* Selfie’nin önlenemeyen yükselişini bir kez daha gördük. Gecenin sunucusu Ellen DeGeneres’nin Bradley Cooper’a çektirdiği dev kadrolu selfie sosyal medyada paylaşma rekoru kırdı. Sadece 47 dakikada 1 milyon retweet’i geçti. Böylece Twitter’da Barack Obama’nın rekorunu da geçmiş oldu. DeGeneres, rekorun ardından boşuna “Az önce tarih yazdık, retweet rekoru kırdık... Yani bu gece hepimiz kazandık” demedi.
* En çok öne çıkan marka Gucci’ydi. Amy Adams, Anne Hathaway, Channing Tatum ve Chris Evans, Gucci tasarımları giydi.
Sunucu Amy Adams, özel olarak tasarlanmış safir rengi ipek Gucci Premiere elbisesi ile göz kamaştırdı. Smokinden ilham alınarak tasarlanan gece elbisesindeki krepe detaylar ve elbisenin vücuda oturan kalıbı dikkat çekti. Amy Adams, 50 yıl sonra yine zamansız şıklık denilebilecek bir elbise tercih etmişti. Ama yine de fazla sade bulanlar “Ödül alamayacağını düşündüğü için böyle giyinmiş” dedi.
* ‘En iyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerini ‘Dallas Buyers Club’ ile Matthew McConaughey ve Jared Leto aldı. Diğer ödüller ne kadar tartışılsa da bu iki ödüle herkes hak verdi. Hatta Ellen DeGeneres, Jared Leto’ya “Gecenin en güzeli” diye bol bol takıldı.
* Gecenin fiyaskosu John Travolta’nın ‘Let it go’yu söylemek üzere sahneye davet ettiği Idina Menzel’i, Adele Dazeem diye anons etmesiydi.
* Oscarlar’da en uzun süren esprilerden biri Ellen DeGeneres’nin pizza siparişi vermesiydi. Pizzalar geldiğinde DeGeneres, Pharell’in şapkasıyla para ve Lupita Nyong’o’nun rujunu topladı. Oscarlar’da sıradan bir pizza zincirine bu kadar uzun süre yer verilmesi çok tartışıldı.
* En iyi film ödülünü ‘12 Years a Slave’ aldı; filmin yapımcısı ve oyuncusu Brad Pitt’in konuşması yerindeydi. Gecede tek tek aile üyelerine teşekkür etmeyen belki de tek kişiydi.
* Calista Flockhart ve Naomi Watts beyaz elbiseleriyle neredeyse pişti oldu. Naomi Watts’ın Calvin Klein Collection işlemeli elbisesi Watts’ı olduğundan daha kalın gösterse de yine de beğenildi.
* Şıkırtılı metalik Elie Saab Couture elbisesiyle Angeline Jolie ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanan Cate Blanchett, Armani Prive elbisesiyle gecenin en şıklarındandı.
* ‘Gravity’ aldığı teknik ödüllerle bu yılın en çok Oscar kazanan filmi oldu. Favorilerden gösterilen ‘American Hustle’, ‘The Secret Life of Walter Mitty’ ve ‘Wolf of Wall Street’ ise bu yıl beklenenin aksine Oscar’ları toplayamadı.

OSCAR’LARDAN iLGiNÇ NOTLAR

* Jennifer Lawrence, 23 yaşında üçüncü kez Oscar adayı oldu. Geçen yıl Oscar’ını alırken düşen Lawrence’ın bu yıl da kırmızı Dior elbisesiyle kırmızı halıda düşmesine ramak kaldı. Gecenin esprisi Ellen DeGeneres’den geldi, “Bu gece ödül alırsan, biz sana getiririz.”

1 GECE, 3 PLAN

* Bugün günlerden ‘Kurt Seyit ve Şura’. Bu gece her programı olan “Acaba iptal edip de Kurt Seyit ve Şura’ya mı kilitlensem” diyor. Malum son zamanlarda televizyonlarda en çok heyecanla beklenen dizi. Sadece başrolde Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah olduğu için değil, aynı zamanda en çok reklamı yapılan, en büyük prodüksiyonlardan olduğu için de.
* Aylardır beklenen bir konser.
Altın Küreli, Grammyli Kitaro ilk defa Türkiye’de. Bu akşam Haliç Kongre Merkezi’nde 36 kişilik dev orkestrasıyla sahneye çıkıyor. Kaçırmamakta fayda var.
* Bugün bir de film galası var. Sosyal medyada fragmanlarını sık sık izlediğimiz ‘Silsile’nin galası bu akşam Kanyon’da. Ozan Açıktan’ın yönettiği filmin başrollerini Tardu Flordun, Nehir Erdoğan, Serkan Keskin ve İlker Kaleli paylaşıyor. Bir an önce izlemek lazım.