Geri Dön

Yaz saati uygulaması başladı

Yaz saati uygulaması kapsamında saatler gece 03.00’de bir saat ileri alındı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, 26 Mart 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştı.
Buna göre ileri saat uygulaması, gece 03.00’de saatlerin bir saat ileri alınarak 04.00’e getirilmesiyle
başladı.
Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararında, geçmiş yıllardan farklı olarak, saatlerin ne zaman geriye alınacağına ilişkin bir ifadeye yer verilmemişti. Önceki uygulamalarda, saatler Ekim ayının son Pazar günü 1 saat geri alınıyordu.
Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ileri saat uygulamasının tüm yıla yayılması konusunda bir çalışma yaptıklarını, fakat karar almadıklarının, konunun ilgili bakanlıklarla görüşüldüğünü bildirmişti.

500-600 MİLYON KWH TASARRUF SAĞLANIYOR

Yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlıyor. Uygulama ile her yıl, "orta ölçekli" bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulaması, işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısınma, soğutma açısından birçok faydalar sağlıyor. TEİAŞ’nin hesaplarına göre yaz saati uygulaması ile yıllık 500-600 milyon kilovatsaat (kWh) tasarruf sağlanıyor.

 

Tuğçe Özbudak ile Melikhan Kılıçarslan evlendi!Bir dönem 'Adanalı' dizisinde canlandırdığı 'Pınar' karakteriyle şöhreti yakalayan oyuncu Tuğçe Özbudak, sevgilisi Melikhan Kılıçarslan ile nikah masasına oturdu. İkilinin şahitliğini Özbudak'ın 'Adanalı' dizisindeki rol arkadaşı Umut Oğuz yaptı. Oğuz'un tören sırasında damada "Emin misin?" diye sorması davetlileri güldürdü.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber