SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

‘TEŞKİLAT’ GERÇEK HİKAYE Mİ?

.

ABONE OL
Milliyet Haber

‘Kızılelma’ dizisi yayınlanmıştı TRT’de. İstihbarat savaşlarını konu eden bir diziydi özetle... Tartışmalı bir bitiriş olmuştu. Uzun bir aradan sonra ‘Teşkilat’ geliyor. TRT’nin bülteninde, “Yedi vatan sevdalısı istihbaratçının heyecan ve gerilim dolu hikayesini konu alacak” diyor.  Geçtiğimiz günlerde Netflix’te ‘Spy’ dizisini izledim. İsrailli gizli ajan Eli Kohen’in hayatı. Öykünün kurgusu, oyunculuk, çekim ve senaryo ‘politik kaygıların’ önüne geçebiliyor. Bu tarz yapımlarda ‘ajitasyon’ doğaldır. Koruma kalkanı ise anlatımdır. ‘Teşkilat’ için de benzer durum söz konusudur. Ülke adına tehlikeleri göze alan bir ekip. Didaktik olmayacak. Gerçeklerden ilham alınacak. Yine de kurgu olduğunu unutmamak lazım ilk gelen ipuçları.

Ailesini Neo-Naziler öldürdü

Dizinin bazı karakter tarifleri enteresan geldi. Serdar (Çağlar Ertuğrul), Almanya’da ailesi Neo-Naziler tarafından öldürülmüş daha sonra kendisi yurda getirilmiş. Mete Bey’in (Mesut Akusta) gözetiminde büyütülmüş tam bir teşkilatçı. Mesut Bey, bu ekibin kurucusu. Zayed Fadi (Mehmet Usta) mesela, çocukluğu Filistin’de yoksulluk içinde geçmiş. Ne pahasına olursa olsun güç ve para onun için önemli... Orta Doğu’da bütün kötü işlerin taşeronu. Uzay’ın (Serdar Yeğin) ise iyi eğitim aldığı şöyle tarif ediliyor; ODTÜ istatistik mezunu. Yale’de doktorasını yapmış.

Kadın karakterlerde Ceren’in (Ezgi Eyüboğlu) ayrıntıları farklı: Serdar’ın sevgilisi... Fransız sosları satan, mutfakta mucizeler yaratan... “Teşkîlât-ı Mahsûsa’dan bu yana faaliyet gösteren Türk istihbaratına dair bugüne kadar bilinmeyenleri, tahmin edilemeyen başarıları gözler önüne serecek” diyor bülten. Senaryonun kıvraklığı ve oyuncuların bunu izleyen aksettirebilmesi önemli. Vurdu-kırdı sahneleri de olacaktır. Yerli dizilerin en büyük handikapı bu sahneler oluyor. Bakalım ‘Teşkilat’ üstesinde gelecek mi?

BİR KİTAP ÖNERİSİ

‘Curnalcilikten Teşkilatı Mahsusa’ya’, rahmetli amcam Orhan Koloğlu’nun yazdığı bir kitap. Milli İstihbarat’ın kuluçka dönemi tartışmaları ele alınıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. TÜRK DİZİ TARİHİ BU PLATFORMDA: DRAMAX
  2. ‘MENAJERİMİ ARA’ DEVAM EDECEK Mİ?
  3. ÜÇ OYUNCUYU TEST EDECEK
  4. AYNI ADLI ROMANDAN...
  5. DİZİLERDE KORONA GERÇEĞİ
  6. İSPANYA’DA İKİ TÜRK DİZİSİ KAPIŞIYOR
  7. FERİS DEVAM EDECEK Mİ?
  8. ŞAMPİYONLAR LİGİ MAÇLARI EL DEĞİŞTİRİYOR!
  9. DERİN ÖLECEK Mİ?
  10. ‘BİR ZAMANLAR KIBRIS’

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.