SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Son dakika: Türk Silahlı Kuvvetleri İran destekli milisleri vurdu!

Cilvegözü’ne açılan Bab el Hava Sınır Kapısı’nı ele geçirmeyi hedefleyen Suriye rejimi, Halep-Zehra yolunu açmak için bölgeyi bombalıyor. Bu arada Halep’in batı kırsalından, muhalif güçler ile TSK’nın konuşlandığı noktalara saldıran rejim güçlerine, Nubl ve Zehra kasabalarından da İran milis güçleri tarafından destek verilmesine sert yanıt verildi. Rejim noktalarına TSK destekli muhalif gruplar tarafından yoğun top ve tank atışları yapılırken, Nubl ve Zehra kasabaları çevresindeki İran milisleri de vuruldu.

NAMIK DURUKAN Ankara

Rusya destekli Suriye rejim ordusu, stratejik önemdeki M5 karayolunu kaybetmemek için bölgeye yoğun sevkiyat yapıyor. Rejim, gözünü Cilvegözü’ne açılan Bab el Hava Sınır Kapısı’na dikti. Sınır kapısına 10 km yaklaşan rejim ordusu, stratejik önemdeki Halep-Zehra yolunu açmak için Rusya’nın desteğiyle bölgeyi bombalıyor. Rejimin saldırısı Halep’in batısındaki Kefernaha’ya yoğunlaştı. Saldırılar, dün Maarret el Numan kasabası ve çevresinde de etkili oldu. Rejim ordusu, kısa süre önce ele geçirdiği Halep’i Şam’a bağlayan, buradan Ortadoğu’ya açılan M5 karayolu ve çevresini kontrolü altında tutabilmek için bölgeye yeni takviye güç sevk etti. M5’in Halep’e uzanan kesimlerinde çok sayıda kontrol noktası oluşturan rejim kuvvetleri, yolu askeri amaçlı kullanıma açmak için mayın ve patlayıcıları temizlemeye çalışıyor.

Şiddetli çatışmalar

Muhalif gruplar, rejim ordusunun ele geçirdiği İdlib’in doğu kırsalındaki Miznaz kasabasına dün saldırıya geçti. Muhalif gruplar ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışma yaşandı. Çatışmalar kasaba ve çevresinde yoğunlaştı. Muhalifler, Rus destekli Suriye rejim kuvvetlerini durdurmak için bazı noktalarda intihar saldırıları gerçekleştirdi. Rejim ve İran milislerinin üslendiği mevziler ise Grad füzeleriyle vuruldu. Muhalifler, rejimin kasaba ve çevresinde konuşlu bulunan tank, askeri araç ve iş makinesini Tow füzesiyle vurdu. 

Sert cevap verildi

Halep çevresindeki muhalif grupların denetimindeki yerlere ilerleyişini sürdüren rejim ordusu, Nubl ve Zehra arasındaki karayolu bağlantısını ele geçirmeyi amaçlıyor. Dün muhalif mevzilere yoğun saldırılar başlatıldı. Saldırılara bölgedeki İran milisleri de destek verdi. Halep’in batı kırsalından, muhalif güçler ile TSK’nın konuşlandığı noktalara saldıran rejim güçlerine, Nubl ve Zehra kasabalarından da İran milis güçleri tarafından destek verilmesine sert yanıt verildi. Rejim noktalarına TSK destekli muhalif gruplar tarafından yoğun top ve tank atışları yapılırken, Nubl ve Zehra kasabaları çevresindeki İran milisleri de vuruldu. Rejim ordusunun Halep-Zehra yolunu açmak için Anadan, Biyanun, Heyyan, Hureytan ve Kefer Hamra yerleşim birimlerini kontrol altına almaya yönelik saldırılarını artırdığı bildirildi.

Halep kırsalındaki rejim heddeflerine ise TSK tarafından ÇNRA füzesiyle atış yapıldı. Muhalif gruplar da Halep’in batısındaki Daret İzzeh’deki üslerden rejim mevzilerini vurdu. Saldırı sonrası buradaki muhalif mevziler, Rus savaş uçaklarınca bombalandı.

10 km mesafedeler

Rejim ordusu, 2012’den bu yana muhalif grupların denetiminde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’na açılan Bab el Hava Sınır Kapısı’nı almak için dün bölgede ilerleyişini sürdürdü. Rejimin 10 km mesafedeki mevzilerde kontrolü sağladığı bildirildi. Halep’in batısındaki 46. Alay Karargahı’nda kontrolü sağlayan Suriye rejim güçleri, eski Halep-İdlib yolu ve sınırdaki Bab el Hava Sınır Kapısı yolunun kesişme noktasına da ulaştı. Bölgedeki kaynaklar, rejim kuvvetlerinin Atarib kasabasına üç, Bab el Hava Sınır Kapısı’na yedi km mesafede olduğunu kaydetti. Rejim ordusu ayrıca Bab el Hava’ya olan kara harekâtını hava unsurlarıyla da destekledi.

Sınır birliklerine konvoy gönderildi

Türkiye’deki farklı birliklerden takviye amacıyla Hatay Reyhanlı’ya gönderilen ve ilçedeki birliklerde bekletilen komandolar, hazırlıklarını tamamladı. Güvenlik önlemleri altında 100’ün üzerindeki komando, mühimmat, askeri araç, sinyal kesici ve askeri ambulansların da yer aldığı konvoy, sınır birliklerine gönderildi. Askeri araçların geçişi sırasında, vatandaşlar hoparlörden Fetih Suresi’ni okudu.

Diğer Haberler

  1. Emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? - 2020 Emekli bayram ikramiyesi ne kadar?
  2. Corona Virüs son vaka (ölüm) sayısı Türkiye'de bugün kaça yükseldi? (1 Nisan grafik tablosu) Sağlık Bakanı ne zaman saat kaçta canlı açıklayacak?
  3. 1 Nisan Sayısal Loto çekilişi saat kaçta ne zaman yapılacak - 1310. hafta Sayısal Loto canlı çekiliş sonuçları belirleniyor
  4. Ücretli öğretmen maaşı yatacak mı? Ücretli öğretmen ek ders ücreti ne kadar,ücretler verilecek mi?
  5. MSB duyurdu: Corona virüs için yardım uçağı İtalya'ya indi
  6. Okullar ne zaman hangi tarihte açılacak? Öğrenciler merakla bekliyor: Okullar hangi tarihte başlıyor?
  7. 1 Nisan Şans Topu çekilişi ne zaman saat kaçta? - 981. hafta Şans Topu canlı çekiliş sonuçları açıklanıyor
  8. Son dakika... Sağlık Bakanı Koca corona virüs ile ilgili açıklama yapacak!
  9. Karantinadan kaçma için 'levha' kılığına girdi
  10. O ilimiz beyaza büründü! 1 Nisan karı

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.