SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Midyenin sofraya yolculuğu

.

Milliyet Haber

En çok tercih edilen sokak lezzetlerinden midye, denizden toplanmasından tüketime kadar zorlu bir yolculuktan geçiyor.

En çok sevilen sokak lezzetlerinin başında gelen midye, tüketime hazır hale getirilinceye kadar zahmetli yolculuktan geçiyor. Dolmasından tavasına, çorbasından pilavına farklı şekillerde tüketilen midyenin denizden toplanmasındaki zorluk dikkat çekiyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 1 milyon ton tüketilen midyenin üretimini Avrupa Birliği de destekliyor.

İzmirli çok seviyor

FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından tüketime hazır ürünler sınıfına dahil edilen midyenin sağlıklı bir deniz ürünü olarak değerlendirilebilmesi için nerede yetiştirildiği büyük önem taşıyor.

Midye dolma üretim tesisi mühendislerinden Ege Üniversitesi Su Ürünleri bölümü mezunu Mahmut Ergün, “Ağır metal taşıyan bölgede yetişmiş midyeyi sürekli tüketen bir kişide yıllar sonra belirtiler ortaya çıkar. Yoğun bir ağır metal söz konusuysa bu tüketim kişinin felç olmasına bile yol açabilir. Halk arasında bir söylenti olan midyenin adet görme durumu söz konusu da değil, ancak vatandaş midyeyi güvendiği yerlerden tüketmeli” dedi. Tesisin sahibi Serkan Alak da, “İzmir, Türkiye’nin midye talebi en yüksek olan şehri. Burada herkes midyeyi seviyor. İzmirliler atıştırmalık bir çekirdek gibi midye yiyor” diye konuştu. -HANDE NAYMAN DHA

Diğer Haberler

  1. Hayat kurtaran ziyaret
  2. İzmirli doktorlar sağlıkta çığır açıyor
  3. Bornova’da mutluluk yılı
  4. Kalkınmanın yolu ‘fuarcılık’
  5. Kalite yolculuğunda önemli bir adım daha
  6. Türkiye’nin en iyi 10 ‘3rd Wave’ kahvecisi
  7. Hastalıklardan balıkla korunun
  8. Egeli ihracatçıların kalitesi kanıtlandı
  9. 7’den 77’ye cirit sevdası
  10. Yalnız kalpler bir araya geldi

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.