SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Nutella’ya inceleme başlatıldı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Nutella’nın Avrupa’da raflardan indirilmesine neden olan raporu inceleleyip ulaştıkları sonucu kısa sürede paylaşacaklarını söyledi.

ABONE OL
Milliyet Haber

Ünlü İtalyan markası Nutella'da kansorejen madde olduğu iddiaları ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik açıklama yaptı. Çelik, çikolata ve bisküvilerde sıklıkla kullanılan palm yağının zararlı olduğu ve ünlü bir çikolata kremasının bu nedenle bazı ülkelerde raflardan indirilmesine ilişkin Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmaların sürdürüldüğünü, bu değerlendirmenin neticesini en kısa sürede paylaşacaklarını kaydetti.

AVRUPA GIDA GÜVENLİĞİ DAİRESİ'NDEN UYARI

Avrupa Gıda Güvenlik Kurumu EFSA, Nutealla'nın da yapımında kullanılan palmiye yağının 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde, diğer bitkisel yağlardan daha çok kanserojen madde ortaya çıkarttığını açıklamıştı.

Şirketin reklam kampanyalarında boy gösteren Vincenzo Tapella yaptığı açıklamada "Palmiye yağı olmadan Nutella üretmek, gerçek ürünün tadını bozar ve geriye atılmış bir adım olur" dedi.

En ucuz bitkisel yağ olan palmiye yağından yılda 185 bin ton kullanan şirketin başka bir bitkisel yağ kullanmasının, şirkete yıllık 8 ila 22 milyon dolarlık ek maliyet getirebileceği tahmin ediliyor.

PALMİYE YAĞI NEDİR VE NEDEN ZARARLI?

Palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

FERRERO TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Nutella'nın ithalatçısı Ferrero Türkiye konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Yazılı açıklama şöyle,''Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA), 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamasının ardından, İtalya'da palmiye yağı içeren Nutella kavanozlarının raflardan inmeye başladığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Nutella kesinlikle kanserojen madde içermemekte ve EFSA’nın açıklamaları Nutella’ya yönelik değildir. Ayrıca Nutella hiçbir ülkede raflardan indirilmemiştir. İtalyan süpermarket zinciri ‘Coop’ kendi markasını raflardan çekmiştir.

Hem Türkiye hem de Dünya’da gıda ürünlerinde kullanılabilecek bitkisel yağ çeşitleri yasal mevzuatlar ile belirlenmiştir. Palm yağı bu anlamda Avrupa Birliği mevzuatlarına da uygun olarak çikolatalar, kekler,bisküviler, dondurmalar, cipsler gibi pek çok farklı ürün grubunda ülkemizde de kullanılmaktadır.

EFSA’nın raporu, çok sayıda gıda ürünü ve yağlar üzerindeki kontaminantlara yönelik analizleri içermektedir. Hazırlanan raporda, kontaminantların varlığının, kullanılan sıvı ve katı yağların yanı sıra, bunların maruz kaldığı işlemlerle ilgili olduğunu da bildirmiştir. EFSA’nın raporu Nutella’ya yönelik değildir. Ferrero olarak tüm ürünlerimizin güvenli olduğu hususunu bir kez daha vurgular ve Nutella’nın İtalya başta olmak üzere Avrupa ve dünyanın dört bir yanında satışlarına düzenli olarak devam ettiğini belirtiriz."

Diğer Haberler

  1. Türkiye'nin muz üretimi arttı
  2. Altın fiyatları dünkü kapanışa göre düşüşte! Gram-Çeyrek-Yarım ve Tam altın fiyatlarında son durum ne?
  3. Karadeniz somonu 2021'in ilk ayında 23 ülkeye ihraç edildi
  4. İstanbul Havalimanı'na, Birinci Seviye Karbon Salımı Sertifikası
  5. Nar ihracatında 126 milyon dolarlık rekor
  6. Palandöken: Yapılandırma ödemeleri en az 6 ay ertelenmeli
  7. Son dakika: Halkbank'tan seyahat acentelerine yeni destek
  8. Belediyelerin yapı ruhsatı verdiği bina sayısı arttı
  9. TCMB'den Türk lirası zorunlu karşılık oranları artırımına ilişkin açıklama
  10. TCMB'den döviz pozisyonunu etkileyen işlemlerin izlenmesine ilişkin değişiklik

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.