Amy Winehouse'un ölümüyle 8 yıl sonra bile başa çıkmak zor

Amy Winehouse 23 Temmuz 2011'de öldüğünde sadece 27 yaşındaydı... Onun gibi 27 yaşında hayata veda eden Kurt Cobain, Janis Joplin, Jimi Hendrix ve gibi yıldızların arasına katılarak, '27liler kulübü' olarak adlandırılan topluluğa dahil oldu.
 

Amy Winehouse'un ölümüyle 8 yıl sonra bile başa çıkmak zor

Amy Winehouse, özellikle 2006 yılında yayınladığı 'Back to Black' albümünün başarısına dayandırılarak, 'son on yılın en yetenekli şarkıcılarından biri' olarak gösteriliyordu.

5 Grammy kazanan ilk İngiliz kadın oldu, bütün sektörden büyük övgüler ve sayısız ödül aldı. Ancak hiçbir zaman şöhretle arası iyi olmadı.

Amy'nin kısa hayatı, depresyon, kendine zarar verme, yeme bozuklukları, uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla boğuşarak geçti.

Eşi Blake Fielder-Civil ile sağlıksız bir ilişki içindeydi. Bu da Amy'yi paparazziler için giderek daha kolay bir hedef haline getirdi. Ve hatta madde bağımlılığı ve çirkin davranış sarmallarına girmesine sebep oldu.  
 

Hayatını düzene sokmuştu

Hayatını düzene sokmuştu

Blake Fielder-Civil'den boşandıktan sonra, Amy hayatı daha net görmeye başladı. Rehabilitasyona girdi, uyuşturucu ve alkolü bıraktı ve müziğe döndü.

2010 yılındaki bir röportajırda, “Bir gün tam anlamıyla uyandım ve 'Bunu artık yapmak istemiyorum' dedim” diye anlattı o günleri.

2011'de de Amy'nin hayatı gayet yolundaydı.
 

Öldüğü gün...

Öldüğü gün...

Ölümünden 3 gün önce koruması Andrew Morris, sanatçıyı sarhoş gördüğünü söyledi, “Aşırı içmiyordu. Zaten sarhoş olmak için içmezdi” dedi.

O hafta sonu için 'büyük planları' olduğunu; öldüğü gün sabahın erken saatlerinde gülüp müzik dinlediğini ve TV seyrettiğini anlattı.

Morris onu sabah saat 10 civarında yatağında uyurken görmüş ve uyandırmaya çalışmıştı. Zaten Amy'nin uzun bir geceden sonra geç kalkması alışıldık bir şeydi, bu yüzden fazla üzerine düşünmedi.

Yaklaşık 5 saat sonra Morris tekrar kontrol ettiğinde ve onu aynı pozisyonda gördüğünde; nefes almadığını, nabzının olmadığını fark etti.

Yetkilileri aradı ve iki ambulans Amy'nin Londra'daki Camden'deki evine gönderildi.

Şarkıcının evinde öldüğü ilan edildi.
 

Kanındaki alkol seviyesi yasal sınırın 5 katından fazlaydı

Kanındaki alkol seviyesi yasal sınırın 5 katından fazlaydı

Yetkililer Amy'nin ölümünün 'kaza' olduğuna kanaat getirdi. Y

atak odasında 3 boş votka şişesi bulunmuştu.

Otopsi raporunda kanındaki alkol seviyesinin yasal sınırın 5 katından fazla olduğu, fakat kanında yasa dışı madde bulunmadığı ortaya çıktı.
 

Bağışıklık sistemi çökmüştü

Bağışıklık sistemi çökmüştü

Amy haftalarca alkolden uzak durup ardından tekrar içmeye başladığı için, tükettiği ölümcül miktarda alkol nefesini kesmiş ve onu komaya sokmuştu.

2013 yılında yapılan ikinci bir soruşturma, Amy'nin ölüm nedeninin 'kazara alkol zehirlenmesi' olduğunu doğruladı.

Ayrıca bulimia hastalığının, bağışıklığının çökmesine katkıda bulunduğuna inanılıyordu.
 

 21'inci yüzyılda en çok satan albümü

 21'inci yüzyılda en çok satan albümü

Ölümünün ardından Amy'nin efsane albümü 'Back to Black', 21'inci yüzyılda en çok satan albüm' oldu.

2015 yılında hayatının anlatıldığı unutulmaz belgesel 'Amy' yayınlandı ve 'En İyi Belgesel' Oscar'ına layık görüldü.

Aynı film Grammy'lerde 'En İyi Müzik Belgeseli', MTV Film Ödülleri'nde 'En İyi Belgesel' ödülünü kazandı. 
 

Amy'nin ölümünden kısa bir süre sonra 28'inci yaş gününüde ailesi, gençlerin uyuşturucu ve alkol kullanmasını önlemek ve duygusal sorunlarıyla başa çıkmalarına destek olmak için Amy Winehouse Vakfı'nı kurdu.

Bu makaleye ifade bırak