SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Çağlayan’a Wallpaper tasarım ödülü

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Wallpaper dergisinin şubat sayısında yer alan Tasarım Ödülleri 2022 listesinde Hüseyin Çağlayan, Karaca için yaptığı tasarımla En İyi Yemek Takımı Tasarımı Ödülü’ne layık görüldü.

Dünyanın en önemli tasarım dergilerinden Wallpaper, bu hafta itibarıyla şubat sayısında yer alan Tasarım Ödülleri 2022 listesini açıkladı. Peki, ama bu liste bizim için neden önemli? Listede yer alan dünyaca ünlü birçok mimar ve tasarımcı var, hatta Jean Nouvel gibi usta mimarların ve dev global markaların bile adaylar arasında olup birinci seçilemediği kategoriler yer alıyor. Listeyi bizim için önemli yapan ise yemek takımı kategorisinin birincisi. Kıbrıslı Türk sanatçı ve tasarımcı Hüseyin Çağlayan’ın Türk markası Karaca için tasarladığı yemek takımı, Wallpaper’dan birincilik ödülü almasının yanı sıra Wallpaper Yayın Yönetmeni Sarah Douglas’ın editör yazısında da dikkati çekiyor. Peki, ama buna şaşırıyor muyuz? Hayır, çünkü Hüseyin Çağlayan, 2016 yılında Tony Chambers yayın yönetmenliğindeki Wallpaper dergisi tarafından derginin 20’nci yılında, “20 yılda oyunun kurallarını değiştiren 20 etkili kişi” listesine de seçilmişti. Google’ın kurucusu Larry Page, Airbnb’nin kurucuları Joe Gebbia ve Brian Chesky, Apple’ın görevinden ayrılan ama bağımsız olarak markayla çalışmaya devam eden tasarım direktörü Jonathan Ive, aktivist sanatçı Ai Weiwei ile birlikte...

Tasarım madalyalı

Hüseyin Çağlayan’ı “Bir moda tasarımcısından disiplinler arası bir isme dönüştü” diye özetlemişlerdi o zaman. Marc Newson, Thomas Heatherwick ve David Adjaye gibi değerli isimlere de verilen Londra Tasarım Madalyası’nın da sahibi oldu Hüseyin Çağlayan. Daha sonra 2019’da Hüseyin Çağlayan, Wallpaper ile iş birliği yaptı ve derginin Ekim 2019 sayısının konuk editörlüğünü üstlendi.

Çok net hatırlıyorum, Hüseyin Çağlayan’ın Londra Moda Haftası’nda Sadler’s Wells’te “Post-Colonial Body” başlıklı koleksiyonunu defilede izledikten sonra Mayfair’deki Chalayan mağazasında Chalayan x Wallpaper lansman partisini. Başta Wallpaper ekibi olmak üzere, efsane tasarımcı Ron Arad’dan defileyi de kaçırmayan moda eleştirmeni Suzy Menkes’e çok güzel bir kalabalıkla kutlamıştık Hüseyin Çağlayan’ı. Herkes elinde Chalayan imzalı Wallpaper dergisiyle poz veriyor ve dergiler kapışılıyordu. Bir kez daha gurur duymuştuk Hüseyin Çağlayan’la, bu kadar farklı alanlarda bu kadar yaratıcı olduğu ve bunu

25 yıldır bağımsız olarak sürdürebildiği için.

Digital Pearl ve Poly

Şimdi aradan 3 yıl geçti ve 4 yıldır üzerinde çalıştığı Wallpaper’ın kelimeleriyle “heykelsi” yemek takımı koleksiyonlarıyla Wallpaper Tasarım Ödülü’nü kazandı. Hüseyin Çağlayan’ın Karaca ile yaptığı iş birliği ağustosta Turk by Fatih Tutak restoranda bir lansman davetiyle tanıtıldı. Karaca gibi bir yerli markanın Hüseyin Çağlayan’la iş birliği yapması sevindirici bir gelişmeydi; “Özellikle de birçok başka değerli Türk markası yabancı tasarımcılarla, hatta tasarımcı bile olmayan yabancı isimlerle uluslararası başarılar elde etmeye çalışırken” demiştim o zaman.

Fatih Karaca, Hüseyin Çağlayan’a Wallpaper’da ayrılan sayfalardan ne kadar etkilendiğini anlatmıştı Karaca x Chalayan koleksiyonunu tanıtırken.

Digital Pearl, tek kişilik bir yemek takımı, takımın tüm parçaları üst üste dizilip iç içe geçtiğinde bir piramidi hatırlatıyor. Tek kişilik yemek takımı seti aslında yeni yaşamlarımıza da çok uygun. Poly kahvaltı takımı ise parçaların tümü birbiriyle yan yana da ayrı ayrı da kullanılabiliyor. Her kültüre uygun parçalar düşünülmüş. Bu seri şu anda 3 renkten oluşuyor, tüm setin aynı renk olan edisyonları da ileride yapılabilir. İki seri için de ana malzeme olarak inci kullanılmış. Fincanlarda elin yanmaması için iki kat arasında boşluk bırakılmış, sadece tasarım değil işleve de önem verilmiş. Hüseyin Çağlayan’ın diğer koleksiyonlarında da olduğu gibi burada da transformasyon öne çıkıyor.

2000 yılında sonbahar-kış defilesinde sehpayı eteğe çevirdiği koleksiyonuyla moda tarihinde kendine yer edinmişti Hüseyin Çağlayan. Digital Pearl adlı tek kişilik yemek takımı da ilk bakışta bu sehpanın eteğe dönüştürülmesini hatırlatıyor. Zaten Hüseyin Çağlayan tasarımlarının değişen formlarla daha fonksiyonel olmasına her zaman önem veriyor. Boşuna müthiş yeteneği ve İngiltere’de modaya katkıları nedeniyle daha 36 yaşındayken Kraliçe Elizabeth’den MBE nişanını almadı. Şimdi Hüseyin Çağlayan kariyerinin 28. yılına da önemli bir ödülle girdi ve bir Türk markasına da Wallpaper’ın Tasarım Ödülü’nü kazandırdı. Bu durumda iki tarafı da tebrik etmek gerekiyor; Fatih Karaca’yı Hüseyin Çağlayan’la çalıştığı için, Hüseyin Çağlayan’ı da pandeminin getirdiği tüm güçlüklere rağmen her zaman yaratmaya devam ettiği için...

Başka kimler ödül aldı?

Sanatçı Doug Aitken, film yapımcısı ve iç mimar Luca Guadagnino, Londra Tasarım Madalyası kazanan Ilse Crawford, mimar SounFujimoto, Ghetto Gastro’nun kurucusu Jon Gray ve moda tasarımcısı Simone Rocha’nın aralarında yer aldığı jürinin ödüle layık gördüğü diğer isimlere bakalım: Tom Sachs’ın Rocket Factory’si, Cartier’nin 3 boyutlu basılan bin 600 pırlantadan oluşan altın saati, LG’nin yeni nesil filtreli ve amfili yüz maskesi, Anne Boysen’in Louis Poulsen için tasarladığı “Moonsetter” lambası, Odunpazarı Modern Müze’nin mimarı da olan Kengo Kuma’nın Japonya’daki IWA sake fabrikası, Porky Hefer’in okyanus kirliliğine dikkatleri çeken marine monsters alarmı, Objects of Common Interest mimarlık ve tasarım stüdyosu.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Dünyanın ilk popüler moda bloggerı neden vazgeçti?
  2. Bu konseri kaçırmamalı
  3. Mardin bienale hazır
  4. Tom Dixon’ın Türk markayla iş birliği
  5. Gastroekonomi Zirvesi'nden notlar
  6. Genç Yetenekler’den AKM’de dev konser
  7. Günün programı
  8. Londra Caz Festivali İstanbul’a geliyor
  9. Lagerfeld koleksiyonu açık artırmada
  10. Bir aşk ve nefret ilişkisi: Elon Musk