Charli D'Amelio 100 milyon takipçiye nasıl ulaştı?

Son yılların en popüler platformu TikTok oldu. Kendi kitlesini oluşturdu adeta, TikTok alemi diye bir dünyaya haizler. TikTok’ta en çok takipçiye ise Charli D'Amelio oldu. Peki, Charli D'Amelio 100 milyon takipçiye nasıl sahip oldu? Molatik olduğumuz kişi Charli D'Amelio oldu…

Charli D'Amelio 100 milyon takipçiye nasıl ulaştı?

Boşluğu değerlendirmeyi bildi

Boşluğu değerlendirmeyi bildi
Çin’de 2016 yılında piyasaya sürülen TikTok kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesi edindi. O dönem Vine’ın da kapanması, kısa video çekmeyi sevenleri, ekstra özelliklerle kendisine çekti. İnsanlar akın akın TikTok kullanmaya başladılar.

Kendi 'milletini' ortaya çıkardı

Kendi 'milletini' ortaya çıkardı
İnsanların çok kullanması adeta bir 'milleti' ortaya çıkardı; TikTok milleti. Garip bir camia olduğu kanaatindeyim. Her cenahtan insan var, herkes video çekiyor. Gördüklerine inanmakta güçlük çekiyor insanlar.

Kısa sürede ünlü olunuyor

Kısa sürede ünlü olunuyor
İnsanların bu kadar çok kullanması haliyle "ünlü olma hayallerine" kullanıcıları daha da kaptırdı. "Keşfete" düşmesi sonucu binlerce insan kendine büyük bir takipçi kitlesi edindi. Haliyle takip edildikçe daha çok video çekmeye başladılar. Ünlerine ün kattılar.

Charli D'Amelio nasıl ünlü oldu?

Charli D'Amelio nasıl ünlü oldu?
Şu an en çok takipçi ise Charli D'Amelio’ya ait. Charli D'Amelio kimdir? Kendisi henüz 16 yaşında bir TikToker. Çektiği videolarla 1 buçuk yılda 100 milyon takipçiye ulaştı. Evet, yanlış duymadınız yüz milyon takipçi. Şu an en çok takipçiye sahip TikToker.
 

Danslarıyla ünlendi

Danslarıyla ünlendi
TikTok’ta nasıl ünlü olduğuna gelecek olursak, 2019 yazında TikTok’a video yüklemeye başlayan Charli D'Amelio danslarıyla adından söz ettirmeye başladı. Keşfete de düşünce kendisi kısa sürede hayran kitlesi edinmeye başladı. Önce binlerce sonra milyonlarca kişi takip etti.

Ünlüleri geride bıraktı

Ünlüleri geride bıraktı
Charli D'Amelio o kadar ünlendi ki ünlü isimleri bile geride bıraktı. Dansları ve videolarıyla adından söz ettiren genç fenomen 100 milyon barajını geçen ilk kişi oldu. Lakabı da haliyle “TikTok Kraliçesi” oldu.

Milyarlarca beğeni

Milyarlarca beğeni
Milyarlarca beğeni ve paylaşım alan Charli D'Amelio’nun Haziran 2020’de yayınlanan rapora göre yılda 4 milyon dolar kazandığı ortaya çıktı. Tabii aradan geçen aylarda bu sayı daha da fazla oldu.

Tepki çekmişti, özür diledi

Tepki çekmişti, özür diledi
16 yaşındaki Charli D'Amelio, daha önce ona yemek hazırlayan evindeki aşçıya karşı saygısızca davranmasıyla sosyal medyada tepki çekmişti. YouTube’da bu konuda hazırlanan protesto videolarından sonra D'Amelio, 600 bin takipçi kaybetmişti. Genç fenomen, gelen tepkilerden sonra bir özür videosu hazırlayarak aşçısından ve takipçilerinden özür dilemişti.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak