SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

‘SEASPIRACY’ ÇELİŞKİLERİ

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Sevdiğim ağabeyim duayen yazar Yavuz Donat, beni de köşe yazarlığına başlattığı günlerde manşetleriyle gündemi belirlerdi. Deneyimlerini aktarırken çok esprili yaklaşırdı. Bir keresinde “Süreyya, Sergey Lavrov’dan, Odd Per Brekk’e, Mario Draghi’ye kadar pek çok ünlü isim geliyor Trilye’ye. Bir gün onlarla sohbet ettikten sonra manşetten haber yap 48 saat ortalık çalkalansın...” dedi.
Netflix’te yayınlanan ‘Seaspiracy’ belgeseli de gündeme oturmayı, hem birçok doğa koruma örgütünü hem de büyük balık üreticilerini karşısına almayı başardı. İngiliz yönetmen Ali Tabrizi’nin yayınını belgesellerden biraz farklı buldum. Yunusların, balinaların hunharca katledildiğini bilmeyen, duymayan kalmadı! Görsel olarak yayınlanması algı bakımından iyi ancak çözüm odaklı sonuçlara yönlendirme konusunda yeterli istikamet göstermiyor Tabrizi. Yıllardır aşırı avcılık konusunda uyarılar yapıyorum. Yavru ve dişi kalkan, köpek balığı yüzgeci çorbası gibi ürünleri ballandırarak anlatanları hep kınadım. Elbette Tabrizi’nin söylediklerinin pek çoğu ülkemizde de yaşanıyor. Troller denizin dibini kurutmaya devam ediyor.

Abartılı veriler

“Haftada iki gün balık yiyin” derken et, sebze, hububat sektörünü karalamamak lazım. Vücudun protein dışında enerji için karbonhidrat ve yağa da ihtiyacı var. Ali Tabrizi, ‘Seaspiracy’de konuyu “Balık yemeyin”e getirmiş. “Okyanuslara yeni bir gözle bakmanın, balıkları deniz ürünü değil, doğal yaşamın bir parçası olarak görmenin vakti geldi” gibi aktivist yaklaşımlar hiç gerçekçi değil.
Bir zamanlar bilim insanlarının balıktaki omega 3’e, yumurtaya ilgisiz çamurlar attığı gibi günümüzde de realitelerden uzak yaklaşımlar oluyor maalesef. Halbuki insanlık tarihi ile ilgili birazcık bilgisi olanlar bilir ki avcılık ve toplayıcılık olmasaydı tarıma, üretime geçebilecek, hayatını idame ettirebilecek insan kalmazdı yeryüzünde...

Balıktan vazgeçmeyiz

Ali Tabrizi’nin belgeselinde katıldığım yönler var elbette. Balık çiftliklerinin doğaya verdikleri zarar (tabi ki hepsi için geçerli değil), ağlardaki ölü balıkların denize bırakılması, büyük teknelerin verdiği zararlar... Elbette belli boydaki küçük tekne sahipleri tek işlerinin balıkçılık olduğu düşüncesiyle sürdürülebilir balıkçılığın var olması için hata yapmamaya çalışıyor.
Balıkçıların ağları plastikten daha fazla okyanusu kirletiyormuş! Bana inandırıcı gelmedi.
Balıkları ‘balık hafızası’ deyimiyle aşağılarız ama büyük paralar vererek balık yağı alırız ki hafızamız güçlensin diye...
Biz sağlıklı yaşamımızı sürdürmek için balık yemeye devam edeceğiz sevgili Tabrizi...

SARIMSAK SOSLU MİDYE

Malzemeler:
- 20 adet iç midye
- 3 diş sarımsak
- Yarım demet maydanoz
- 2 adet limon
- Yarım çay kaşığı tuz

Yapılışı: Midyeleri yıkayın, süzün ve bir tava içerisinde kısık ateşte suyunu salana kadar pişirin. Sarımsakları tuz ile iyice ezin. Maydanozların yapraklarını ince bir şekilde kıyın. Sarımsak, maydanoz, limon suyunu karıştırın midyelerin üzerine döküp iki dakika çevirin. Afiyet olsun.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. 'Unutulmuş tatlar'
  2. Ordu Valisi'nden gastronomi atağı
  3. Rize mutfağına dair...
  4. Rize'de gastronomi günleri
  5. İzmir'in lezzetli mekanları
  6. İZMİR’DE NEFES ALDIM
  7. TROLLER MASUM DEĞİL
  8. RESTORANLARDA BURUK MUTLULUK
  9. MARMARA’NIN ACI SONU
  10. DOĞALA DÖNÜŞ

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.