Temizlik işçisi bulduğu parayı sahibine teslim etti
Temizlik işçisi bulduğu parayı sahibine teslim ettiAdıyaman’da, kaldırımları temizlerken içerisinde para dolu cüzdanı bulan temizlik işçisi bulduğu parayı sahibine teslim etmenin mutluluğunu yaşadı. Adıyaman Belediyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan Murat Yeğen, Turgut Reis Mahallesi eski devlet hastanesi yakınlarında kaldırımı temizlerken bir cüzdan buldu. Bulduğu cüzdanın içerisinde bir takım evrak ile 700 TL para ile karşılaşan Yeğen, durumu amirlerini ve çevredeki esnafa söyledi. Herkese bilgi veren Yeğen bir gün sonra cüzdanın sahibi olan Mehmet Nurullah Altındağ’a, ulaştı. Bulduğu parayı sahibine teslim eden Yeğen, teslim ettiği için oldukça mutlu olduğunu vurguladı. Yeğen, “Sabah beş buçukta işe başladım. İşe başladığım saatte bir cüzdan buldum. Cüzdana baktım vicdanım rahat etmedi. Amirlere ve müdürlere bilgi verdim cüzdanın sahibini bulmak için. İletişime geçtik, sahibine ulaştık, şimdi teslim ettim. Vicdanım çok rahat. Bu aziz mübarek günde gencin parasını verdim. Borcu vardır, harcı vardır, o yüzden ben rahat uyuyamadım. Çok şükür teslim ettim sağ salim. İnşallah bir daha telefonunu ya da cüzdanını kaybetmez. İçerisinde 700’e yakın para vardı” dedi. Daha sonra konuşan cüzdan sahibi Mehmet Nurullah Altındağ ise “Gece cüzdanımı kaybettim, sağ olsun abim bulmuş. Sabah benimle iletişime geçti. Geldim ve kendisinden aldım. İçerisinde bir miktar para vardı, benim de borcum vardı. Düşünüyordum işte gece nasıl ödeyeceğim falan diye. Sağ olsun sabah bana güzel haber verdi, Allah kendisinden razı olsun” diye konuştu.
11.09.2019Yaşam
Yerde buldukları cüzdanın sahibini sosyal medyada buldular
Yerde buldukları cüzdanın sahibini sosyal medyada buldularGiresun’da üç arkadaş gezerken yerde buldukları cüzdanın sahibini sosyal medyada yaptıkları araştırma sonucu buldular. Cüzdanı sahibine götüren gençler örnek bir davranışa imza attılar. Giresun’da çay ocağı işletmeciliği ile uğraşan Kazım Akar, ayağının takılması sonrası yere düştü. Düştüğü yerden elinden yaralanan Akar, bulunduğu yerden özel bir hastaneye gitti. Hastaneye gittiğinde cüzdanını düşürdüğünü fark eden Akar, kara kara düşündüğü sırada gelen telefonla ile cüzdanının bulunduğunu öğrendi. Hastanede cüzdanını kaybettiğini anladığını belirten Kazım Akar, “Geçirdiğim ufak kazanın ardından hastaneye gittim ve benden kimliğimi istediler cüzdanıma davrandığım sırada düşürdüğümü fark ettim. TC numaram ile işlemlere başlattım tedavi sürecine başladığımda bir telefon geldi tanımadığım yabancı bir numaradan. Açtım telefonu ismimi sordular ve ‘biz sizin cüzdanınız bulduk, neredesiniz?’ diye sordular. Hastanede olduğumu söyledim ve getire bilir misiniz dedim onlarda sağ olsunlar getirdiler” dedi. Cüzdanının içinde 2 bin 600 lira para olduğunu, kredi kartları ve önemli evrakların olduğunu ifade eden Akar, “Para mevzusu önemli değil, genç arkadaşlarımızın yaptığı önemli çünkü yeri geldiğinde elli lira bile değerli oluyor, elli lira para için bir birini darp eden insanlar var. Bu genç arkadaşları tebrik ediyorum. Cüzdanımı bulan ve bana getiren arkadaşları bir gün sonrasında aradım teşekkür etmek için buluşup tanışmak istedim ve onlarda geldiler. Onlarla bir yemek yemek istedim ama kabul etmediler bu işin karşılığında bir hediye olarak algıladılar ve onu dahi kabul etmediler” şeklinde konuştu. Cüzdanı bulan 3 arkadaştan İhsan Fehmi Maden ise cüzdan sahibi Kazım Akar’ı sosyal medya da taratarak bulduklarını söyledi.
11.09.2019Yaşam
Kuru temizlemeciden örnek davranış
Kuru temizlemeciden örnek davranışÇorlu’da bir kuru temizlemeci temizlenmesi için bırakılan damatlığın cebinde bulduğu 4 bin 700 TL’yi sahibine teslim etti.Çorlu’da kuru temizlemeci olarak hizmet veren Serkan Biçer temizlenmesi için bırakılan damatlığın cebinde 4 bin 700 TL para buldu.Önceki gün dükkana gelen bir müşterinin temizlenmesi için damatlık, gelinlik ve takım elbise getirdiğini aynı gün temizlenmesini ve gün içerisinde geri almak istediğini söylediğini kaydetti. Damatlığı makineye atmadan önce cebinde bir miktar para bulunduğunu fark ettiğin belirten Serkan Biçer, “Damatlığın cebinden para çıktı. Her müşterimiz de olduğu gibi dükkanımıza ilk kez gelen bu müşterimizin de iletişim bilgilerini almıştık temizleme işlemine geçmeden önce kendisini aradım ve damatlığın cebinden çıkan parayı iade ettim” dedi. Benzer durumlarla daha önce de karşılaştığını kaydeden Biçer, “Bu meslek bizim baba mesleğimiz biz böyle gördük ve böyle öğrendik. Esasında benim yaptığım şey herkesin yapması gereken şey” dedi.Parayı sahibine teslim ettiği anları ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyen Serkan Biçer bu anlara ilişkin fotoğrafı “Bugün temizlemiş olduğum gelinlik ve takım elbisede unutulmuş 4 bin 700 TL çıktı ve müşterimize teslim ettik. Cenabı hak herkese helal lokma versin. Bu dükkan 1975 yılından beri açık ve hizmetinizdedir. Biz babadan böyle gördük” notuyla sosyal medya hesabından paylaştı.
11.09.2019Yaşam
Takside bulduğu 15 bin doları sahibine teslim etti
Takside bulduğu 15 bin doları sahibine teslim ettiAtatürk Havalimanı’nda taksi şoförlüğü yapan Lütfü Gül’den örnek davranış. Gül, İranlı müşterisinin takside unuttuğu, 15 bin doları sahibine teslim etti. Atatürk Havalimanı’nda bir takside şoför olarak çalışan Lütfü Gül, dış hatlar terminalinden aldığı İran vatandaşı Amir Katani’yi Şişli’de gideceği yere bıraktıktan sonra, arabada bir çanta buldu. Çantanın içine baktığında bir pasaport ve 15 bin dolar olduğunu gördü. Çantayı Havalimanı Taksiciler Kooparatifi yetkililerine teslim eden Gül, çantanın sahibine ulaşmaya çalıştı.Parasının bulunduğunu polisten öğrendi Parasının kaybolduğunu anlayan Amir Katani, Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğüne gelerek tutanak tutturdu. Atatürk Havalimanı Taksiciler kooparatifi yönetiminin olayı emniyet yetkililerine bildirmesinin ardından Amir Katani ile irtibata geçen polis memurları parasının Havalimanı taksi durağında olduğunu söyledi. 15 Bin dolar parasını ve pasaportunu almak için Havalimanı Taksiciler Kooparatifine gelen Amir Katani, ”Önce arkadaşa teşekkür ederim. Türk Polisine teşekkür ederim. Birde şoför arkadaşa teşekkür ederim benim paramı iade ettiği için ” dedi.2 bin 500 lira maaşla çalıştığı takside 15 bin dolar bulup sahibine teslim etti Şoför olarak çalıştığı takside aylık yaklaşık 2 bin 200 ile 2 bin 500 lira arası maaş alan Lütfü Gül, arabada bulduğu 15 bin dolar yaklaşık 60 bin lirayı sahibine teslim ederek örnek bir davranışta bulundu. Bu örnek davranışı ile herkesin taktirini toplayan Gül, “ Müşterileri dış hatlar peronundan aldım. Şişli Etfal Hastanesinin orada bir sokağa bıraktım. Geri döndüm. Arabayı durdurduktan sonra arka koltukta bir çanta gördüm. Çantanın içini açınca para olduğunu gördüm. Hiç elimi vurmadan gelip burada yöneticilerimize teslim ettim. Ondan sonrada arkadaşlar geldi. Paralarını teslim aldılar. Hiçbir sıkıntı olmadan. Bu bizim görevimiz. Bunu yapmak zorundayız. Taksici esnafı olarak böyle şeyler bizim boynumuzun borcu. Başkasının parası bizim paramız de
11.09.2019Yaşam
Arabasını park ederken 10 ay önce çalınan motosikletini buldu
Arabasını park ederken 10 ay önce çalınan motosikletini bulduAntalya'nın Manavgat ilçesinde 10 ay önce bisikletini çaldıran vatandaş motosikletini, tesadüf eseri hastane bahçesinde park halinde buldu. Olay yerine gelen polis, motosikletin ihbarı yapan vatandaşa ait olduğunu belirlerken, polisi görüp olay yerine gelen ve motosikleti 800 TL karşılığında satın aldığını söyleyen motosikletin sahibi, ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü. Manavgat Devlet Hastanesi’nde görev yapan kardeşini ziyaret için hastaneye gelen Mustafa Çetin isimli vatandaş, aracını park ettiği sırada önünde park halindeki plakasız motosikletin 10 ay önce evinin önünden çalınan motosikleti olduğunu fark etti. Mustafa Çetin’in ihbarı üzerine Manavgat Devlet Hastanesine gelen polis ekibi, motosikletin şase numarasından yaptığı sorgulamada motosikletin Çetin’in çalınan motosikleti olduğunu belirledi. Olay yeri inceleme ekibinin yaptığı çalışmanın ardından motosiklet Mustafa Çetin’e teslim edilirken, koşarak gelen bir vatandaş motosikletin kendisine ait olduğunu söyledi. Adının R.Ç. olduğunu otelde aşçı olarak çalıştığını belirten şahıs, motosikleti geçen yıl 800 TL karşılığında otelde çalışan Berkant isimli şahıstan aldığını söyledi.Motosikletinin 2017 yılı Mayıs ayında çalındığını belirten Mustafa Çetin “Kasaplar Mahallesi 8527 Sokakta Efe Apartmanı önünden gece 05.00-06.00 sıralarında 07 JB 537 plakalı motosikletim bir araca yüklenmek suretiyle götürülmüş. Aynı gün gidip emniyete çalıntı ihbarında bulundum. Bugün hastaneye doktor olan kardeşimi ziyarete geldim. Aracımı park ederken bir an önümde çalınan motosikletimi gördüm. Önce gözlerime inanamadım. Hemen hastane polisine durumu bildirdim. Plakası olmadığı için şase numarasından yapılan sorgulamada motosikletin benim çalınan motosikletim olduğu belirlendi. 10 ay sonra tesadüfen motosikletime kavuştum” dedi.Motosiklet polisler tarafından sahibine teslim edilirken, motosikleti satın aldığını söyleyen R.Ç. ise emniyete götürüldü.
11.09.2019Yaşam
Yolda bulduğu 4 bin 300 TLyi sahibine ulaştırdı
Yolda bulduğu 4 bin 300 TL'yi sahibine ulaştırdıŞanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 23 yaşındaki bir genç evine giderken yolda bulduğu 4 bin 300 TL'nin sahibini bularak teslim etti. Edinilen bilgiye göre, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde zeytin satan bir iş yerinde çalışan 23 yaşındaki İbrahim Şimşek, yolda içerisinde 4 bin 300 lira olan bir cüzdan buldu. Cüzdanın içine balkan Şimşek, 4 bin 300 lira olduğunu fark etti. Cüzdanı yanına alan Şimşek, eve gidip sahibinin bir şekilde ortaya çıkmasını bekledi. 2 gün bekleyen İbrahim Şimşek, belediye hoparlörlerinden de anons yapılmayınca paranın sahibini bulmak için ilçede araştırmaya başladı. Şimşek, parayı bulduğu güzergahta yaptığı araştırmada kısa sürede parayı İnci Çur adında bir kadının düşürmüş olabileceği bilgisine ulaştı. Kadını da bulan Şimşek, kadının cüzdanını doğru tarif etmesi ve paranın miktarını bilmesi nedeniyle parayı teslim etti.İki gün kayıp anonsu bekledi Parayı bulup sahibine teslim eden İbrahim Şimşek, iki gün boyunca paranın kaybolduğu yönünde anons beklediğini anlatarak, "Eve giderken mahallede bir cüzdan buldum. Cüzdanın içine baktığında 4 bin 300 lira vardı. Birkaç gün bekleyeyim, belki hoparlörden anons ederler ve ben de sahibine veririm dedim. Evde bekledim, kimse sahip çıkmadı. Gidip araştırdım, sahibini buldum, teslim ettim. Dedim paranız ne kadar, o da dedi bu kadar. Ben de teslim ettim” dedi.Borcunu vermeye giderken yolda düşürdü Bulunan parası nedeniyle büyük sevinç yaşayan İnci Çur ise, borcunu ödemeye giderken yolda cüzdanını kaybettiğini söyledi. Parayı kendisine ulaştıran Şimşek'e teşekkür eden kadın, "Allah razı olsun. 3 gündür param kayıptı. Bu adam bulup bana getirdi. Helal adama rast geldim. Param 4 bin 300 liraydı. Bulacağımızdan umudumuz yoktu. Başkası olsaydı getirmezdi. Bulan adam 1 lira bile olsa getirmezdi. Allah razı olsun, helal süt emmiş. Kurban olayım sana. Borcumu vermeye gitmiştim, düşürmüşüm” diye konuştu.Parayı bulup sahibine teslim eden İbrahim Şimşek’i tanıyanlar
11.09.2019Yaşam
Yazarlara göre sonuçlar