Geri Dön

MESAM'da tartışma bitmiyor: Onlarca skandal yaşandı!

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin  (MESAM) eski geçici yönetim kurulu üyelerinden Coşkun Sabah ve Recep Ergül, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen MESAM 9'uncu Olağanüstü ve 15'inci Olağan Genel Kurulu'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

MESAM'da tartışma bitmiyor: Onlarca skandal yaşandı!

Beşiktaş'da bir kafede gerçekleşen toplantıda Coşkun Sabah, MESAM Genel Kurulu'nda yaşananlardan ve Türkiye'nin seçim hazırlığı içinde bulunmasından dolayı bir süre sessiz kalmayı tercih ettiklerini anlattı.

MESAM'ın ısrarla siyasi bir ortama çekilmek istendiğinin altını çizen Sabah, "Biz buna şiddetle karşıyız. MESAM'da siyaset yoktur. MESAM'da parti ayrımı, dil, din, mezhep ayrımı yoktur. Bunu üstüne basa basa söylüyoruz ve bundan çok rahatsızız" dedi.

Genel Kurul toplantısı sırasında MESAM'dan daha önce ihraç edilen üyelerin genel kurul oylamasıyla kurulun olduğu salona alındığını ifade eden usta sanatçı, şöyle devam etti:
"Biz bu süreci hukukçularımıza danıştık. Şaşırdığımız ve beklemediğimiz bir olaydı. İki hukukçumuzdan aldığımız kesin yanıt şudur ki 'haysiyet kurulu tarafından ihraç edilen üyeler, sadece ve sadece yargı yoluyla tekrar üyeliğe dönebilirler.' Yani yargı süreci başlar, yargı sonuçlanır, hakim kararını açıklar, ya MESAM üyeliğine dönmüştür ya da ihraç süresi devam eder. Biz de bu durum karşısında kurulda salonu terk etme kararı aldık ve uyguladık. Bu olay gerçekten tartışmasız bir ihlaldir."

"MESAM'IN SİYASİ BİR ZEMİNE TAŞINMASINI HAYRETLER İÇİNDE İZLİYORUZ"

Eski MESAM Geçici Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Recep Ergül, 'evrakta sahtecilik', 'görevi kötüye kullanma', 'suistimal', 'usulsüzlük' gibi iddialar nedeniyle haklarında inceleme başlatılan ve 3 ayrı müfettiş raporuna konu olan MESAM üyelerinin, bir siyasi partiye mensup milletvekilleri, bazı basın yayın organları ve meslek birlikleriyle beraber kamuoyunda bir algı operasyonu ile mağdur oldukları algısını yarattıklarını söyledi.

Ergül, MESAM'ın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir telif birliği olduğuna vurgu yaparak, "Mali ve idari açıdan, bakanlığın denetimine tabidir. Bakanlık son 10 yılda defalarca kez MESAM'a uyarı vermiş olmasına rağmen gereği yerine getirilmemiştir. Bunlar teknik konulardır. Mevzuata uymamak, usulsüzlük yapmak ve benzeri konulardır. Siyasi bir zemine taşınmasını hayretler içinde izliyor ve üzülüyoruz" şeklinde konuştu.

MESAM'ın 31 Mayıs 2018 tarihinde yapılan Genel Kurulu'nda birçok skandal yaşandığını ifade eden Ergül, şunları kaydetti:
"Önceden örgütlendikleri ve planlama yaptıkları anlaşılan bir grup, çirkin bir organizasyonla genel kurula katılan sanatçıları huzursuz etmek, salondan çıkartmak için insana yakışmayacak her türlü yol ve yönteme başvurmuşlardır. Bakanlık teftiş kurulu müfettişlerince hazırlanan ve çok sayıda usulsüzlük tespit edilen inceleme raporlarının okunmasını, korkunç bir kargaşa çıkartarak engellemişlerdir. Yuh çekmek, küfür etmek, tehdit etmek, sataşmak gibi her türlü çirkinlik karşısında kurula katılan yaklaşık 450 kişi sükunetini koruyarak karşılık vermemiş ve böylece olayların önüne geçilmiştir. 40 oy farkla seçilen Divan Heyeti, küfürbaz grubun her istediğini yapmış ve onlarca skandala imza atmıştır."

"DİVAN HEYETİ GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMIŞTIR"

Ergül, olağan üstü genel kurulda alınan kararlara ilişkin şunları söyledi:
"Olağanüstü Genel Kurul gündeminde, 1’inci sırada yer alan müfettiş raporlarının okunmasına izin vermeden, haysiyet kurulu kararlarını iptal ettirip, ihraç olmuş üyeleri genel kurula alarak oy kullandırtmışlardır. Oysa haysiyet kurulu kararları, sadece yargı yoluyla iptal edilebilmektedir. Olağanüstü genel kurul, tamamen amacından çıkmış ve aykırı pek çok önerge kabul görmüştür. Seçme ve seçilme hakları olmayan 100 civarındaki üyeyi, skandal bir kararla üyeliğe alıp oy kullandırtmışlardır. Aynı şekilde MESAM mevzuatı gereği, iki olağan genel kurul arasındaki para kriterini yakalamış olan asıl üyelerin, üyelikleri 1 yılı doldurmadığı gerekçesiyle bir önerge verilerek hazirundan çıkarılmaları karara bağlanmıştır. Seçme ve seçilme hakkı olmayan, son güncel hazirun cetvellerinde isimleri olmayan yüzlerce üye oy kullanmış ve bunlardan ikisi şaşırtıcı bir şekilde üye üst kuruluna seçilmiştir. Zorbalık yöntemlerine başvurarak aldıkları ve aldırdıkları kararla bağlı bulunduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı tanımayan, inceleme raporlarını yok sayan, haklarında onlarca şaibe bulunan şahıslar, Divan Heyetine bile bile suç işletmiş ve divan heyeti de görevi kötüye kullanmıştır."

Divan heyeti hakkında hukuki bir sürecin başlatıldığını kaydeden Recep Ergül, "MESAM üyelerinin ezici bir çoğunluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan genel kurulun iptalini istemektedir. Kurul sırasında salonu boşaltan yüzlerce MESAM üyesinin tutanakları ve dilekçeleri de Bakanlığa ulaştırılmıştır. Biz sadece MESAM'da adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplantıda MESAM geçici yönetim kurulunun Haysiyet Kurulu Başkanı Mustafa Özkent de kısa bir konuşma yaptı.

İngiltere Nusret'i konuşuyor! Bifteğin fiyatı dudak uçuklattıYeni restoranını İngiltere'nin başkenti Londra'da açan Nusret Gökçe'nin ünlü konuklarından biri de İngiliz sosyetesinin tanınmış simalarından, reality şov yıldızı ve iş insanı Gemma Collins oldu. Collins'in yediği altın kaplama bifteğin fiyatı ise dudak uçuklattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber