Önümüzdeki hafta yapıyacak genel seçimin en unutulmaz anlarından biri oldu kesin. The Economist 168 yıllık bir dergi. Onu tanıyan-bilen kişilerin sayısı gazeteciler, öğretim üyeleri, diplomatlar, siyasilerle sınırlıydı belki de... Ama şimdi tüm Türkiye biliyor. Kime “Eyyy The Economist’” de, hemen olayı anlatır.
The Economist seçim öncesi ülkeler hakkında yorum yapıyor. Ee, bizde de gazetenin köşe yazarları komşularımız hakkında ahkâm kesiyor, manşetler atıyor. Bunlar olağan durumlar. Son olarak Nazlı Ilıcak yazmış “The Economist CHP’ye yanlış yaptı” diye . Bu “Batı bize karışıyor” olayından vazgeçemiyoruz. Siyasetten medyaya, oradan futbola. “Avrupa Avrupa duy sesimizi” lafı boşuna söylenmedi.

UYGUR KARDEŞLER OYNUYOR
Oynuyor da ne oynuyor? ‘Benimle Oynar Mısın’ TV8’de başladı. Daha yeni olduğu için galiba biraz karışık. Ama Uygur Kardeşler’in kendi skeçlerinin olduğu bölüm var. Nejat Uygur’un etkisi tabii ki çocukları üzerinde olacak. Ama bunu geliştirmek ve daha ‘genç espriler’ yapmak gerekiyor. Süheyl Uygur’un cebinden biberon çıkardığı sahne mesela. Bunlar aşalım. Ha, millet gülüyor, o ayrı.

BANU GÜVEN BU HAFTA YOK
Seçim haftası NTV’de değişikliği getirdi. Hafta sonuna kadar ‘Banu Güven’le Artı’ yok. Yerine ‘İl İl Seçim Nabzı’ geliyor. Biraz dinlenme payı diyelim.

HARAKİRİ İYİ Kİ ÇIKTI
Son bir yıldır mizah dergilerinin fanı oldum. Birden bana geldiler galiba... Harakiri çıktı, aldım. “Ya bu işleri çizmek ne meşakkatli iş” dedirtiyor adama. Ama bazıları da ‘amma poşetlik’ hissi veriyor. İkinci sayıyı da aldım. Yürü be Harakiri, kim tutar seni. Poşetinle alırız icabında!


REHBERiM
DİNDE REFORMUN ÖNCÜSÜ, LUTHER
‘Luther’ filmi, Hıristiyanlıka reforma öncülük eden 16’ıncı yüzyıl rahibi Martin Luther’in biyografisi. Bu tarz filmlerden hoşlananalar için güzel bir fırsat. Bir dipnot; artık yaz geldi, bu saatte hava aydınlık. Kış dönemi için iyi bir saat 19.45, ama yaz için değil. 20.30’a kaydırmak lazım. Biliyorum, bütün dengeyi bozuyor, ama yazın da hava kararmadan film izlenmiyor...

‘KARAKOL’ BU HAFTA NE YAPAR?
Show TV’nin ‘Karakol’ dizisi klasik Türk dizileri operasyo-nundan geçti. Önce çarşamba günü ikinci kuşakta yer aldı. Sonra prime - time’da denendi. Sonra yine eski saatine alındı. Şimdi salı akşamları (yani bu akşam). Reyting listesinde ilk 10’da yer alıyor. Böyle gider diye tahmin ediyorum.