Hiç ummadığınız kişiler gönüllü oldum diyor. “Neye?” diyecek oluyorsunuz. “Sandık görevlisi oldum” diye açıklıyorlar. Hiç aklınıza gelmeyecek yerlerde bile konuşuluyor, ‘Oy ve Ötesi’.
Hiçbir siyasi partiyle bağlantısı olmayan bu platform oy vermeye teşvik ediyor ve şeffaf bir seçim ortamı sağlamayı hedefliyor.
Son günlerde elden ele dolaşıyor, ‘Koyverme oy ver’, ‘Sandığa gittim gelicem’, ‘Oyum oyun değil’, ‘Oyuma sahip çık, geliyorum!’ sloganlı yapıştırmalar. Altında da ‘oyveötesi.org’ yazıyor.
Sadece bu yapıştırmalar değil çok konuşulan. Daha önce oy vermeye hiç yeltenmemiş olanlardan bile duyuyoruz, Mart 2014’te yapılacak seçimlerde gönüllü sandık görevlisi olduklarını.

Siyasi partilerle bağlantısı yok
Hemen arkasından da “Hangi partiye veya adaya oy verdiğiniz kendi kişisel tercihiniz, gönüllü olmaktaki amaç; seçimlerdeki şeffaf ve adil ortamın sağlanmasına katkıda bulunmak ve insanları oy vermeleri konusunda teşvik etmek” açıklaması geliyor.
‘Oy ve Ötesi’nin gerçekten de hiçbir siyasi partiyle bağlantısı yok. Seçim günü görev almak isteyen 33 bin gönüllüyü İstanbul genelindeki sandıklarda görevlendirecekler.
İstanbul’un değişik bölgelerinde hâlâ binlerce sandık gönüllüsüne ihtiyaç var. Kayıt olmak çok kolay ve hızlı. Daha fazla bilgi için: www.oyveotesi.org

RTÜK’TEN AŞK AYARI

RTÜK “Aşk olmadan asla” demiş. “Söz konusu filmin program tanıtımında ‘cinsellik’ olgusu, herhangi bir aşk ilişkisi veya duygusal bir birliktelik yaşanmaksızın kurulan arkadaşlığın ilişkinin başlangıcında bir pazarlık konusu edilmesi ve şart koşulması şeklinde sunulmaktadır” diye bir de açıklama yapmışlar.
Sanırsınız televizyonda bir porno film tanıtımı gösterildi. Bahsedilen, Justin Timberlake ve Mila Kunis’in ‘Friends with Benefits/Arkadaştan Öte’ adlı filmi.

Aşk olmadan asla
Kürtaj olup olamayacağımız, kaç çocuk yapacağımız, normal mi sezaryen mi doğuracağımız konusunda zaten talimatı aldık. Şimdi sadece gerçek hayatta da değil, filmlere kadar uzadı iş.
Artık filmlerdeki üstü yorganla kaplı seks sahnelerine bile “Aşk olmadan asla” deniliyor. Dış mihraklara, Amerikalı senaristlere de ültimatom veriliyor.
Gerekçeye bakalım, “Cinsel ilişki esnasından kimi görüntülerin seyirlik malzeme haline getirildiği ve izleyiciye sunulduğu anlaşılmaktadır. Ülkemizin kendi iç dinamikleri ve ahlaki kodları göz önüne alındığında, filmin öyküsünün ve sunduğu mesajların Türk toplumunun genel ahlak yapısal uygunluk göstermeyen görüntüler içerdiği görülmektedir.”
Şimdi sorarım size, ülkemizin kendi iç dinamikleri ve ahlaki kodları göz önüne alındığında bir tek ahlaka uygun olmayan bu mudur?