Büyük Kırmızı Leke nedir?

Gökyüzüne baktığımız gördüğümüz gezegenlerden birisi de Jüpiter. Tarihin uzun devirlerinden beri büyük ilgi çeken bir gök cismi. Jüpiter’e ait deyimlerden birisi de Büyük Kırmızı Leke. Bizler de merak ettik ve Büyük Kırmızı Leke’ye Molatik olduk. Büyük Kırmızı Leke nedir?

Büyük Kırmızı Leke nedir?

Büyük Kırmızı Leke nedir?

 

Büyük Kırmızı Leke, Jüpiter gezegeninde yer alan antisiklonik bir fırtınadır. Gezegenin ekvatorunun 22° güneyinde bulunur ve en az 340 yıldan beri sürmektedir. Fırtına yeryüzü teleskoplarından çıplak gözle görülecek kadar büyüktür. İlk olarak 1664 yılında Robert Hooke tarafından gözlemlendi.

Resimde yer alan görüntüsü ise, 25 Şubat 1979 tarihinde Voyager 1 insansız uzay aracı tarafından, 9,2 milyar km uzaklıktan elde edildi. Büyük Kırmızı Leke'nin boyutu ile ilgili olarak fikir vermek gerekirse altında yer alan daha küçük beyaz fırtına Dünya'nın çapına sahiptir. Bunun gibi fırtınalara, gaz devlerinde sıkça rastlanır ve birkaç saatten yıllara kadar sürebilirler. Voyager programı görevlerinden önce lekenin Jüpiter'in yüzeyinin sıvı veya katı bir özelliği olduğuna inanılıyordu. Büyük Kırmızı Leke, Dünya'dan yaklaşık 4 kat daha büyüktür.

Bu makaleye ifade bırak