Ceyda Düvenci'nin regl açıklaması neden olay oldu?

Ünlü oyuncu Ceyda Düvenci'nin, kızının genç kızlığa attığı ilk adımı paylaşması büyük bir tepki topladı. Ceyda Düvenci’nin kızını paylaştığı post neden tepki topladı? Gelin, hep birlikte Molatik olalım...

Ceyda Düvenci'nin regl açıklaması neden olay oldu?

İlk reglini paylaştı

İlk reglini paylaştı

Geçtiğimiz günlerde Ceyda Düvenci, kızı Melisa’nın ilk regl olmasını “Gün senin günün. Gözümde mutluluk göz yaşları… Bal köpüğüm genç kız oldu. Gelsin ritüeller. Kutlayalım yeni zamanını” açıklamasıyla paylaşmış.

Twitter'da TT oldu

Twitter'da TT oldu

E halliyle söz konusu bir genç kız olursa hele o kızın regl olması ima edilirse nasıl olur da çok bilir kişilerin sesleri çıkmaz. Böyle bir post'a da “Aa nasıl olur da kızının ilk regl olmasını paylaşırsın”, “Terbiye kalmamış şeklinde” açıklamalar gelmeden de olmamış tabii. Hatta #regl twitter Türkiye gündeminde TT oldu.

“Ne gerek vardı…”

“Ne gerek vardı…”

Her ne kadar bu şekilde yorum gelse de daha sonra son ayıp bükücülere karşı da bir ton tweet atılmış. Yani “Tamam normal de bunu paylaşmaya ne gerek vardı” diyenler de mevcut tabii.

Mantıklı değil

Mantıklı değil

Uzun lafın kısası Twitter yine bildiğiniz gibi. Açıkçası erkeklerin sünnet olduklarında bunu düğün yaparak kutlayan bir toplumken kadınların regl olmasını ayıplamak, söylenmemesi gereken bir şey gibi davranmak çok mantıklı değil.

Kızının bir anını paylaşıyor

Kızının bir anını paylaşıyor

Bunu bu devirde konuşuyor olmamız bile garip açıkçası. Sosyal medyada anneler çocuklarının her türlü fotoğraflarını, yaptıklarını ve videolarını paylaşıyorlar. Ceyda Düvenci de kızının genç kızlığa ilk adım attığı dönemi paylaşmak istemiş. Bu da Melisa’nın bir anısı ve Ceyda Düvenci de bu anı paylaşıyor.

Gerekliliği tartışılmamalı

Gerekliliği tartışılmamalı

Kızının büyüdüğüne tanıklık ettiği için ve onun yanında olduğu için mutlu olmuş. Gayet normal bir durum. Yani yaptığı paylaşımın gerekliliği, gereksizliği çok da tartışılmamalı. Canı istemiş paylaşmış. Bize ne ya da size ne…

“O işler öyle değil”

“O işler öyle değil”

Açıkçası Ceyda Düvenci’yi de tebrik etmek gerekir. Cesaretinden ötürü. Toplumda regl ile ilgili yıkılamayan bunca tabu varken, tabuların karşısında durup “O iş öyle değil diyerek” bu durumun gayet normal olduğunu ifade edecek cesareti göstermiş. “Aman ne derler” demeden.

“Nasıl olur da…”

“Nasıl olur da…”

İyi ki de demiş. Elbette her şey hakkında fikri olan birileri çıkacak, son ayıp bükücüler “Nasıl olur da kızının regl olduğunu haber edersin” diyeceklerdir. Artık reglin utanılacak bir şey olmadığını söylemekten dillerde tüy bitse de diyeceklerdir. Buna çare yok.

İyi de etti

İyi de etti

O yüzden Ceyda Düvenci’nin yapmış olduğu paylaşım birçok genç kıza, anneye kısacası kadına örnek oldu diye düşünmekteyim. Kim ne derse desin reglin utanılacak bir şey olmadığını kimseye kulak asmadan ifade etti. İyi de etti.
 

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak