Çağrı 'Dip' şarkısıyla neyi başardı?

Çağrı Müftüoğlu yıllar sonra müziğe dönmüş. Hem de oldukça iddialı bir Sezen Aksu şarkısıyla. Peki 'Dip' nasıl bir şarkı? Çağrı 'Dip' şarkısıyla neyi başardı?

Çağrı 'Dip' şarkısıyla neyi başardı?

'Kapıyı Kapat'la çok sevilmişti

'Kapıyı Kapat'la çok sevilmişti

Çağrı'yı yıllar önce 'Kal Benimle' şarkısında duyduk. 18 yaşındaydı. Annesi Emel Müftüoğlu'nun şarkısını öyle sempatik bir vokalle söylemişti ki hafızalarımıza kazınmıştı. Derken 2000'lerin sonunda 'Kapıyı Kapat' şarkısı ve mini albümüyle karşımıza çıktı. 'Film Metni' ve 'Gücüm Yok' gibi şarkılarla özellikle radyoların sempatisini kazandı.

Bir türlü nokta atışı yapamadı

Bu albümden sonra birkaç single daha yayınladı Çağrı. 'Neden Mutlu Değilim', 'Bana Dokunma', 'Sensiz' ve 'Aferin' gibi şarkılarla eğlenceli, mütevazı, sempatik şarkılara imza attı. Ancak nedense bu şarkılar bir türlü tutmadı. Dijital müzik platformlarındaki dinlenme rakamlarına bakıyoruz, bu şarkıların esamesi okunmuyor. Evet hoş ve akılda kalıcı şarkılar söylese de bir türlü beklenen nokta atışını yapamamış bir şarkıcı diyebiliriz Çağrı için.

En iddialı şarkısıyla karşımızda

En iddialı şarkısıyla karşımızda

Uzun, hem de çok uzun bir zaman sonra müziğe döndüğünü öğrenince sevindim ve az biraz telaş yaptım. "Yine eskisi gibi sempatik ama iddiasız şarkılar mı söyleyecek acaba?" derken şaşırtıcı bir gol yedim Çağrı'dan. Kendisinden hiç de beklemediğim kadar iddialı bir şarkıyla dönmüş aramıza. Çağrı'nın bugüne kadar yaptığı en iddialı şarkı var karşımızda.

Bir Sezen Aksu ve Ozan Bayraşa şarkısı

Bir Sezen Aksu ve Ozan Bayraşa şarkısı

'Dip' adlı şarkının sözü Sezen Aksu'ya ait. Müzik ise Sezen Aksu ve Ozan Bayraşa'nın ortak çalışması. Keza düzenleme de Ozan Bayraşa'ya ait. Sezen Aksu ve Ozan Bayraşa ikilisini birlikte görünce akla hemen doğal olarak Simge Sağın'ın 'Yankı' şarkısı geliyor. Bir hayli kalabalık bir ekibin ortak ürünü olan 'Yankı', Türkçe pop'un 2010'lu yıllardaki en büyük hit'lerinden biriydi. Ve Sezen Aksu ile Ozan Bayraşa da 'Yankı'nın başarısının mimarlarından biriydi elbette.

Modern ve cool bir şarkı

Modern ve cool bir şarkı

Aksu ve Bayraşa yine iddialı bir işbirliği yapmış 'Dip'te. Özellikle düzenleme yine oldukça modern ve cool. Ozan Bayraşa'yı tebrik etmek istiyorum. Şarkının hafif isyankar, hafif kırılgan enteresan dokusuna çok uygun bir düzenlemeye imza atmış. Sözler ise Sezen Aksu'nun Çağrı'ya bir armağanı gibi. "Gel öpeyim gözünün yaşını gül sen, gel limanın olayım kalayım" sözleri sanki Aksu'nun genç şarkıcıya bir 'çağrı'sı gibi. Bir Sezen Aksu şarkısı olduğunu bilerek dinlediğim için ister istemez şarkıyı çok şahsi algılıyor, Çağrı özelinde bir şarkı olarak yorumluyorum ister istemez.

Klip şarkıya çok yakışmış

Klip şarkıya çok yakışmış

'Dip'in bir diğer iddialı kısmı ise elbette videosu. Şarkı, videosu dinlenildikten sonra çok daha büyük anlam taşıyor. Nihat Odabaşı tarafından çekilen klip şarkının ruhunu çok ama çok iyi yansıtmış. Klip olmadan şarkıyı dinlediğinizde kafanızda oturmayabilir şarkı. Ancak kliple birlikte muazzam bir bütünlük yakalamış.

Korkularıyla yüzleşmiş gibi

Korkularıyla yüzleşmiş gibi

Klipte de gördüğümüz gibi Çağrı kilo vermiş, gençleşmiş, yıllar önceki halinden eser kalmamış gibi. Büyük bir değişim içinde. Ruhsal olarak da kendisini daha doğru ifade eden bir şarkıyla karşımızda. Sanki yıllar önce söylediği eğlenceli şarkıları annesi Emel Hanım'a "Ben iyiyim" demek için söylemiş gibi geldi bana. Çağrı gerçek ruh halini, kırılgan ama özgüven telaşındaki duruşunu 'Dip'te yansıtıyor bizlere. İçindeki zehri akıtıyor. Kendini yenilemeyi başarmış, özüyle tanışmış, özünü yansıtmaktan korkmayan bir Çağrı var. 

Soğukluğun önüne geçilememiş

Soğukluğun önüne geçilememiş

Gelelim 'Dip'in nasıl bir şarkı olduğuna... 'Dip' standart Türkçe pop dinleyicisi için biraz fazla soğuk, dijital müzik platformlarında hakim olan trap şarkıların dinleyicilerine göre ise güzel bir alternatif. İlk dinlemede sarmayabilir. Ancak birkaç dinlemeden sonra garip bir çekiciliği var şarkının. Nakarat akılda kalıcı, birkaç dinlemeden sonra hemen "Yalan mı bu dünya?" diye tekrarlarken buluyorsunuz kendinizi. Fakat garip bir monotonluğu var şarkının. Çağrı'nın vokallerinde çok net hissediliyor bu monotonluk. Tam da bu yüzden ilk etapta dinlerken şarkıyı anlamıyorsunuz. Çünkü bir yerde patlamıyor şarkı. O yüzden de soğuk olarak algılanması kuvvetle muhtemel.

'Yankı'ya bir adım daha yaklaşılabilirdi

'Yankı'ya bir adım daha yaklaşılabilirdi

'Yankı'nın Almanya'dan kuzeni tadındaki 'Dip'in en büyük eksisi de bu monotonluk ne yazık ki. Özellikle vokallerde bir farklılık katılmalıydı diye düşündüm ilk dinlemede. Çağrı'yı yeterince hissedemiyorsunuz şarkıda. 'Yankı'yı 'Yankı' yapan en önemli unsurlardan biri vokal performansı ve nakarat sonrası melodisiydi. 'Dip'te bu iki kısım da biraz eksik kalmış. Çok doğru adımlar atılmış ama bir tık daha kuvvetli bir şeyler istiyormuş şarkı sanki. Özellikle de vokallerde daha karakteristik bir tat verilmeliymiş. Genel dinleyiciyi yakalamak için 'Yankı'ya bir adım daha yaklaşılabilirmiş bence. Bu haliyle biraz butik kaçmış şarkı. Eğer hedeflenen butiklikse o zaman sonuç başarılı. Ancak alternatifin popülerleştiği, tıklar içinde kaybolduğumuz bir dönemde hedeflenen şeyin butiklik olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

'Dip'in en büyük artısı...

'Dip'in en büyük artısı...

Fakat bu 'soğukluk' olumsuzluğuna rağmen şahane bir artısı da var 'Dip'in. Çağrı Müftüoğlu, daha doğrusu Çağrı aramıza bomba gibi, çok daha kendini yansıtan bir işle dönmüş, yani zoru başarmış Çağrı. 'Dip' sağlam ve iddialı bir geri dönüş şarkısı. Lana Del Rey'le tanıyıp sevdiğimiz 'depresif coşku' kıvamı tam Çağrı'lık çünkü. Kendisini artık daha doğru ifade edebilen bir tarzla karşımızda. Yürümesi gereken yol bu olmalı Çağrı'nın.

 

 

Önceki şarkılarında bol bol Emel Müftüoğlu havası veriyordu. Halbuki Çağrı tekil olarak devam etmeli, elbette kendi tarzında. 'Dip'te atılan adımı doğru buluyorum bu yüzden. Fakat bu iddiayı istikrarlı bir şekilde sürdürmesi gerekiyor Çağrı'nın. Kafalarda soru işaretleri bırakmadan bu yeni yolda, kendi yolunda daha sık ve çok üretmeli, söylemeli, paylaşmalı...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak