SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Urla'da Hiç Lokanta

.

Milliyet Haber

Urla deyince uzak geçmişi imgeleyen belleğim devreye giriveriyor hemen. 1976-1980 yılları arası yaz aylarında Urla iskelesi Menteş bölgesinde konuşlanan Kara Harp Okulu öğrencilerinin kampındaki tertemiz deniz, koylarda gizlice yakaladığım balıklar, ayak basmamış tepelerden topladığım kekikler... Son yıllarda bu güzelim doğanın verdiği nadide ürünler bölgede kaliteli restoranların açılmasında aktif rol oynadılar. Bunlardan birisi Urla’nın gözbebeği Hiç Lokanta...
Öğle saatlerinde ziyaret ettiğim mekan, kapıdan girişte insanı büyülüyor. Konuklara çok önem verildiği, göz zevkinin, yaratıcılığın, özgün olmanın bu denli yansıdığı lokanta sıradışı. Müşteriye duyulan saygı masalardan, tuvaletlerdeki özene kadar her bölümde kendini gösteriyor.
Restoran müdürü Halil Yağmur Çakmak, son derece ilgili, kibar, misafirlere kendi evinde hissettiriyor. Yabancı turistler, İstanbul, Ankara ve Anadolu’nun pek çok kentinden gelen müşteriler var. Damak tadına önem veren ve değişik tatlar peşinde olanlar Hiç Lokanta’nın görkemli kapısından içeri giriyor.

Yaratıcı şef

Mekanın sahibi Duygu Özerson Elakdar ile zaman zaman gastronomi etkinliklerinde karşılaşıyorum. İşini çok seviyor, 60 bin zeytin ağacı var. Restoranda yediğiniz ürünlerin çoğu kendi üretimleri. İncili Gastronomi Rehberi ödül töreninde dört inci alınca çok heyecanlı ve mutluydu. Eşi Taha Elakdar, ünlü bir mimar. Özgün tasarım ile farklılık yaratmış Hiç Lokanta’da. 160 yıllık tarihi taş bina, modern bir mimari anlayışla ve titiz bir restorasyon sonucu Urla’ya kazandırılmış büyük bir emek ürünü.
Şef Ekin Can Kün bilgili, araştırmacı, mutfakta harikalar yaratıyor. Çiğ kereviz spagetti ile başlangıç yaptığım yemekte hardal otu pesto eşliğinde isli karpuz turbu salamı çok lezzetliydi. Kaliteli zeytinyağı yemeklerin çehresini değiştiriyor, soslar çok ilginç ve oldukça başarılı.

Rafine tatlar

Pancar ketçabı, isli hardal, yaban mersini peyniri, vegan ayçekirdeği peyniri inovasyonda çıta atlamış. Yeşil zeytin tartar ve mısır cipsi ile sunulan ızgara sübye lezzetli bir yemekti. Kendilerinin imalatı mısır cipsi bir harika. Üçüncü yemeğim olan kokoreçi tamamen kendileri yapıyorlar, sunum cezbedici. Uzun pişmiş keçiyi mutlaka deneyin. Olgun yaştaki erkek keçi kullanılmış. Kuzu tandır gibi ama müthiş bir lezzet. Fermente koruk kullanıyorlar ve fırında yapıyorlar. Mevsime göre ürün çeşitliliği ile uyumlu menü, ilkelere sadık bir yaratıcılık, sürdürülebilirliğe inanmışlık, insana ve doğaya saygı, geleceğe yatırım... Hiç Lokanta size nefes aldırır, yolunuz Urla’ya düşerse mutlaka denemelisiniz.

BALLI HARDALLI KALAMAR

Malzemeler:
- 1 adet orta boy kalamar
- 1 çay kaşığı bal
- 1 tatlı kaşığı hardal
- Yarım çay kaşığı tarçın
- Yarım çay bardağı zeytinyağı
- Yarım adet limonun suyu
- Çeyrek çay kaşığı karabiber
- Yeterince tuz

Yapılışı: Kalamarı temizleyip ince halkalar halinde kesin ve kaynar suda 30 dakika haşlayın. Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde homojen bir hal alana kadar çırpın. Kalamar halkalarını sos ile iyice harmanlayın ve yeşilliklerle servis edin. Afiyet olsun.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Kazın İstanbul'daki adresi
  2. Adriyatik'te bir balıkçı
  3. Doğuyu keşfettik
  4. HEYBETİYLE CUDİ DAĞI
  5. Doğu sizi bekliyor
  6. Gıdanın geleceği ellerimizde
  7. Urla'da Hiç Lokanta
  8. Bursa'nın 21 Masa'sı
  9. Üsküdar Kanaat Lokantası
  10. Dalgaların üstündeki şefler