Geri Dön
Masal OkuPollyanna masalının özetini oku

Pollyanna masalının özetini oku

Eleanor H. Porter tarafından yazılmış olan Pollyanna, mutlu olmayı her daim başaran küçük bir kızın hikayesi aslında. Dünya çocuk klasikleri arasında yer alan bu romanın özetini aşağıda okuyabilirsin.

Pollyanna masalının özetini oku

Babasıyla yaşayan Pollyanna onu da kaybedince hayatta kalan tek akrabası teyzesinin yanına gönderilmiş. Teyzesi Bayan Polly Harrington bunu kendisine gelen bir mektupla öğrenmiş.

Oldukça zengin olan Bayan Polly, buna rağmen tavan arasındaki en kötü odayı yeğenine hazırlatmış ve onu hiç de iyi karşılamamış. Gayet soğuk ve mesafeli davranmış ona.

Bayan Polly, çalışanı Nancy’e Pollyanna’yı gidip almasını ve eve getirmesini söylemiş.  Nancy, Pollyanna’yı aldığında küçük kız onu teyzesi sanıp her şeyi anlamış ama hizmetçi kız ona teyzesi olmadığını zor da olsa söyleyebilmiş.

Bir süre sonra eve vardıklarında Pollyanna koşarak teyzesine satılmış ama teyzesi ona oldukça soğuk ve sert davranmış. Odasına çıktığında odasının ne kadar karanlık ve eski olduğunu görünce ilk biraz üzülmüş ama sonra babasıyla oynadıkları mutlu olma oyunu gelmiş aklına.

Odada aynasının olmamasına yüzündeki çilleri görmeyeceği için sevinmiş. Aşağıya inip dışarıya çıkmış ve yemeğe geç kalınca akşam ceza almış. Ekmek ve süt akşam yemeğiymiş. O, yine bu durumdan mutlu olmuş ve sütü çok sevdiğini söylemiş. 

Pollyanna’nın kitap okumak, yemek yapmak, müzik dersi almak gibi günlük ödevleri varmış. Bunları teyzesi onun için ayarlamış. Derslerden vakit buldukça dışarıda dolaşmaya başlamış ve sessiz bir adamla tanışmış. Adam onunla konuşmasa da o her gün onunla konuşmuş ve adam sonunda onunla konuşmaya başlamış. Adamın adı Bay Pendleton’mış. Başka bir gün Bayan Snow'la tanışmış. O kadın da evinden hiç çıkmayan ve perdelerini hiç açmayan bir kadınmış. Zamanla onu da güldürmeyi başarmış.

Zaman geçtikçe herkes Pollyanna’ya alışmış. Teyzesi bile yumuşamış. Odası alt kata taşınmış. Kedi ve köpek dostlarını eve bile sokmasına izin verilmiş.

Günlerden bir gün Pollyanna eve evsiz bir çocuğu getirince teyzesi ona çok kızmış. Çocuğun adı Jimmy’miş. Bacağı kırılmış olan Bay Pendleton ile Jimmy’yi tanıştırmış. Jimmy’nin artık bir evi varmış. 

Başka bir gün, Pollyanna’ya otomobil çarpmış. Doktor, Pollyanna’ya bir daha yürüyemeyeceğini söylemiş. Her şeyden mutlu olan küçük kız artık mutsuzmuş. Bayan Polly, Pollyanna'nın yanına gidip mutluluk oyunu oynamak istemiş. Bir süre sonra Dr. Chilton, Pollyanna’ya tedavi olabileceğini ve tekrar yürüyebileceğini söylemiş.

Pollyanna on ay tedavi görmek için başka bir şehre gitmiş ve döndüğünde yürüyormuş.