Geri Dön

Engelli kızını iPhone ile "konuşturdu"

Dokuz aylık çabanın ardından, engelli kızını iPhone ile "konuşturmayı" başardı!

Engelli kızını iPhone ile "konuşturdu"

milliyet.com.tr

42 yaşındaki Martin Brooks, beyin felcinden müzdarip olan ve konuşamayan, yürüyemeyen, vücut hareketlerini kontrol edemeyen kızıyla iletişim kurabilmek için alışılmadık bir yol seçti.
Sadece gözlerini kullanarak nesneleri göstererek iletişim kurabilen kızı için dokuz ay boyunca çalışıp iPhone'a özel bir yazılım hazırlayan Brooks, sonunda başarıya ulaştı.
Şimdi, iComm adını verdiği program yardımıyla beş yaşındaki kızı onunla ve annesiyle iPhone yardımıyla konuşabiliyor, karnı acıkınca, susadığında ya da canı bir şey yapmak istediğinde bunu bildirebiliyor.
Küçük kızın tek yapması gereken, babasının tuttuğu iPhone'un ekranındaki dörderli resim gruplarındaki ilgisini çeken aktivitenin ya da kişinin fotoğrafına bakmak.
Programı Mart ayında yayınlayan Martin, bunu şimdiden bin 300 kişinin indirdiğini söylüyor.

Nusret Gökçe çalışanının yüzüne et attıMeşhur tuz serpme hareketiyle dünyaca ünlü şöhrete kavuşan Nusret Gökçe, sosyal medya hesabından çalışanının suratına yanlışlıkla et attı. Gökçe'nin, "Kamera arkası iş kazası, özür dilerim" notuyla paylaştığı video sosyal medyada gündem oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber