

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Alışveriş yaparken bize tavsiye edileni veya bizi ekran başından almaya yönlendireni seçmemeli; farklı duyu organlarımızı da devreye sokarak, bilinçli ve
farkında davranmalıyız

Geçtiğimiz hafta sevgili Özgür Mumcu ve Eray Özer’in ‘Yeni Hayat’ podcast serisinden ‘Yavaş Moda’ bölümünü dinledim. Gerçekten inanılmaz aydınlatıcı ve bilgilendiriciydi. Başlık lütfen sizi yanıltmasın, sadece bu sektörde olanların değil; herkesin can kulağıyla dinlemesi gereken bir podcast...

Artık ‘Az al, iyi al, uzun süre kullan’ dönemindeyiz. Ben de bu konuya takmış durumdayım; giymediğimiz yüzlerce kıyafetler var ve gereksiz tüketim, gereksiz zaman, gereksiz kendini anlık iyi hissettiren duygular... Yıllarca bu yanlışları yapmışız...

Bilinçli alışveriş

Ben tabii marka danışmanlığı da yaptığımdan, ürünlerin bana gelmesi onları incelemem ve markaya ürünler hakkında yorum yapmam gibi bir işe sahibim. Bu sebeple kendi kıyafetlerim fazlalaştığında ya kız kardeşlerimle ya arkadaşlarımla ya da ihtiyacı olan kişilerle paylaşıyorum.

Aslında sadece paylaşmıyorum; o elbiselerin takibini de yapıyorum: Bir süre giyilmemişse geri istiyor ve farklı kişilere gönderiyorum.
Artık bu çılgınlığa “Dur” demenin zamanı geldi!
Bundan sonra alışveriş yaparken bize tavsiye edileni veya bizi ekran başından alışverişe yönlendireni değil; başka duyu organlarımızıda devreye sokarak bilinçli farkında bir alışveriş yapmalıyız.

Zarar vermeyelim

Çevreye ve Dünya’ya zarar veren bir davranışa izin vermeyelim. Görme ve işitme duyu organlarımız kadar dokunma duyumuz ve koklama duyularımız da o kadar önem taşır. Kıyafet alışverişlerimizde görme ve işitme duyularımızı yıllarca çokça kullandık; arkadaşımızda gördüğümüz bir elbise, internet sitelerinde gördüklerimizi hiç dokunmadan ve koklamadan hep aldık. Sonra dokununca o ürünün polyester olduğunu ve uzun süre kullanamayacağımızı anladık ve giyim odalarımız da kullanılmayan giysilerle dolup taştı.

Ürün aldığımızda koklasak o ürünün polyester veya sentetik olduğunu hemen anlarız; çünkü ana malzemesi petroldür, benzindir. Koku duyunuzla hemen o kokuyu alırsınız.

İnternetten alışveriş yaparsanız bu duyuları hissedemez ve yanlış alışveriş yaparsınız yani çevreye ve Dünya’ya zarar veren bir davranışa istemeden destek olursunuz.

Lütfen buna dikkat edelim. Bilinçli alışveriş yapalım.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Türkiye’nin stil sahibi kadını
  2. 2022 saç trend kodları
  3. Taze kan
  4. Mirale Cerica 5 soru 5 cevap
  5. Sanki bir şeyler fazlayım diyor!
  6. Murat Türkili ile 5 soru 5 cevap
  7. Sahne eksiklik istemez
  8. ‘Az çoktur’
  9. Özlem Çakır ile 5 soru 5 cevap...
  10. Zarafet...