SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Son dakika! Başsavcılık açıkladı! 372 kişi hakkında adli işlem...

Başsavcılıklarca, manipülatif paylaşım, rencide edici davranış, karantinaya uymama, stokçuluk gerekçeleriyle 372 kişi hakkında adli işlem yapıldı. Soruşturmalar kapsamında işlem yapılan kişilerden 3'ü tutuklandı, 3'ü hakkında iddianame düzenlendi, 21'i hakkında adli kontrole hükmedildi.

ABONE OL
aa

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca, son iki haftada ülke genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranış, karantina tedbirlerine aykırı davranma, stokçuluk, sahte veya kaçak dezenfektan ile kaçak maske" gerekçeleriyle 372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kovid-19 önlemleri kapsamında özellikle sosyal medyada yer alan manipülatif haber ve paylaşımlar nedeniyle harekete geçen başsavcılıklar, 314 kişi hakkında işlem yaptı. Bu kişilerden biri tutuklandı.

Sokağa çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik rencide edici davranışlarda bulunanları da takibe alan savcılıklar, bu nedenle de 7 kişi hakkında soruşturma yürüttü. Soruşturmalar sonrasında bir kişi hakkında adli kontrol kararı verildi, 6 şüpheli serbest bırakıldı.

Karantina şartlarına uymayanlarla ilgili de Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri çerçevesinde yapılan soruşturmalarda 9 kişi hakkında işlem yapıldı.

Savcılıklar, Kovid-19 nedeniyle stokçuluk yapan, sahte veya kaçak dezenfektan üreten, kaçak maske satan 42 kişiyle ilgili de soruşturma yürüttü. Bu kişilerden 2'si tutuklandı, 3'ü hakkında adli kontrole hükmedildi.

Ankara'da 31, İstanbul'da 18 kişiye işlem
Ankara'da bu konular nedeniyle işlem yapılan sayısı 31, İstanbul'da ise 18 oldu. İstanbul'da adli kontrol şartıyla serbest bırakılan iki şüpheli hakkında ise dava açıldı.

Böylece, başsavcılıkların ülke genelinde 372 kişiye yönelik yürüttüğü soruşturmalarla karantina şartlarına uymama, rencide davranış, manipülatif haber ve paylaşım, stokçuluk, kaçak maske ile dezenfektan gibi nedenlerden dolayı 3 kişi tutuklandı, 3 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi, 21 kişi hakkında adli kontrole hükmedildi. Diğer şüphelilerin bir kısmı serbest bırakıldı, diğerleri hakkında çeşitli kararlar verildi.

Diğer Haberler

  1. Araba parası kadar ceza yedi, 'Bizde her şey zevkine' dedi
  2. 1 Haziran açılacak yerler nereler? 1 Haziran kalkan yasaklar ve yeni normalleşme kararları nedir?
  3. Son dakika! Bakan açıkladı: Herekol karargahı çöktü!
  4. Son dakika! Sağlık Bakanı Koca'dan flaş açıklama: Yarın büyük gün!
  5. Memurları yakından ilgilendiriyor! Bakanlık tarafından belirlenen kronik hastalıklar nelerdir? Kronik hastalık ne demek?
  6. 18 yaş altı ailesiyle seyahat edebilir mi? 18 yaş altı ne zaman sokağa çıkacak, hangi gün ve seyahat izin belgesi nasıl alınır?
  7. 30-31 Mayıs sokağa çıkma yasağı var mı, yasak olan iller nereler, kimleri kapsamıyor? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?
  8. Yatay geçiş şartları nedir, kontenjanları ne oldu? İşte YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın açıklaması...
  9. SMS ile HES kodu nasıl alınır? Şehirler arası seyahatlerde HES kodu zorunlu mu?
  10. SpaceX- Nasa ilk insanlı uçuşu saat kaçta? SpaceX- uçuşu canlı olarak nasıl izlenecek?

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.