SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

TELEVİZYON YENİ REHBERİ BÖYLE...

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Eskinin yeni olduğu bir düzen bir yaşam biçimi bizi bekliyor. Televizyon da bu karmaşık garip ama gerçek yeninin yeniliklerine ayak uydurmaya çalışıyor. Bir yanda ‘yeniden keşfedilmenin’ heyecanı, öte yandan ‘şimdi ne yapmalı da bu fırsatı kaçırmamalı’ telaşında... Bizde 1-2 deneme yapıldı ama hâlâ eski eskinin alışkanlıkları devam ediyor. Peki eski yeninin ekranı nasıl olacak?

Covid-19 sonrası ekran

- Yeni zorluk televizyon yayıncılığındaki yeni standartlar. Yöneticiler her zamankinden daha atik olmak zorunda ve karar verme konusunda hızlı davranmalı... Yani, ‘akşam bir diziyle idare ederim’ devri bitti galiba!
- Yapım tercihleri değişti. Yeni içerikten çok, ertelenenlerin bitirilmesi önemli.
- Yayıncılar program saatlerinde bazı açıklarla karşılaşacaklar. Programların zamanlaması mesela. Bunun yeni program fanları yaratarak canladırmak ve ilgiyi çekecek cazip yeniden adlandırmalar bularak kitleyi yakalamakla mümkün olacağı söyleniyor.
- Program ve dizi dağıtımcılığında (yani pazarlama) içeriklerin optimize edilmesi çok önem kazanıyor. Yani daha önce bilinen pazarlama yöntemleri rafa kalkacak.
(Kaynak; Parrot Analytics)

Mesafeli yarışmalar

Yeni düzende yeni formatlar deneniyor ekranda... Onlardan biri de TRT 1’de ekrana gelen ‘Soru Küpü’ programı... Stüdyosuz, sunucusuz ve kameramansız yarışma. Koruma tulumu giymiş bir kişinin önceden eve yerleştirdiği robot, karemar ile çekimler yapılıyor.
Bundan sonra böyle yani...

Yazarın Diğer Yazıları

  1. YERLİ ‘DOCTOR FOSTER’ NE ZAMAN?
  2. MORRICONE KONSERİ EKRANA GELMELİYDİ
  3. EN UZUN VE EN KISA DİZİLER
  4. SENARİSTLER BÖLÜNDÜ MÜ?
  5. ‘MİMİK YOK!’
  6. ‘DARK’ İZLEMEK...
  7. ‘YENİ HAYAT DİZİSİ BODYGUARD DEĞİL’
  8. BELGESEL KANALINDA ŞİDDET UYARISI!
  9. FUTBOL ARASI ELBİSE
  10. OTURUP DÜŞÜNEN ADAM NEDEN AZ?

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.