Geri Dön

“LiMUZiN DEĞiL, AŞK iSTERiM!”

Anne-babalar, ergenler, orta yaşlı kadınlar, orta yaş üstü müzikseverler... Zaz’ı alkışlarla çağıran izleyici ‘Je Veux’yü hep bir ağızdan söylüyor: “Ne limuzin isterim, ne Chanel bir elbise, ne de Eyfel Kulesi’ni... Aşk isterim!”


Önceki gece Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın giriş kapısı. Kapı önünde Zaz konseri için bekleyen renkli bir kalabalık dikkat çekiyor. Çocuklarının elinden sıkıca tutmuş güvenlik kontrolünden geçmeye çalışan anne-babalar, lise çağlarında olduğunu tahmin ettiğimiz ‘teenager’lar, orta yaşlarında Fransızca bilen ve kontrolden geçerken Fransızca şarkılar mırıldanan kadınlar ve hatta orta yaşın üstü müzikseverler...
Bizim bu yıl keşfettiğimiz ama Fransa’da çoktandır meşhur olan Zaz’ın konserinde bir araya gelen bu kalabalık arasında, elinde Türkçe “Fazla bir bilet lütfen!” yazılı pankartıyla Fransızca konuşan kadın ilgiyi bir anda üzerine topluyor. Konsere bilet bulamamaktan yakınan ve 500 TL de olsa parayı basıp bilet alacağını söyleyen kadının çaresine karaborsacılar yetişiyor. Saat yaklaştığı için pazarlıklarına daha fazla şahit olamadığımız ikiliyi 450 TL üstüne konuşurlarken bırakıyoruz. Koltuklarımızı bulmaya çalışırken Nil Karaibrahimgil, Rüştü Reçber ve eşi Işıl Rençber, Suzan Sabancı Dinçer ve Okan Buruk ile eşi Nihan Buruk’un da Zaz’ı izlemek için geldikleri gözümüzden kaçmıyor.

Profesyonel tercihSalonu dolduranlar yerlerini bulma çabasındayken birden ışıklar kapanıyor ve sahneye grup elemanları adım atıyor. Lütfi Kırdar alkış kıyamet, herkes Zaz’ı bekliyor. Fransız şarkıcı sahneye geldiği an ışıklar yanıyor. Siyah elbisesinin altına giydiği rengarenk çizgili çorabı ile genç kadının tüm gece yerinde durmayacağını o andan seziyoruz. Tabii bu sırada, Zaz’ın İstanbul konseri için, Paris sokaklarında çektiği videolarında yer alan kontrbas ve ukelele çalan arkadaşlarıyla gelmektense daha profesyonel bir orkestrayı tercih ettiğini anlıyoruz.
İlk şarkısı ‘Passant’la salonu bir anda havaya sokan genç kadın şarkısını bitirince “İyi geceler İstanbul” diyerek salonu selamlıyor. Ardından da ayağının altında bulunan kağıttan Türkçe olarak küçük bir kişisel gelişim dersi veriyor: “Hoş geldiniz. Burada olmaktan çok mutluyum. Bir de bir şey eklemek istiyorum: Önce kendinizi sevin. Başkalarını sevebilmek için önce kendinizi sevmeniz gerek.” Zaz, Türkçe konuşmanın çok zor olduğundan şikayet etse de İstanbul’da olmaktan çok mutlu olduğunu söylüyor ve bir sonraki şarkısına geçiyor. Kendisi için çok önemli olduğundan bahsettiği şarkısı ‘J’aime a nouveau’ ile salonu hüzünlendirse de ‘Ni Oui Ni Non’ şarkısıyla tekrar izleyiciyi neşelendirmeyi başarıyor. İzleyicilerden büyük bir bölümü sahnede basılmadık yer bırakmayan Zaz’ın konserini oturarak izlemek yerine ayakta, danslarına eşlik ederek seyretmeyi yeğlediklerini söylüyorlar.
Konser sonlara yaklaştıkça Zaz seyirciye alışıyor ve son şarkısı ‘Je Veux’ ile insanların arasına karışıyor. Zaz’ın sahneden atladığını gören herkes -balkondakiler de dahil- ayaklanıyor ve çat pat Fransızcalarıyla genç kadına eşlik ediyorlar. Sahneye dönen Zaz’ın kulise girmesiyle çıkması bir oluyor. Onu alkışlarla çağıran izleyici ‘Je Veux’yü hep bir ağızdan söylüyor: “Ne limuzin isterim, ne Chanel bir elbise, ne de Eyfel Kulesi’ni... Aşk isterim!”

Magazin Haberleri Bülteni (14 Haziran 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet