SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Geleneksel ve leziz: Ali Ocakbaşı

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Osmanlı’nın son döneminde şark bölgelerinde başlayan ocakbaşı kültürü, önce Güneydoğu Anadolu’ya daha sonra İstanbul’a göçün başlamasıyla Batı’ya da yayılmıştır. Dar gelirli kebap ustalarının bir mekan tutamayıp, tek bir ocağın başında lezzetler sunduğu bu konsept, zamanla kendi sektörünü oluşturmuş ve ocakbaşı sosyalleşme alanları olmuştur.
Keyifli sohbetlere, lezzetli yemekler ve içecekler eşlik etmiş, yıllar içinde bu içeceklerin çoğu, yerini alkol ve mezelere bırakmıştır. Böylece ‘yeni nesil’ diye tabir edilen mekanlar açılmıştır.

Elbette klasik lezzetlerin korunduğu yerler de var. Bu hafta sizleri Suadiye’deki Ali Ocakbaşı’na götüreceğim. Gümüşsuyu, Karaköy ve Kuruçeşme’nin ardından Anadolu Yakası’ndaki ilk şubesini açan restoran, Adalar ve deniz manzarası, ferah alanı, konumu ve sürdürülebilirlik hareketiyle dikkatimi çekti.

Yöresel tabaklar

Burada mezeler, mevsimsel ve yöresel ürünlerle hazırlanıyor. Tabağımıza ilk olarak Doğu mutfağına ait, geleneksel peynirli mini pide semsek ve ceviz lahmacun geldi. Önce kokuları sonra lezzetleriyle iştahımızı açtı. Daha sonra menüde coğrafi işaretli Erzincan tulum peyniri, pancar ekşileme, kabak çiçeği dolması, efe ve muhammara geniş porsiyonlar halinde masadaki yerini aldı. Pancar ekşileme, Antakya tuzlu yoğurdu ile yapılıyor ve genizde kendini turşu gibi hissettiren bir lezzete sahip. Kabak çiçeği dolması tek başına masanın yıldızı olmaya aday, efe ise, mercimek köftesi kıvamında.

Sürdürülebilir mekan

Ali Ocakbaşı’nda çoğu ürünün glutensiz ve vegan versiyonları da mevcut. Mekanın spesiyali Ali Kebap, zırh ile elde günlük çekilmiş kuzu-dana karışık az yağlı et, leziz... Küçükbaşın Kırklareli’ndeki tedarikçilerden bu mutfağa girdiğini öğreniyorum.
Çöpşiş ise ciğer şiş gibi soğan yatağında değil; ayrı bir tabakta geliyor. Çünkü burada ‘Sorumlu Restoran Hareketi’ işliyor; tüm atıklar ayrıştırılıp, geri dönüştürülüyor. Ayrıca işletmede yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiliyor, kadın üreticiler ve kooperatifleri de destekleniyor.
Masaya dönersek, künefe, ayva tatlısı ve tahinli cevizli kabak tatlısı mutlu bir final yapmamızı sağlıyor.
Son olarak, işletmesinin başında duran ve sürdürülebilirliği mutfağa taşıyan Akkomarka Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt’u tebrik etmek isterim. Dokuz markasıyla Türk gastronomisinin değerlerini koruyup, ileriye taşıması takdire şayan...

KAYAK SEVERLERİN KEYİFLİ ADRESİ RUBY 2543

Ali ve Erkan Ünal Kardeşler’in 2017’de açtığı Ruby İstanbul’a önce Bodrum’daki Ruby Mare şimdi ise Uludağ’daki Ruby 2543 eklendi.
Bar, lounge ve restoran olarak hizmet veren mekan, ismini bölgenin rakımından alıyor. İşletmeciliğini Aykut Gündüz’ün yaptığı Ruby 2543’ün mutfağı ise Ali Ateş’e emanet... Dağ mantarlı risotto, trüf mantarlı linguine, ızgara somon, steak, kağıtta levrek, ızgara dana lokum, tavuklu mantarlı casarecce ise öne çıkan lezzetlerden...

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Anadolu lezzetleri The Ritz-Carlton'da
  2. Hıdırellez'e özel menü
  3. Caddebostan’da sempatik suşi durağı
  4. Kuleli'den lezzetli bir başarı hikayesi
  5. Ataşehir'in Nevberi'si
  6. Ramazan'da İstanbul
  7. Sürdürülebilirliğe destek: Sorumlu restoran hareketi
  8. İstanbul'un kalbinde 'Yıldız'lı yemekler
  9. Gündeme dair...
  10. Yavaşça'nın anısına...