SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

ABD harekete geçti! Sevkler başladı...

ABD hükümeti, çoğunluğu Orta Amerikalı ve Kübalı yaklaşık 900 göçmeni iltica başvuruları sonuçlanana kadar Meksika'ya gönderdi.

ABONE OL
AA

 

Hükümet yetkilileri, iki hafta önce kapsamı genişletilen "Meksika'da Kal" programı çerçevesinde, 900 Orta Amerika ve Kübalı göçmenin Meksika'nın kuzeyindeki Tamaulipas eyaletinin Matamoros şehrine sevk edildiğini açıkladı.

Puerta Mexico Köprüsü'nden Meksika'ya sevk edilen göçmenlerin yanı sıra yaklaşık 3 bin göçmen de Tamaulipas eyaletinde iltica başvurusu işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor.

İltica kapsamındaki yasal işlemleri sonuçlanıncaya kadar göçmenlerin Meksika sınırları içinde bulunması zorunlu.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı, bölgede yaşanan şiddet ve kaçırılma olayları nedeniyle vatandaşlarını bölgeyi ziyaret etmemeleri konusunda uyardı.

Öte yandan, ülkeye gönderilen göçmenler için daha fazla barınak ve iş imkanı sağlayacaklarını duyuran Meksika hükümeti, dün ABD sınırındaki Juarez'de 3 bin 500 kişilik yeni bir barınma merkezi açmıştı.

Bu yılın ocak ayında başlayan "Meksika'da Kal" programı kapsamında ABD hükümetinin, 20 binden fazla mülteciyi iltica başvuruları sonuçlanana kadar beklemek üzere Meksika'ya gönderdiği ifade ediliyor.

Meksika sınırındaki göçmen konvoyu

Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan 7 binden fazla kişinin yer aldığı göçmen konvoyu, geçen yıl aralık ayında Meksika topraklarında ilerleyerek, kuzeydeki sınır kenti Tijuana'ya ulaşmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan göçmen konvoyundan hiç kimsenin, mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmişti.

ABD ve Meksika hükümetleri arasında varılan "Meksika'da Kal" mutabakatı kapsamında, Meksika üzerinden ABD'ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana'da ikamet etmesi öngörülmüştü.

Diğer Haberler

  1. Son dakika | Dünya genelinde corona virüs bilançosu: Can kaybı 357 bin 480’e yükseldi
  2. Son dakika... Dışişleri'nden Yunanistan'a göçmen tepkisi: 'Utanç verici!'
  3. Son dakika | Meksika'da corona virüs nedeniyle 463 kişi daha hayatını kaybetti!
  4. Son dakika | Ülkede corona virüsten ölenlerin sayısı 25 bini geçti!
  5. Denizdeki yeni kirlilik! Maske ve eldiven
  6. Salgının yeni merkezi Amerika kıtası
  7. Sınırlar arası aşk mektubu tartışması
  8. ‘Salgın ilişkilerde yeni fırsatlar sunuyor’
  9. ‘Işınlanma’ efsanesi çöktü!
  10. ‘Sosyal medyayı kapatırım!’

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.