'Charlie Chaplin' hala yanı başımızda... 'Güldürmek özünde intikam almaktır' diyor...

'Charlie Chaplin'i elbette hepimiz tanıyoruz. Ürettiği filmlerle birden çok kuşağı etkilemiş, köklü değişimler yaratmış bir sanatçı. Peki 'Charlie Chaplin', hala daha aramızda dolaşıyor olsa...

Kadıköy ve Beyoğlu'nda gezinirken hele bir de kafanızda şapkanız varsa birden yere düşebilir. Ne olduğunu anlamadan önce bir baston göreceksiniz ve sonrasında karşınızda Türkiyeli 'Şarlo'... Hadi ona hep birlikte merhaba diyelim ve sorularımızı yöneltelim…

'Charlie Chaplin' hala yanı başımızda... 'Güldürmek özünde intikam almaktır' diyor...

'Dünyanın 'Charlie Chaplin'e ihtiyacı var'

'Dünyanın 'Charlie Chaplin'e ihtiyacı var'

'Şarlo'nun kostümünü giyerek sokağa çıkan ve insanların arasına karışarak onlara unuttukları gülmeyi hatırlatmak isteyen Mustafa Güneyli, 'Charlie Chaplin' önde olmak üzere arkasında 100 gençle İstiklal Caddesi'nin tamamını dans ederek yürümek istiyor. Yaşanılan salgın bittiğinde bunun şahane olacağını düşünen Güneyli, 'Dünyanın bu heyecana ve tabii ki 'Charlie Chaplin'e ihtiyacı var.' diyor.

'Hayat normalleşince kaldığım yerden devam edeceğim'

'Hayat normalleşince kaldığım yerden devam edeceğim'

1. Sizi tanıyabilir miyiz, neler yapıyorsunuz, nerede yaşıyorsunuz, ne zamandır sokaklardasınız?

Öncelikle merhaba. İsmim Mustafa Güneyli. Nam-ı diğer 'Charlie Chaplin'. Pendik'te ikamet ediyorum. Performansımı sergilemeye ilk önce Kadıköy'de başladım. Orada tanındım, sevildim ve Kadıköylüler tarafından sahiplenildim. Sonra yazın Bodrum'da bu performansı devam ettirmeye başladım. Corona virüsten öncesine kadar Beyoğlu'nun ünlü sokağı Nevizade Sokak'ta performans sergiliyordum. Hayat normalleşince kaldığım yerden devam edeceğim tabii ki.

Bunun yanında İstanbul ve dışında organizasyonlar olursa katılıyorum ve şahsi arzumla olmak üzere çeşitli insani faaliyetlerde ortamın neşelenmesi için katkıda bulunmaya çalışıyorum. Kısaca Türkiyeli 'Charlie Chaplin'in hayatı böyle geçiyor.

Yaşanmışlıkların isyan noktasına gelerek bir haykırışa dönüşmesi...

Yaşanmışlıkların isyan noktasına gelerek bir haykırışa dönüşmesi...

2. Bir kere böyle bir performans için önce karaktere inanmanız gerekiyor. 'Şarlo'yu ilk ne zaman tanıdınız, bu performans ilk ne zaman canlandı kafanızda?

Bende 'Charlie Chaplin'in ortaya çıkışı manevi ve çevresel birtakım yaşanmışlıkların artık isyan noktasına gelerek bir haykırışa dönüşmesi neticesindedir. Bir şey yapmalıyım dedim ama bu öyle bir şey olmalı ki hangi durumda olursa olsun insanlara ulaşabilsin. Uzun süre düşünmeye gerek kalmadan ve bir iki farklı denemeden sonra kafamda ampul yandı. Dünyanın her yerinde tanınan, koşulsuz sevilen ve neredeyse her yerde fotoğrafı olan 'Charlie Chaplin'...

Resim yapma kabiliyetim, insanları güldürme ve oyunculuk arzumla birlikte yaşanmış hüzün bir araya gelince ister istemez 'Şarlo' doğmuş oldu. Hatta ilk kostümümü alabilmek için yaşadığım maddi zorluktan dolayı televizyonumu satmıştım. Bunu da söylemek isterim.

'Ya aksi bir durum yaratacaktım ya da gülmeyi unutan insanlara bunu öğretecektim’

'Ya aksi bir durum yaratacaktım ya da gülmeyi unutan insanlara bunu öğretecektim’

3. Daha önce yapıyor muydunuz peki? Nasıl başladı 'Charlie Chaplin'?

Hayır. Daha önce yapmıyordum. Daha farklı sektörlerde çalışıyordum. Farklı işler yapıyordum. 'Chaplin', birtakım yaşanmışlıkların sonucunda bir şeylere kızdığım, birilerine kızdığım, hayata kızdığım ve bir şey yapmam gerekiyor dediğim anda açığa çıktı. Ya bana gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara aksi bir durum yapacaktım ya da tam tersi gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara bunu öğretecektim. İkincisini seçtim.

'İşin biraz duygusal tarafı olmak zorundaydı'

'İşin biraz duygusal tarafı olmak zorundaydı'

4. Başka bir karaktere hayat vermek istediniz mi yoksa 'Şarlo'nun sizin için başka bir anlamı mı var?

'Charlie Chaplin' gibi bir karakteri canlandırınca başka bir karakter daha denemek istedim açıkçası. Fakat sonra düşününce bu durum 'Şarlo'yu fazlasıyla ticari amaca sürükleyecekti. Özünde işin biraz duygusal tarafı olmak zorundaydı.

'Etrafımda çok fazla insan olmaya başlamıştı...'

'Etrafımda çok fazla insan olmaya başlamıştı...'

5. Sokağa çıktığınızda aldığınız ilk tepkiyi hatırlıyor musunuz? Sokakta 'Şarlo'yu gören insanlar sizi nasıl karşıladı?

'Charlie Chaplin'i ilk yapmaya başladığımda hıçkırarak ağlayanlar, bayılanlar, panik atak geçirenler, sımsıkı sarılarak tebrik edenler oldu. Hatta benim yüzünden halk ile kamu görevlileri arasında tartışma bile çıktı. Çünkü etrafımda çok fazla insan oluyordu.

'Güldürmek özünde intikam almaktır'

'Güldürmek özünde intikam almaktır'

6. Sizin için güldürmek ne anlam ifade ediyor?

İnsanları güldürürken aslında bazı insanlardan da intikam alabilirsiniz. Yani özünde sizi gülmeye küstürenlere karşı insanlara güldürmeyi öğreterek can acıtmadan dünyanın en güzel intikamını almış oluyorsunuz bir bakıma.

'İnsanlar beni sahiplenmiş durumda'

'İnsanlar beni sahiplenmiş durumda'

7. 'Charlie Chaplin' hepimiz için bir ekol. Bir o kadar da özgün bir sanatçı. Hazırlanma süreciniz nasıl oldu, ben bu işin altından kalkamayacağım dediğiniz anlar oldu mu?

Kendime şu şekilde güvendim. 'Charlie Chaplin' izlediğimde bunun derininde bir şey olduğunu gördüm. Bu da şu: 'hüzün' ve 'matraklık'. Ben daha evvel verdiğim demeçlerde şunu söyledim: 'Charlie Chaplin'i hiçbir tiyatrocu yapamaz ama halktan herkes yapabilir. Meşakkatli bir iş. Yani icabında performans boyunca paytak yürümek demek. Mimiği hiç bozmamak, hiç konuşmamak demek. Bu yüzden şu anda beni sahiplenmiş durumdalar. 'Charlie Chaplin'in makyajı ise resim yeteneğim ile görsel simetri huyumdan ötürü kolay oluyor. Makyajı bir saatte yapıyorum, 10 dakikada çıkıyor.

Neden olmasın...

Neden olmasın...

8. Hayata geçirmeyi planladığınız başka bir düşünceniz var mı?

'Charlie Chaplin' performansına başladığımın ilk haftasında kafamda iki fikir belirdi. Neden 'Charlie Chaplin Dünya Gençlik Yaşam ve Motivasyon Merkezi' kurulmasın? Tabii bunun detayları uzun sürer fakat istenirse gayet yapılabilir. Aklımda olan ikinci fikir ise dünyaca ünlü, gönüllerde taht kurmuş en az 50 ünlünün performanslarını sergileyenlerle birlikte kortej turnesi yapmak.

100 gençle İstiklal Caddesi'nin tamamını dans ederek yürümek...

100 gençle İstiklal Caddesi'nin tamamını dans ederek yürümek...

Bir başka fikrim ise 'Charlie Chaplin' önde olmak üzere arkamda 100 gençle İstiklal Caddesi'nin tamamını dans ederek yürümek. Bu yaşanılan salgın sona erdiğinde gerçekten şahane bir etkinlik olabilir. Dünyanın bu heyecana ve tabii ki 'Charlie Chaplin'e ihtiyacı var.

twitter.com/deniz_tasdelen
instagram.com/deniz.i.tasdelen
deniz.tasdelen@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak