Corona döneminde okunabilecek 3 kitap

Coronavirüs salgını, ülkemiz adına karantinaydı, sosyal mesafeydi, sokağa çıkma yasağıydı ve aşı haberleriydi derken, 2020 yılının nisan ayının göz açıp kapatıncaya kadar hızlı ve evlerde geçmesine yol açtı. Evlerde otururken kimi kendini geliştirmek için çevrimiçi kurslara sardı, kimi kendini spora kimi de kitaplara verdi. İşte nisan boyunca sakin kafayla okuma fırsatı bulduğum ve mayıs ayı için de sizlere önerdiğim üç kitap tavsiyesi…

Corona döneminde okunabilecek 3 kitap

İnönü Atatürk’ü Anlatıyor

İnönü Atatürk’ü Anlatıyor

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni merhum Abdi İpekçi’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarından İsmet İnönü’yle yaptığı röportajın yer aldığı ‘İnönü Atatürk’ü Anlatıyor’, sizleri o dönemin ruhuna taşıyor. Ata’nın ölümünden 30 yıl sonra kayda alınan konuşmalarda İnönü, zorlu sorulara samimiyetle cevap veriyor.

Kitap, açıklayıcı olması bakımından içeriğinde yer akan notlar ve ekler bölümleriyle de tarihi belgelere ışık tutuyor. Röportajda İnönü’nün anlattıklarını, farklı kişilerin bakış açıları üzerinden okuyarak, sorgulama ve değerlendirme imkanı sunuluyor.

Atatürk’ün İnönü’ye, İnönü’nün de Atatürk’e yazdığı orijinal mektup görsellerini bulabileceğiniz eseri okurken, duygularınıza hakim olamayabilirsiniz. Thales Yayınları'ndan çıkan kitap, aynı zamanda bir gazetecilik örneğini de gözler önüne seriyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Tarihçi İlber Ortaylı ile gazeteci Yenal Bilgici’nin hayat üzerine soru-cevap şeklinde geçen söyleşisini taşıyan bu eser, deyim yerindeyse kültürünüze kültür katıyor. Öyle ki, Ortaylı’nın dolu dolu cevaplarının her birinin başlı başına araştırma konusu olabileceği bu kitabı bir kez okumanın yetmeyeceğini düşünenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çok!

Hayatta doğru seçimler için önerilerin yer aldığı Bir Ömür Nasıl Yaşanır?, sekiz bölüm ve konudan oluşmakla birlikte, söyleşide geçen isimler de ek olarak ilerleyen sayfalardaki yerlerini alıyor. Ortaylı’nın kâh düşündürdüğü kâh eğlendirdiği cevapları, sizlere farklı ve zengin bir bakış açısı sunuyor.
 

Gençler İçin Nutuk

Gençler İçin Nutuk

Gazi Mustafa Kemal’in ölümsüz eseri Nutuk’un biraz daha sadeleştirilmiş ve ilgi çeken bölümlerinin yer aldığı eseri, gençler için uyarlayan Adanan Özyalçıner... 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında 6 günde sürekli okunan büyük eserde Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcından Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına tanık oluyorsunuz.



'Gençler İçin Nutuk', birçoğumuzun eğitim hayatı boyunca ders olarak gördüğü Nutuk’u anılarımızı tazelemek ve sadeleştirilmiş haliyle zihinlerde tutabilmek açısından faydalı bir eser. Ulu Önder’in geleceğe ışık tutan vizyonuyla kaleme aldığı her bir cümlenin Türk gençliğinin şaşmayacağı yol olacağı da açık bir gerçek…


 

Bu makaleye ifade bırak