SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Ajan dizimiz iyi

.

ABONE OL
Milliyet Haber

TRT’nin bugüne kadar yaptığı ‘kaliteli’ ‘ajit-prop ‘ dizisi diyebilirim ‘Teşkilat’ için... James Bond neydi heyecan veren bir ajan filmi mi? Emperyal güçlerin ajit-prop dizisiydi. Her ülkenin ajan yapımları vardır. ‘24’ nedir mesela? Amerika’nın Orta Doğu politikası! Buradaki ince çizgi, iyi bir senaryoyla durumu anlatmak, inandırıcı olmak. ‘Teşkilat’ giderek bunu yapmaya çalışıyor. Mavi Vatan 1 sondaj gemisine sabotaj ve devamında nedenlerinin sıralanması akıllı bir seçim. Ama şu, “Bunlar kahpe”, “Bizi dünyaya rezil etmek istiyorlar” vs. gibi söylemleri bırakmak lazım. Senaryonun “Tamam da biz ne yapıyoruz?”u sorması lazım. Olanı göstererek anlatmakta fayda var. Çözümü nasıl yapıyoruz, onu göstermek daha anlamlı.

‘ACAYİP OLUR’

Eşim ‘Liste’ romanını yeni bitirdi Timur Soykan’ın. Siyasi-polisiye roman. Devletin zirvesindeki köşkte genç bir komiser öldürülür. Cesedin elindeki listeyi çekip alır katil. Cinayetin en önemli deliliyle izini kaybettirir. Bir polis, katilin peşindedir. Devletin bütün hücrelerine sızmış çetelere meydan okur. Güvenebileceği kimse yoktur ve kendisi namlunun ucundadır. Özet böyle... Eşim, “Çok sürükleyici, hem bugünleri de anlatıyor. Acayip dizi olur. Açık kanal belki zor ama, Netflix, Blu TV filan yapsa” dedi.

TAKTIM ÇEKİMLERE

Lig maçları arka arkaya olunca Digitürk kutuda kaldık. Sonra D-Smart kutuya geçtik. İngiltere liginden bir maça denk geldik. “Kamera sahayı nasıl da daraltıyor, kendi egemenliğine alıyor” dedi ev ahalisi. Bizim maçların çekiminde karşılaşma, kameranın çekim alanının dışında neredeyse. Rize-Galatasaray maçını izlerken karşı tribünün oralarda neler oluyor anlaşılmıyordu. Bizim görüş alanına girene kadar itiş kakış izliyorduk uzaktan. Bu arada stadın ışıkları da romantik bir hava veriyordu maça!

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Ekranda futbol internete kayıyor
  2. Telefon ve TV'lere yeni uygulamalar
  3. Sanatçı ile dayanışma kanalı; ITsART
  4. 'Yalnız Kurt'; bir Türkiye gerçeği mi?
  5. Anadolu’nun ilk caz orkestrası
  6. Bizde böyle senaryo yazılır mı?
  7. Biraz çomak, biraz nükte
  8. En çok haber olan diziler
  9. İŞTE ‘OYUNCU’ DEDİKLERİ
  10. YİNE TEKRAR ARASI MAÇ İZLEDİK!