Geri Dön

'Aşk-ı Memnu' senaristlerinden Romanya'ya dava

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından dünyanın pek çok ülkesinde izlenme oranlarıyla büyük başarıya imza atan 'Aşk-ı Memnu’ dizisinin senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı. 'Fructul Oprit' ismiyle yayınlanan dizinin izinsiz şekilde birebir 'Aşk-ı Memnu'dan alındığı gerekçesiyle dava açan ikilinin şikayeti üzerine Bükreş mahkemesi, 27 Mart’taki dava öncesi tedbir olarak dizinin yayınını durdurdu.

'Aşk-ı Memnu' senaristlerinden Romanya'ya dava

Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı eserinden 2008 yılında Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu tarafından senaryolaştırılan 'Aşk-ı Memnu', Türkiye’deki başarısının ardından yurtdışında da yayınlandığı pek çok ülkede övgüyle karşılanmış ve dünya çapında kendine has bir izleyici kitlesi edinmişti.

Aşk-ı Memnu’yla ilgili son gelişme Romanya’dan geldi. Romanya’nın önde gelen medya gruplarından Antena Group’a bağlı Antena1 kanalı, 2017 yılında 'Fructul Oprit' ismiyle yayına aldığı dizinin ilk sezonunda Halit Ziya Uşaklıgil’in romanından serbest uyarlama yapıldığı açıklamasını yapmıştı. Ancak günümüze ilk defa Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu tarafından uyarlanan, senaristler tarafından kitapta yer almayan pek çok karakter ve hikayenin de eklendiği 'Aşk-ı Memnu' senaryosunun 'Fructus Oprit’in ilk sezonunda birebir kopyalandığı yazarlar tarafından tespit edildi.

Senaryosu Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu’na ait olan dizinin izin alınmadan kopyalanmış ve fikri hakların ihlal edilmiş olması üzerine senaryo yazarları, 30 Ocak’ta kanaldan şikayetçi olarak dava başvurusunda bulundu. Dava başvurusu sonrasında hikayesi alelacele değiştirilen ve ön mahkeme tarafından tedbir olarak yayını durdurma kararı alınan dizinin akıbeti 27 Mart’ta görülecek davayla netleşecek.

Magazin Haberleri Bülteni (20 Ocak 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet