Geri Dön

Amerika’da oyunculuktan kazanılmıyor

‘Bıçak Sırtı’nda piyano öğretmeni Serra’yı oynayan Canan Ergüder, New York’ta başladığı oyunculuk serüvenini Dsmart dergisine anlattı

Amerika’da oyunculuktan kazanılmıyor

Canan Ergüder ile ilk karşılaşmamız, henüz baharın yüzünü göstermediği soğuk bir İstanbul sabahında, Gaye Sökmen Ajans’ın kapısında oldu. Tam içeri giriyorduk ki, kapı önünde, o soğuk havada, sıcacık bir ses duyduk: “Merhaba.” Sohbetimiz de tıpkı karşılaşmamız gibi sıcak ve samimi geçti.
‘Bıçak Sırtı’nda güzelliğine hayran kaldığımız, bazen kızıp bazen de haline üzüldüğümüz “Serra” karakterini canlandıran Canan Ergüder, yıllarca ABD’de yaşamış, hatta orada büyümüş. Yaka silkerek terk ettiği İstanbul’a geri döndüğünde, bu şehre âşık olduğunu fark etmiş birden. Şimdi, o âşık olduğu şehirde yaşıyor. Eşinden ve “çocuğum” dediği kedisinden uzakta, oyunculuk serüvenine İstanbul’da devam ediyor. 

Dizide piyano öğretmenini canlandırıyorsunuz. Piyano çalmayı biliyor musunuz?
Ders alıyorum. “Piyano çalan biri nasıl davranır? Ellerini nasıl kullanır?” gibi genel bilgiler alıyorum. Hem piyano çalmayı öğreniyorum hem oyunculuğumu geliştiriyorum.

Oynadığınız rol, aslında dizinin ismi gibi tam bir bıçak sırtı. Sokaktan tepkiler geliyor mu?
İlk başlarda geliyordu. Gerçi karşıma geçip, “Senden nefret ediyorum” diyen olmadı ama genelde internette nefretini kusanlar oldu. “Benden neden nefret ediyorlar” diye çok içerledim. İnsanlar tamamen karıştırmışlar, beni Serra ile bir tuttular. Şimdilerde, Serra’nın sevgisinin gerçek olduğunu görünce, tepkiler biraz azaldı. 

Aslında, ABD’de de yaşayan bir oyuncusunuz. Hatta orada, eşinizin yönettiği bağımsız film “Shooting Johnson Roebling” ile bir festivalden en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü aldınız. ABD’de oyuncu olmak daha mı zor?
Çok zor. Çünkü ufak paralara çalışıyorsunuz ve aldığınız meblağ yetmiyor. Bir taraftan tiyatro sahnesine çıkarken, bir taraftan da garsonluk yapıyordum. New York, tiyatro ağırlıklı olduğu için, çok az para kazanılıyor. Oyunculuğu tamamen aşkla yapıyorsunuz.

Türkiye’ye geldiğinizde, buradaki oyunculukları nasıl buldunuz?
Kendi oyuncu arkadaşlarımı düşünürsek, muhteşem! Fikret Kuşkan, Melisa Sözen, Nejat İşler, hepsi mükemmel oyuncular... Onlardan çok şey öğreniyorum. Televizyon ayrı bir alan. Tepkileriniz, oyunculuğunuz çabuk olmalı. Çünkü zamanınız çok kısıtlı. İyi bir kondisyon gerekiyor. Aslında biz, her hafta uzun metraj bir film çekiyoruz. 

“Bıçak Sırtı”nda oynadığınız karakter “Serra” için günlük tuttuğunuzu söylemişsiniz. Hâlâ günlük tutuyor musunuz?
O, ilk başlarda olan bir şeydi. Karakterin oturması için tuttuğum bir günlüktü. Bunu, oynadığım her karakter için yapıyorum. Karakterin biyografisini çıkarıyorum. Yaşananları unutmamak ve sonra nasıl tepki vermem gerektiğini düşündüğüm için. 

Dizi bitince ABD’ye dönecek misiniz?
Tabii. Çünkü evliyim ve orada yaşıyorum. Ama kariyerim Türkiye’de gelişmeye başladı. Para kazanmaya da burada başladım. Eşimle konuşuyoruz, “Nasıl yapalım, nasıl edelim?” diye. Hayatımda git-gel çok olacak gibi geliyor. Ama tabii, gelen projelere de bağlı. Yine kaliteli bir işte çalışmak isterim.  

ABD’de yaşayan arkadaşlarınıza, “Ben Türkiye’ye gidip oyunculuk yapacağım” dediğiniz zaman tepkileri ne oldu?
Çok sevindiler. Bu işten para kazanmanın ne kadar zor olduğunu bildikleri için, “Bu iş senin hayatın ve bir an önce git, hiç durma” dediler.

Türkiye, ABD’den nasıl görünüyor? Mesela, şimdilerde çok konuşulan türban meselesi oradan nasıl algılanıyor?
Her şey yetiştirilme tarzıyla ilgili. Türbana inanan biri değilim ama biri de takıyor diye, ondan çıkarmasını isteyemem. O, nasıl bana “tak” diyemezse, ben de ona “çıkar” diyemem. Üniversitelerde olan olaylar da bana saçma geliyor. Üniversite, özgürlük demek. Eğer orada özgürlüğünü yaşayamazsan, özgür olamazsan, olmaz diye düşünüyorum. 

Bundan sonrası için planlarınız neler?
Birkaç dizi ve sinema filmi teklifi var. Önce ABD’ye gideceğim. Eşimle ve kedimle hasret gidermek istiyorum. Sakin kafayla düşünüp,  karar vermek istiyorum.

Magazin Haberleri Bülteni (15 Ağustos 2020)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber