SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

DİZİ SEKTÖRÜNDE KADININ YERİ VAR MI?

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Avrupa Birliği’nin görsel işitsel araştırmalarını yapan ‘European Audiovisual Observatory’ bir sonuç açıkladı. 2015 ile 2019 yılları arasında batıda oynayan dizilerde yer alan kadın profesyoneller oranları. Üye ülke dizilerinde görev alan kadın profesyoneller şöyle oranlarda yer alıyor.

Yönetmen (Yüzde 20 oranında), Senarist (Yüzde 35 oranında), Başrol oyuncusu (Yüzde 45 oranında) ve yapımcı (Yüzde 41 oranında). Peki bizde durum nedir, piyasaya şöyle bir sordum.

Senarist ve yönetmende iyiyiz

Yapımcı ve yönetmen cephesinden Most Production’dan Gül Oğuz’a durumu sordum. “Yapımcı olarak kadınlarda Banu Akdeniz ile Başak Abacıgil var. Bu tarafta yani yapımcı tarafında, başka nedenlerle iş hayatının zorlukları belki, çok yapımcı kadın yok. Ama giderek artacaktır. Yönetmen ve senaryo bölümünde ise bizde erkek egemenliği kırıldı diyebilirim” diyor.

Üç dizinin ikisi kadın yönetmen

‘Masumlar Apartmanı’, uygulayıcı Yapımcısı Ayşıl Tay Balcı da ilginç bilgiler verdi. “Üç projemizin ikisinin ‘Masumlar Apartmanı’nın yönetmeni Çağrı Vila Lohustalı ve ‘Kırmızı Oda’nın Başak Soysal kadın. Bu ikisi ve ‘Camdaki Kız’ uygulayıcı yapımcıları da kadın. OGM Pictures ki çalıştığım şirket, senaristleri kadın yazarlardan oluşmuştur diyebilirim. Son iki şirketim, Kanal D ve D Production da kadın çalışan sayısı daha fazlaydı. Yine şimdiki şirketimde sanırım yüzde 45 ile 50 arasında kadın çalışan var.”

Batıyı geçtik

Özellikle yönetmen ve senarist bağlamında batılı sektörü yakalamış, hatta oran olarak geçmiş olduğumuzu söyleyebilirim.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. İNGİLİZ DÖNEM DİZİSİNDE TÜRKİYE
  2. Metal Müzik: Hep vardır hep kara ördektir!
  3. Profesyonel mesafede duramadı!
  4. Aras fena yaptı!
  5. Yeni sezon müzikler açmadı!
  6. GENÇ EV AHALİSİ PEK BEĞENDİ
  7. AKŞAM DİZİYLE GEÇİYOR; REKOR BEŞ SAAT!
  8. Mojo, Batu ve Büyük Parmakkapı Sokak
  9. 'Senin sivilceni bilirim'
  10. 'Yalancı' yalan olmasın!

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.