SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Dışsatımcının hedefi sürdürülebilirlik

.

Milliyet Haber

EGE İhracatçı Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2020 yılını ‘Sürdürülebilirlik Yılı’ ilan ettiklerini açıkladı. Sürdürülebilirliği, doğa, sosyal haklar, ekonomi ve yönetişim olarak dört ana başlığa ayırdıklarını belirten Eskinazi, “Ege Bölgesi’nin sürdürülebilir üretim merkezi olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Bu amaçla 2020 yılında yerel yönetimler, kamu kurumları, üniversiteler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapacağız. Sürdürülebilirlik ile ilgili elçilik görevi görecek ‘Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu’ kuracağız” dedi.

Ege Bölgesi öncü

Birleşmiş Milletler bünyesinde Global Compact’a üye olduklarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Projesi’ne katıldıklarını dile getiren Eskinazi, şöyle devam etti:

“Global Compact’ta olduğu gibi, Sıfır Atık Projesi’nde de bu projeye katılan ilk birlik olduk. Türkiye’de organik üretim ve ihracat EİB öncülüğünde 30 yıl önce İzmir’den başladı. Ticaret Bakanlığı tarafından organik sektöründe ‘Koordinatör Birlik’ olarak atandık. Organik pamuk, organik kumaş ve organik kıyafet üretiminde Ege Bölgesi olarak öncü konumdayız. Gerek su kullanımı, gerek toprağın canlılığının korunması, gerek yetişen gıda ürünlerinin insan sağlığına uygun üretimi için sürdürülebilir üretim için kaynakların optimum kullanılması için çiftçileri eğiten programlar düzenliyoruz ya da düzenlenmesine maddi destek sağlıyoruz.”

Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, ‘Bornova’dan Başlıyor, İzmir’de Gıda Kayıplarını Azaltıyoruz’ isimli projeye Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin destek olduğunu sözlerine ekleyen Eskinazi, “Fire oranı azaltılıp ekonomik açıdan katma değer sağlandığında, çok daha kaliteli ürünlerin daha az maliyetle üretimi gerçekleştiğinden rekabet gücü artmış olacak” dedi.

Bir ağaca 10 ağaç

Ege Maden İhracatçıları Birliği Mevlüt Kaya da “Türkiye’deki tüm orman alanlarının binde 2.9’unun madencilerin harcadığı alandır. Ama tüm doğayı yerle bir eden bir sektör olarak görülüyoruz. Bu algıyı değiştirmek için çalışıyoruz. Kestiğimiz 1 ağacın karşılığında 10 tane dikiyoruz” dedi.

Diğer Haberler

  1. 400 markayı buluşturdu
  2. Çevreyi korumak önceliğimiz
  3. 20 klinik 3 ay ücretsiz
  4. ‘Geleceğin insanını yetiştiriyoruz’
  5. Dokuz Eylül’ün konuğu Ortaylı
  6. Tatlı yarış
  7. Yakın mesafe sorunu çözülüyor
  8. Çiftçinin tercihi
  9. Büyükşehir’den kreş atağı
  10. Çocuklar mikrofonda

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.