Geri Dön

Tarkan çekimlerde aynen Elvis gibiydi

Dünyanın en iddialı galerilerinden Paul Kasmin Gallery üçüncü şubesini İstanbul’da Amerikalı fotoğraf sanatçısı David Lachapelle’in sergisiyle açtı. Paris Hilton, Drew Barrymore gibi birçok ünlü isimle çalışan Lachapelle, Türkiye’de en çok Bülent Ersoy’un fotoğraflarını çekmek istiyor...

Tarkan çekimlerde aynen Elvis gibiydi

Andy Warhol, Walton Ford gibi dünyaca tanınmış sanatçıları temsil eden ve New York’ta 1989 yılında kurulan Paul Kasmin Gallery dün üçüncü şubesini İstanbul’da açtı. Galerinin kendisi kadar iddialı olan ilk konuğu ise dünyanın en ünlü isimleriyle çalışan 47 yaşındaki Amerikalı fotoğraf sanatçısı David Lachapelle...
Galerinin kurucusu Paul Kasmin ve David Lachapelle, dün gerçekleştirdikleri basın toplantısında bir araya geldiler. İstanbul’dan önce Avrupa’da birçok kentte galeri açmak için gezdiğini, Serdar Bilgili’nin davetinin ardından İstanbul’a gelip burada galeri açmaya karar verdiğini anlatan Paul Kasmin, İstanbul’un sanat hayatı için yeni ve farklı bir şehir olduğuna dikkat çekti. Sanatçı David Lachapelle ise “Documents of Desire & Disaster” sergisini İstanbul’da açmış olmaktan çok mutlu olduğunu, serginin son 12 - 13 yıllık çalışmalarından oluştuğunu, hayatının farklı dönemlerinin farklı bölümlerine hitap ettiğini söyledi.
Lachapelle sözlerine “Andy Warhol’la tanışmış olmak ve onun bana yön vermesi fotoğraf kariyerim açısından çok önemli. Andy bana hep ne yaparsan yap insanları güzel göster derdi, onun fotoğraflarım üzerindeki en önemli etkisi budur” diyerek devam etti. İstanbul’a geldiğinde bir arkadaşının Bülent Ersoy’u dinlettiğini ve sesinden çok heyecanlandığını, Ersoy’un müziğinin insanlar üzerindeki etkisinin ilgisini çektiğini söyleyen Lachapelle Milliyet’in sorularını yanıtladı.

Fotoğraf kariyerinize nasıl yön verdiniz?
Elime kamerayı almadan önce “fotoğrafçı” sözcüğü benim hayatıma yön verdi. New York’a fotoğrafçı olmak için gitmeden önce birçok işte çalıştım ama hiçbiri beni fotoğraf kadar heyecanlandırmadı. Ama her çalıştığım işten de bir şeyler öğrenmeyi başardım.

Fotoğraf projeleriniz nasıl doğuyor, şekilleniyor?
Çalışma şeklim her zaman değişiyor. Ama genel olarak fikirlerimi öncelikle bir kâğıda not alıyorum, bir senaryo oluşturmaya çalışıyorum ve bir lokasyon belirliyorum. Bazen de fotoğraf setinde şekilleniyor bazı fikirler; ummadık, beklenmedik şeyler oluyor ve onlardan yararlanıyorum.

Size en çok ilham veren şeyler neler?
Güzel bir kitap okuyarak, müzelere giderek, sanatı ve sanatçıları takip ederek ilham alanımı geniş tutmaya özen gösteriyorum. Tabii arkadaşlarımla yaptığım diyaloglar bu konu üzerinde çok etkili oluyor. Dengeli bir hayatda yapılan çalışmalar için önemli bir ilham kaynağıdır.

Fotoğraflarınızda photoshop kullanıyorsunuz değil mi?
Bazen ben de kullanıyorum, evet. İyi bir fotoğrafçı olabilmek için teknolojiden faydalanmak önemli. İyi bir görüntü, iyi bir makyaj ya da iyi bir saç için bunlara ihtiyaç duyuluyor elbette...

Kimlerle çalışmayı seviyorsunuz?
İyi insanlarla... Sanatı takip eden, sanattan ve sanatçıdan anlayan insanlarla.

Basın toplantısında Bülent Ersoy’un sesinden çok etkilendiğinizden bahsettiniz. Onunla birlikte bir proje yapmak ister misiniz?
Elbette. Hikâyesini, hayatını dinleyerek onunla birlikte bir proje yapabilmeyi çok isterim. Tabii güzel sesini de ön plana çıkaracak bir fotoğraf projesi olmalı bu. Onun Türkiye için önemli bir ses olduğunu düşünüyorum.
Türkiye’de pek çok insanın zevkine, kulağına hitap ediyor; müziğinde oryantalist bir hava var ve bu çok etkileyici. Türkler de edindiğim izlenimlere göre insanları yargılamıyor, fikirler konusunda anlayışlı ve saygılılar. Batı’da olduğu gibi düşünce ayrımına pek rastlamadım burada; kategorileştirme, ayrımcılık kötü bir şey çünkü.

Arzu Komili: Çok mutluyum
Paul Kasmin Gallery’nin New York ve İstanbul direktörü Arzu Komili, sanatçı David Lachapelle ve galerinin sahibi Paul Kasmin’le birlikte basına galeriyi gezdirdi. Milliyet’e konuşan Komili, “Gelmiş geçmiş en iyi sanatçı olarak gördüğüm David Lachapelle’in sergisini Paul Kasmin Gallery’nin İstanbul şubesinde görmekten çok mutluyum” dedi.

‘Alçakgönüllü’
Lachapelle, geçen yıl birlikte bir projede çalıştığı Tarkan’ı övdü. Tarkan’ı kendine güvenen ama aynı zamanda çok alçakgönüllü bir sanatçı olarak nitelendiren Lachapelle, şunları söyledi: “Onunla tanışmadan önce ünlü bir insan olduğunu anlamamıştım bile. Birlikte çalışırken de onun alçakgönüllülüğü hep dikkatimi çekti. Tarkan’ın 3 fotoğrafını çektim, fotoğrafın konsepti Elvis Presley idi. Tarkan çekimler sırasında starlığıyla tam bir Elvis gibi davrandı. Ondan hiç farkı yoktu.”

20 Şubat 2021 Magazin Haberleri Bülteni20 Şubat 2021 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet