Bir yanda pandemi tüm hızıyla devam ederken, bir yanda daha yeme-içme mekanlarının açık hava alanları bile açılamamışken, bir yandan uluslararası seyahatler için PCR test sonuçlarının yanı sıra aşı pasaportları konuşulurken, bir yandan birçok uçuş iptal edilirken, bir yandan da tatil planları yapılıyor.
Daha dün dünyanın en büyük içki şirketlerinden birinin global CEO’su New York’tan aradı, “Ağustosta Bodrum’a gelmek istiyorum, nerede kalmalıyım ve en geç ne zamana kadar rezervasyon yaptırmalıyım?” diye. Doğrusu şaşırdım, evet New York’ta hayat yavaş yavaş normale dönüyor, Amerikalılar maskelerle vedalaşıyor ama bizim durumumuz da ortada. Ama tabii hızla sanki pandemi yokmuş gibi güzel bir yaza geçeceğimiz günlerin hayallerini kuruyoruz.

Sürprizler var

Hatırlayacaksınız, Bodrum pandemiye rağmen geçen yazı da çok hareketli geçirmişti. Maça Kızı, Bodrum Loft, Frankie Beach Club, Amandabravo, Dereköy Lokantası çok konuşulmuştu.
Bu yaz ise durum daha da farklı.
Lucca’dan Sunset’e, Paper Moon’dan Hakkasan’a birçok yeme-içme markası bu yaz Bodrum’da olacak.
Her yaz İstanbul’dan Bodrum’a, Çeşme’ye birçok restoran transfer oluyor. Bu yaz ise beklenmedik isimler de bu transferler arasına katıldı. Nedeni basit, pandemi nedeniyle tüm restoranlar zor bir yıl geçirdi ve işletmecilerin en büyük ümidi, yazın güzel geçmesi. Malum, geçen yaz Bodrum’da, Çeşme’de mekanlar önceki yıllardan katbekat daha fazla ciro yaptı. Kışın evlere kapanmanın acısı yazın bol bol gezilerek, açık hava restoranlara gidilerek çıkarıldı. Hatta en pahalı otellerde bile yer bulunamıyordu, yazlık ev kiraları neredeyse satılık ev fiyatlarına yaklaştı. Bu yazın ilk duyumu Paper Moon’un, Karaköy’deki Mürver’in ekibinin Bodrum Loft’taki yeri Elia’ya komşu gelmesiydi, Sunset Sushi de Paper Moon’un ardından Loft’a geleceğini duyurdu.
Mandarin Oriental ise iki sürprizle karşımıza çıkıyor: Lucca ve Hakkasan.
Lucca uzun yıllar şube açmaya direndi, hatta Cantinery gibi başka bir marka yaratmayı tercih etti. Şimdi ise Bodrum’da bir pop-up’la huzurlarımızda.

BU YAZ BODRUM’DA NELER OLACAK

Yeni mekanlar

Bodrum’un bir diğer sürprizi ise Od Urla’nın şefi ve sahibi Osman Sezener’in The Edition Bodrum’da Kitchen at Edition by Osman Sezener adlı yeni restoranı.
Edition Otel’e gelen bir başka İstanbul markası da Kuruçeşme’deki Inari.
Azur, Must, Wu, Blue Topaz ve Kun da Bodrum’da yazlık şubelerini açacak diğer İstanbul markaları.
Yalıkavak Marina’ya ünlü Rus restoran grubu Novikov’dan sonra şimdi bir başka Rus restoran grubu daha geliyor: White Rabbit
Family. Bakalım Rus turistler ne zaman gelmeye başlayacak...
Bu arada Novikov grubu bu yaz İtalyan restoranlarını da açıyor.
Bu yaz belli, Bodrum’un kalabalığından ve trafiğinden bol bol şikayet edip yeni mekanları ve tabii her zamanki gibi pahalılığı konuşacağız.