Geri Dön

BEYiN PiLi AMELiYATI - NORMAL HAYATA

Beyin pili ameliyatı sonrası sağlıklı günlerine geri dönen hastaların sakınması gereken iki durum var. Birincisi, mecbur kalmadıkça MR çektirmemek. İkincisiyse kafa travmasına yol açacak sporlardan uzak durmak

Medical Park Göztepe Hastanesi’nden beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, beyin pili takılan hastaların yeni hayatları hakkında bilgi verdi: “Ameliyat öncesi giyinmek, yemek yemek gibi basit hareketleri bile yapamayan Parkinson hastaları, beyin piliyle kısa sürede eski sağlıklı günlerine dönüyor. Ancak hastalarımızın dikkat etmesi gereken bazı küçük detaylar var. Çok sert olmayan, kafa travmasına yol açmayacak her türlü sportif faaliyet sürdürebilir. Yüzmeyi özellikle öneriyoruz. Ama futbol ve karate gibi sporlar kafa travmasına neden olabileceği için yasak!
Hastalarımıza, pilin zarar görebilme olasılığı nedeniyle mecbur kalınmadıkça MR çektirmemelerini öneriyoruz. MR’ın mecbur olması durumundaysa mutlaka bizim kontrolümüzde çekilmesinde fayda var.

Kontrolleri aksatmamak gerekiyor
Ameliyat sonrası belli aralıklarla hastanın muayeneye gelmesi gerekiyor. Çünkü bu hastalık, ilerleyici özellik gösteriyor. Hastalık ilerleyince bulgular da ilerliyor. Onun için pilin ayarının yapılması gerekiyor. Hastalar İstanbul dışındaysa 4-6 ayda bir kontrole gelmeli. İstanbul içinde üç ayda bir görmeye çalışıyoruz. Hastanın fark etmediği bir bulgu ya da yan etki muayenede ortaya çıkıyor. Yani hastanın doktoruyla sürekli iletişim halinde olması önemli.”

iDEAL HASTA PROFiLi
Nörolojinin takibinde 3-5 yıl kalmış, belli başlı tedavileri denemiş ve hastalık süresi beşinci yıla yaklaşmış hastalarda ilaçlarla çok büyük rahatlık sağlanamıyorsa, kasılmalar söz konusuysa, hastanın yaşamı ilaçlara bağlı olarak ya da ilacın dozu düştüğünde ağırlaşıp aksıyorsa; bu durumdaki kişilerin ameliyata aday Parkinson hastaları olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun hastalıkta orta dönem olarak adlandırılan 5-10 yıl arasına denk geldiğine dikkat çekiliyor.


“ALZHEIMER iÇiN UMUT OLDU”
Tıbbi tedaviye cevap vermeyen ve şiddetli ağrı çeken hastalar, beyin pilinin tedavi grubu içinde önemli bir yer alıyor. Sara, depresyon, Alzheimer ve obezite için de çalışmalar sürüyor. Beyin pili uygulaması yapılan bazı hastalarda hafızanın yerine geldiğinin görülmesi, özellikle Alzheimer hastalığının tedavisi açısından umut ışığı oldu. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor. Biz de gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

“HASTA OLDUĞUNU BiLMEYENLER VAR”
Parkinson’la ilgili en önemli sorun, hastalığın tanı ve tadavisinde geç kalınması. Türkiye’de yaklaşık 100 bin hasta var. Bunların bin tanesi, beyin pili ameliyatıyla eski günlerine dönebilir. Tedavide geç kalınmasının nedenleri; beyin pili yönteminin yeterince bilinememesi, uzman hekime ulaşamama ve maddi imkansızlıklar.

YARIN: PARKINSON’LA YAŞAMAK

Koronavirüs aşısı olan Nilüfer'i kızdıran yorum!Koronavirüsle mücadele kapsamında 65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına devam ediliyor. Aşı olanlardan biri de Nilüfer'di. Aşı olduğu anı sosyal medyada paylaşan ünlü şarkıcıya, takipçisinden şaşırtan bir mesaj geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet