KETOFASTING’LE HAYATINIZ DEĞİŞECEKRamazan ayını geride bıraktık ama yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki; kanserden diyabete kadar birçok hastalıktan korunup sağlıklı kalmak, yıllar geçerken gençliği korumak ve sadece kilo vermek değil, yağ oranını düşürerek gerçek anlamda fit olmak için oruca devam etmek gerekiyor! Bildiğimiz oruç değil tabii, uzun süre aç kalınan beslenme sisteminin karşılığı olan ‘fasting’ yani ‘aralıklı oruç’... Vücudun belirli bir süre aç bırakılması; enerji kaynağı olarak yağların kullanılıp yakılmasını sağlıyor, metabolizmayı olumlu etkiliyor, hücreler korunuyor, vücut temizleniyor ve yaşlanma etkileri ortadan kalkıyor.

Mucizevi ikili
Uzun zamandır hem sosyal medyadan, hem de kendi yarattığı ‘fitekran’ uygulamasından takip ettiğim, sağlıklı beslenme konusundaki önerilerinden çok yararlandığım Doktor Can Çiftçi; aralıklı orucu ketojenik beslenmeyle birleştirerek ortaya mucizevi sonuçlar çıkarıyor. Ketojenik beslenmenin son yıllarda sağlıklı kilo vermek isteyenler arasında popülerliği hızla arttı, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor, düşük karbonhidrat-yüksek yağ tüketimi prensibiyle işliyor. Can Çiftçi’nin bu ikili sistemle ulaştığı sonuçlar sadece fiziksel de değil, depresyonu yenmek için bile birebir! Şimdi hayal edelim; çok sağlıklıyız, çok fitiz, ruhsal ve bedensel olarak pozitif enerji saçıyoruz... İnsan daha ne ister!

Dr. Çiftçi’nin kitabı
Maksimum fayda sağlamak için bu iki etkili beslenme şeklini birleştirip kendi hastalarında uygulayan Çiftçi’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı kitabını sabırsızlıkla bekliyordum. ‘Ketofasting’ kitabında anlattığı kendi sisteminden ‘Yeni doktorunuz’ diye bahsediyor. “Amacım size işin mantığını öğretmek ve birilerine bağımlı olmanızı engellemek” diyor. Doktor Çiftçi’nin esprili anlatımıyla hiç sıkılmadan kitabı okudukça, kafanızdaki tüm soru işaretleri tek tek siliniyor, ketofasting’in ne kadar mantıklı ve hayatınızda devrim yaratacak kadar etkili olduğunu her ayrıntısıyla öğreniyorsunuz.

Rehber niteliğinde...
Epeydir her iki beslenme mantığını da internetten araştırıp duruyor ama kafamda tam olarak oturtamıyordum, ‘Ketofasting’ kitabı sağlıklı ve fit bir yaşam tarzı yakalamak için bulunmaz bir rehber niteliğinde... Yanımdan hiç ayırmıyor, her fırsatta tekrar tekrar okuyorum. Hemen alıp okumalı, uygulamaya başlamalı, hatta sevdiklerinize hediye etmelisiniz dostlar! Bayram kilolarını ve rehavetini üstümüzden atmanın, sağlığımıza
sahip çıkmanın tam zamanı!

Aleyna Tilki, anne karnına döner!
Ajda Pekkan’ın Magnum reklam kampanyası için çekilen fotoğrafını ilk gördüğümde, yeminle bal mumu heykelini yapmışlar sandım! Hani ufak dokunuşlara, fazla gözümüze sokmadan düzeltmelere tamam ama kalkıp da Pekkan’ı 20 yaş kıvamına getirince, o fotoğrafın hiçbir inandırıcılığı kalmıyor. Dünya çapında başarılı bir fotoğraf sanatçısı olan Mert Alaş’tan daha kendi gibi görünen bir süperstar yansıtmasını beklerdik. Alaş, Aleyna Tilki’yi çekse, onu da photoshop’la anne karnına koyacak demek ki!