SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

EVRENSEL İŞ BÖYLE OLUR!

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Türk müzik dünyasının kodları! Son dönemde o kadar fazla duyuyorum ki bu tanımlamayı. Bir şarkıya ulaşmanın; hatta sevdiğiniz şarkıya benzeşmesiyle keşfettiğiniz günümüz dünyasında bu kodları çözmüş ‘hit’ kafasından nedense evrensel bir isim çıkaramamışızdır. Bizim müziğin evrensel olmasıyla ilgili maalesef ki hep bir sorun olmuştur. Yıllarca gelen her ünlüye ‘Do you know Tarkan?’ sorusuna vereceği olumlu cevaba medet umarken, Tarkan da 50’li yaşlara merdiven dayadı!

Belki de dikkatimizi farklı yerlere veriyoruz. Biz popstar arıyoruz ama çok değerli müzik işleri çıkaran muhteşem Türkler’in ayak sesleri kuvvetlice geliyor. Jazz manyaklarının en sevdiği yayınlardan Downbeat’in en acımasız eleştirmenlerinden Bill Milkowski’nin tabiriyle ‘iflah olmaz bir aşık’ Fahir Atakoğlu, bunların başında geliyor. Muhtemelen sizin için kült olmuş dizi ve filmlerin müzisyeni Atakoğlu, dünyaca ünlü 42 müzisyeni bir telefonuyla stüdyosuna aldığı ‘For Love’ albümüyle Amerika’da ortalığı yıkıyor.

Buika’nın sesinden

Atakoğlu; Ahmet Ertegün’den, Arif Mardin’den sonra Amerika’daki müzik dünyasının muhteşem Türk’ü olmuş durumda diyebilirim. Albümün bence en vurucu şarkısı Buika’nın buğulu sesiyle yeniden yorumladığı Por Amor! Sertab Erener’in ‘Lal’ şarkısını çok beğenip, üzerine kendi dilinde söz yazmış İspanyol şarkıcı. Buika’nın o melankolik havasından mıdır bilmem ama aşk acınız varsa şarkı deşiyor; hayatınız rutin gidiyorsa da dert verip vazoyu duvara fırlatma (!) moduna sokuyor.

 

HİNT MUTFAĞININ UZMANI

Siz bakmayın koronavirüsten dolayı Türkiye’ye seyahatle alakalı verilen siyasi odaklı ‘karantina’ kararlarına. Daha önce ülkemize gelip algısını oturtanlar gelmeye devam ediyor! Şu an İstanbul’da hiç azımsanmayacak kadar İngiliz ve Amerikalı var.
Mesela geçtiğimiz hafta Buckingham Sarayı davetlerinin catering’lerini yapan, başarılarından dolayı Kraliçe Elizabeth tarafından MBE Nişanı’na layık görülen Sanjay Anand, dostu Uğur Talayhan’ın davetlisi olarak Türkiye’deydi. Tabii söz konusu isim Londra’nın en ünlü Hint restoranlarından Madhu’s’un kurucusu olunca, mutfakta baharat kokuları da sürpriz olmadı.
Talayhan ve Anand’ın Londra anılarının canlandığı; Ali Ronay liderliğindeki Swissotel Bosphorus mutfak ekibiyle yaptığı Hint öğle yemeğine ‘Tanrı misafiri’ kontenjanından katıldım. Muazzam lezzetlerden sonra şu soruyu sordum Talayhan’a: İstanbul gibi bir metropolde neden iyi bir Hint restoranı yok? Bu arada; otelden çıkış yaparken NBA oyuncusu Travor Ariza’ya da rastladım. Ayrıca dün Ömer Karahan’ın köşesinden Robert Downey JR.’ın Türkiye’de mavi turda olduğunu okudum. Geçtiğimiz ay Amber Heard, James Goldenstein gibi ‘celebrity’ isimler ülkemizdeydi. Acaba bu isimlerin Türkiye ziyaretinin PR’ını doğru yapabiliyor muyuz? Deneyimi anlatırken, deneyimleyen kişilerin haberleriyle algı oluşturma fırsatını ne kadar değerlendiriyoruz?

Bıktıklarımız...

- Yabancı futbolcuların kendisi kadar sevgili/eşlerini gösteren ‘yengeci’ haberler!
- Şuh fotoğraflarıyla Instagram’a reklam veren diyetisyenler...
- Doğum gününde fotoğraf ekleyen kral, kirve, bro’cular!
- Her manzaraya ‘I Love You Baby’ şarkısının uyuşuk (!) söylenmiş versiyonunu ekleyenler,
- Havaya ayakkabı atıp, kıyafetlerini değiştiren içeriksiz fenomenler.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. İSTANBUL BİR DİZİ OLSA!
  2. KAPİTALİZMİN INSTAGRAM’I
  3. ORTAMLAR AKTİVİST GÖRSÜN
  4. İLK 100’DE BİR TÜRK!
  5. K-POP GERÇEKTEN TEHLİKE Mİ?
  6. EVRENSEL İŞ BÖYLE OLUR!
  7. SOSYAL MESAFELİ ‘ÇIKMA’LAR
  8. PANDEMİNİN YOUTUBER EKONOMİSTLERİ
  9. EN İYİ BALIĞI NEREDE YERSİN?
  10. Z KUŞAĞINI ANLAMA SİMSARLARI!

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.