SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Yazı kurtarmak...

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Rakamlardan işin gidişi belliydi. Kimseye sürpriz olmadı bu kapatma kararları. Peki bu son kapanış mı? Hiç sanmıyorum... Maalesef ki dünya aşılama konusunda beklenen hızda ilerlemiyor.

‘Aç-kapa’ kararlarına da maske takmak gibi alışacağız. Turizm sezonu öncesi vakaları belli bir seviyede kontrol altına almamız hem sosyallik hem de ekonomik açıdan kritik.

En büyük rakibimiz Yunanistan, şimdilik bu süreci en iyi yöneten ülkeler arasında. Bu sebepten aşı pasaportu konusunda da AB’ye diretiyor. Sadece biz değil; İspanya ve İtalya’ya göre de kendilerini avantajlı görüyorlar.

Hiçbir şey kalıcı değil

Maalesef ki Asya’daki katı rejimler dışında sürekli bir başarıya ulaşmış ülke yok. O ilk karantina aylarındaki balkonlara çıkıp, şarkılar söyleyecek romantik ‘kapanma’ motivasyonları yok olmuş durumda. En obsesif önlem alan tipler dahi mekanlarda iç içe oturuyor. Bu durum sadece bize özel değil. O sebepten iyiye ve kötüye giden tablolar her ay yer değiştiriyor. İki ay önce tüm uçuşlara kapanan İngiltere, şimdi güven veriyor. İşleri düzeltir gibi görünen Fransa, İtalya ve İspanya ise mecburi kapatmalar yapmaya başladı.

İki ay sonra bu tablo tam tersine dönerse hiç ama hiç şaşırmayın. Eğer bir kapatma olacaksa en doğru zaman nisan-mayıs aylarıydı. Nitekim de beklenen gerçekleşti. Yine günah keçisi restoranlar olsa da bu kez etkili yardımların yapılacağına eminim. En kötü mücbir sebep kuralı devreye sokulup, kira bedelleri bir ay dondurulabilir! 

Şimdi sıra müşteride

Daha önce de yazmıştım müdavimlerin gerçekten restoranlarına sahip çıkmaları gerektiğini... Bu kapatma sadece bir ay sürecek gibi.

Pandemiden fazlasıyla etkilenen, sosyalliğinizin en büyük sahası restoranlarınızın bu boş geçecek aylarından yaz günlerine rezervasyon yapma zamanı!

Mekanlar da müdavimlerini bu konuda teşvik edici bir kampanyaya başlasa! Ya da onları beklemeden siz sevdiğiniz restoranlar için belli bir ön rezervasyon ücreti gönderip, mayıs-hazirana yer ayırtabilirsiniz.

Şimdi tam zamanı!

Yatırım tavsiyesi değildir!

Hâlâ oynayan kaldı mı bilmiyorum ama eski yemek sofralarında mutlaka birileri ‘lades’e tutuşurdu. Belki eskisi kadar tavuk tüketilmediğindir ama sürekli birbirini kandırmaya çalışan oyuncuların “Aklımda” deyip, yasaklardan kaçmasını izlerdik çocuk aklımızla...

Son dönemin dijital ekonomistlerini gördükçe aklıma o günler geliyordu. Sosyal medyada reytingin nereden geleceği konusunda ahkam kesecek bilgim yok ama “Dolar
15 TL” olur deyip, üç yıldır video çekip fenomen olan çok ekonomist gördüm. Dolar o fiyatlara çıkmasa da biraz analiz çoğu reyting uğruna bu panik havasını da amiyane tabirle gazlıyor! Bunun piyasaları etkileyen yasak kısmından ladesteki “Aklımda” gibi “Yatırım tavsiyesi değildir” diyerek yırtıyorlar.

Merhum Güngör Uras’ın ‘Ayşe Teyze ekonomisi’yle herkesin anlayacağı dilden anlattığı, tabanı da bilgilendirdiği o harika ekolü temsil ediyormuş basitlikte anlatımı takdir edilesi. Ama borsaya bu kadar yeni yatırımcının girdiği dönemde izlenme gelsin diye yapılan her reyting amaçlı yorum, doğal bir manipülasyona sebep verebiliyor.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. ‘İYİ Kİ’ TESELLİCİLERİ
  2. DIŞ GÖRÜNÜŞLE YARGILAMA (!)
  3. KAPİTALİZMİN MEŞİN YUVARLAĞI
  4. TREND Mİ, YENİ GELECEĞİN İLK ADIMI MI?
  5. NİSANDA ADANA...
  6. Yazı kurtarmak...
  7. YENİ NESİL ÇOCUK İŞÇİLER!
  8. SEZONA ‘KISA’ MI DEDiNiZ?
  9. İÇİMİZDEKİ MEGHAN’LAR
  10. 07-19 arası sosyalliğine hazır mıyız?

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.