Geri Dön

ANKARA'YA FARKLI BAKIŞ

Genelde Ankara, eşiniz dostunuz yoksa sadece iş için gideceğimiz şehirlerden biri. Öyle ya da böyle Başkent’e gittiğinizde sizlere kalabilecek yeni bir mekan ve boş kalan saatlerinizde de keyifli zaman geçirebileceğiniz birkaç mekandan bahsedeceğim

ANKARA'YA  FARKLI BAKIŞ

Söğütözü mevkiinde yeni açılan JW Marriott Oteli’nde kaldım Ankara seyahatimde. Otel, ulaşım açısından son derece elverişli bir noktada. Marriot International’ın lüks markası JW Marriott, hizmet kalitesi ve ulaşım kolaylıkları göz önüne alındığında son derece keyifli bir otel olmuş. Otel, sadece odalarının lüks ve büyüklüğünün yanında farklı mutfaklardan örneklerin sunulduğu ana restoranı Fires and Flavors’la da dikkat çekiyor.

ANKARAYA  FARKLI BAKIŞ

JW MarrIott Oteli Adres: Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 1 Sögütözü
Tel: 0 312 248 88 88

2 bin şaraplık kav
JW Steakhouse ise, sadece otel müşterileri için değil aynı zamanda et ve şarap keyfi yapmak isteyen Ankaralılar için de mükemmel bir seçenek. Dinlendirilmiş etleriyle mükemmel lezzetler sunan lokanta, ayrıca 2 binin üzerinde şarabı barındıran kavıyla dikkat çekiyor.
Bilinen steak’lerin dışında tavsiyem Tomahawk Kaburga. Çoğu yerde yeme fırsatınızın olmayacağı bu yemeği, şiddetle tavsiye ederim. Fırından çıktığı gibi servis edilen ekmek de denemeye değer.
Akşamlarıysa, otelin 20’inci katındaki Skye Vue Lounge&Terrace’da, Amerikalı cazcı Jonny Little’dan sesi eşliğinde içkilerinizi yudumlayabilirsiniz.
Otelin en hoş mekanlarından biri de Karma SPA. Bu spor ve dinlenme mekanı, 3 bin 500 metrkarelik alan üzerinde kurulu. Açık-kapalı yüzme havuzları, masaj salonları, hamamı ve kafesiyle şehrin keşmekeşinden uzakta şık bir kaçamak fırsatı yaratıyor.

Rahmi Koç Müzesi farkı
Doğma büyüme Ankaralı olarak, uzun yıllar sonra Ankara Kalesi’ne de çıkma fırsatımız oldu. Başkent’i ziyaret edenlere gitmeleri için önerilecek mekanların başında yer alan kale ve çevresi, beklediğim gelişmeyi gösterememiş.
Esas keşfimiyse, Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi’ni görünce yaptım. Müze, bir yüzüğün pırlantası gibi bölgeye ciddi değer katmış. Ankara Kalesi kapısının karşısında bulunan iki yapı; Çengelhan ve Çukurhan, Koç Gurubu tarafından mükemmel şekilde restore edilerek bir sanayi müzesi ve butik otele dönüştürülmüş. 16’ncı yüzyılda geleneksel Anadolu kervansarayları mimarisinde inşa edilmiş Çengelhan, rahmetli Vehbi Koç’un çalışma hayatına ilk adım attığı işyerini de barındırıyor.
1800’lü yılların ortalarından itibaren geliştirilen muhtelif sanayi ürünlerinin yanı sıra, teknolojik araç ve gereçlerin teşhiriyle sanayi devriminden bu yana meydana gelen gelişmeyi izlemek çok keyifli.
Aslına uygun restore edilen hanın orta avlusunda, yemek yiyebileceğiniz ve özellikle de pazar sabahları mükellef bir kahvaltı yapabileceğiniz bir restoran mevcut. Divan tarafından işletilen restoranı, tavsiye ederim.

Gramafon Cafe’de nostaljİ
Müze çıkışında yokuştan aşağıya doğru yürüdüğünüzde, sol tarafınızda bir kafe göreceksiniz. Koyunpazarı yokuşundaki Gramafon Cafe’de sıcak bir çay yorgunluğunuzu alabilir. Değişik dekorasyonu, eski taş plakların, gramafonların ve radyoların bulunduğu ve özellikle Elvis Presley ve Orhan Gencebay plaklarının sergilendiği bölümü görebilirsiniz. Sobanın yanında oturup kömür ateşinde demlenmiş bir demlik çay söyleyip nostaljik şarkılar dinleyebilirsiniz.

ANKARAYA  FARKLI BAKIŞ

Samanpazarı’ndaki restorasyon önemli
Buraya kadar gelmişken biraz daha aşağıya inip Samanpazarı semtinde restore edilmeye başlanan ve bence ileride daha da güzelleşecek bölgeyi de gezdim. Belediyenin de desteğiyle yürütülen restorasyon çalışmaları, bölgeyi eski Ankara evleri ve yaşamı hakkında fikir verebilecek boyutlara henüz tam anlamıyla taşımasa da, tarihi özellikleri korumak adına çok olumlu bir adım. Özellikle İstanbulluların ‘İstanbul’a dönüşü özleten’ şehir olarak algıladıkları Ankara’da farklı bir gün geçirebilmeniz dileğiyle...

20 Şubat 2021 Magazin Haberleri Bülteni20 Şubat 2021 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet