Geri Dön

DNA’MIZDA SANAT VAR

Ferzan Özpetek’in ‘Serseri Mayınlar’ filminin galasını Antep’te yapmasına şaşırmadım. Antep halkının sinema ve tiyatro aşkı yıllar öncesine dayanır

Dünyaca ünlü yönetmenimiz Ferzan Özpetek, son filmi ‘Serseri Mayınlar’ın ülkemizdeki galasını Gaziantep’te yapmak istiyor. Gaziantep’te doğmuş, 19 yaşına kadar Gaziantep’te yaşamış, üniversite için 1967’de İstanbul’a gelmiş ve 43 seneden beri İstanbul’da yaşayan bir Gaziantep’li olarak, çocukluk ve gençlik yıllarıma döndüm. Gaziantep’in gizemli birçok cazibesinin yanı sıra görsel sanatlara, tiyatro ve sinemaya olan aşkını, günümüzde Ferzan Özpetek gibi dünyaca ünlü, üstelik Gaziantep’li olmayan bir sinema adamı bizzat yaşayarak övgüyle anlatıyor.

Tiyatroyu köylere götürdükOnat Kutlar’ın öncülüğünde 25 Ağustos 1965’te Sinema-Tek’i Şakir Eczacıbaşı, Üner Argüden, Mengü Ertel gibi sanatsever aydınlarla kurdu. 1980 darbesiyle Sinema-Tek kapatıldı. Gaziantep’lilerin DNA’sında var sanat aşkı, tiyatro, sinema ve Türk sanat müziğine olan yatkınlık. Bu konuda biraz kendimden söz etmek isterim. 1964’ten 1967’ye kadar ben de Gaziantep Halkevi Tiyatrosu’nda faaliyet gösterdim. Ekibimizdeki arkadaşların çoğu esnaftan amatörlerdi. En çok oynadığımız oyunlar, Cahit Atay’ın Ormanda ve Pusuda piyesleriydi. Bu sosyal içerikli, basit, anlaşılır oyunları Halkevi sahnesinde Çocuk Esirgeme Kurumu, Körler Okulu yararına oynadıktan sonra Gaziantep’in nüfusu kalabalık köylerine götürür, köy meydanında köylü vatandaşlarımıza tabii köy dekoru içerisinde oynardık. O tarihlerde, Gaziantep’te bizimle birlikte oyun sahneye koyan üç amatör tiyatro topluluğu daha vardı.

Bir film festivalimiz yokBiz onları takip ettik. Ayrıca Gaziantep’e gelen Nejat Uygur Tiyatrosu, İhsan Unan ve Osman Kiper’in tiyatrosu dolar taşardı. Her zaman tiyatro izleyicisi bulunurdu. Ben, Yıldız Kenter, Haldun Dormen ve Genco Erkal gibi Gaziantep’e gelen büyük ustaların Gaziantep’teki duyarlı tiyatro seyircisine söyledikleri övgüleri çok dinledim. Ayrıca Gaziantep, sinemalarıyla da ünlü bir şehirdi. Nakip Ali Sineması, Baydar Sineması, Şehir Sineması, Saray Sineması ve Yıldız Sineması, Gaziantep’in belli başlı en düzgün sinemalarındandı. Biletler çok zaman karaborsaya düşerdi. Gaziantep’li sinemaya severek giderdi, hele birde yaz gelince bu sinemaların yazlıkları açılır, bunlara ek olarak yalnız yazları açılan sinemalar da olurdu. O anlattığım yıllarda Gaziantep’in nüfusu 150-200 bin civarındaydı. Şimdi Gaziantep’in nüfusu 2 milyona dayandı deniliyor. Peki, bunca sanatsal geçmise sahip olan bu şehrin neden uluslararası bir tiyatro veya film festivali olmadı? Buna hayıflanır dururum.

Yıldırım Mayruk'tan ağlatan vedaTürk modasının ünlü terzilerinden Yıldırım Mayruk (1960-2020) ve "Terzi Yamağı" Barbaros Şansal (1990 -2020), tarihi Fişekhane’de gerçekleşen jübileyle meslek hayatlarına veda ettiler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber