Corona virüse karşı Rusya'nın sırrı ne?

Bazen kitlesel ya da bölgesel yaşanan ve büyük yankılar uyandıran olaylar uluslararası arenada politik bir ürün haline gelebilir. Neredeyse dünyanın tüm ülkelerini etkileyen Corona virüsün etklilerine baktığımızda uluslararası boyutta, üzerine uzun uzun konuşulacak bir ürün haline geldiği yorumunu yapabiliriz. Corona virüsten etkilenen birçok ülke olduğu gibi bu durumu hafif atlatan bazı ülkeler olduğunu görüyoruz. Rusya da Corona virüse meydan okuyan ülkelerden biri. Peki, Rusya'da Corona virüs vakalarının diğer ülkelere nazaran daha hafif yaşanmasının sebebi nedir? Rusya neyi doğru yapıyor da bu virüse meydan okuyor?

Corona virüse karşı Rusya'nın sırrı ne?

Durum özeti

Durum özeti

26 Mart itibari ile güncel verilere baktığımızda dünya genelinde vaka sayısı 472 bin 109 olurken, 114 bin 870 kişi virüsten iyileşerek kurtuldu. Dünya genelinde 21 bin 308 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye'de toplam 2 bin 433, İtalya'da 74 bin 386, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise 69 bin 197 vaka tespit edildi. İsmini sayamadığımız birçok ülkede de vaka sayısındaki ciddiyetini koruyor.

Rusya'da son durum

Rusya'da son durum

Corona virüsün oldukça hızlı bir şekilde yayıldığını ve yayılırken de birçok insanın ölümüne sebep olduğunu biliyoruz. Peki bu virüsün diğer ülkelere kıyasla Rusya'da az sayıda görülmesinin sebebi nedir? Yanlış anlamayın Rusya'yı kıskanıyor falan değilim.

Hatta bu durum beni mutlu bile ediyor, insanların ölmediği ve bu virüsle mücadele etmek zorunda olmadığını bilmek güzel şey. Fakat yine de merak işte, Rusya'nın bu duruma karşısında uyguladığı herhangi bir politika diğer ülkeler için bir yol olabilir. 26 Mart itibari ile Rusya'da görülen vaka sayısı yalnızca 658. Bu vakaların yalnızca 1 tanesi maalesef ölümle sonlanmış. Görüyorsunuz durum iyice merak uyandırıyor. Tüm bunlar nasıl oluyor Rusya? 

146 milyonun sırrı ne?

146 milyonun sırrı ne?

Rusya, coğrafi olarak büyük ve geniş bir ülke olduğu gibi nüfus sayısı komşu ülkelerine nazaran oldukça fazla. Bu kadar büyük ve çok nüfuslu bir ülkede salgının, bir salgın olarak yaşanmıyor olmasının sırrı nedir ve 146 milyon insan nasıl oluyor da bu virüse herhangi bir soğuk algınlığıymış muamelesi yapıyor? 

Rusya kırmızı düğmeye erken bastı

Rusya kırmızı düğmeye erken bastı

Rusya, Corona virüsün duyulduğu ilk andan itibaren erken önlem almaya başladı. Bu kapsamda, Çin ile olan yaklaşık 4 bin 200 kilometrelik sınırını da 30 Ocak'ta kapattı. Kapatma kararının uygulanmasının ardından ise sınırda karantina bölgesi oluşturuldu.

Rusya'da vaka sayısının az olmasındaki ikinci bir faktör ise, ülkede test yapılma oranının oldukça fazla olması ve beraberinde vaka takibinin sıkı tutulması, izolasyon yönetiminin iyi yapılması olarak belirtiliyor. Yahu vallahi helal olsun ben böyle bir ön görü görmedim. Tehlikeyi önceden fark etmiş ve önlem almışlar en azından öyle duruyor. Bir de önceden test yapmaya başmışlar. Rusya'da şu ana kadar 156 binden fazla test yapıldığı belirtilirken bu testlere Şubat ayında başlandığı bilgisini aldık.

Bu süreçte Rusyanın erkenden aldığı bu önlemlerin çok sağlıklı bir karar olduğunu görüyoruz. Vaka sayılarının yüksek olduğu ülkeler maalesef test yapmaya Mart ayında başladı. Bunun üzerine vaka sayılarını artmaya devam edince işler kontrol edilemez oldu. Yeniden Rusya'ya dönmek gerekirse aldıklarını erken önlemlerden biri yapılan test kontrolü kapsamında Rusya'nın havalimanlarında toplu testler yaptığı  Çin, Güney Kore ve İran'dan gelenlere de aksatmaksızın test yapılmış olması. Benden koca bir alkış!

Putin'ce önlemler

Putin'ce önlemler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, televizyon kanallarından yaptığı halka hitap konuşmasında yeni tip Corona virüs ile ilgili ülkedeki önlemleri açıkladı. Putin, 25 Mart günü açıklama yaptı ve açıklamada Rusya’da tüm çalışanların bu hafta sonu başlamak kaydıyla gelecek hafta sonuna kadar idari izinli sayılacağını da ilan etti.

Putin "Şimdi hastalığın hızlı yayılma tehdidini önlemek son derece önemlidir" dedi ve önlem almanın, alınan önlemlerde istikrarlı davranmanın önemini vurguladı.

Herkese Putin'den bir hafta tatil

Herkese Putin'den bir hafta tatil

Putin ilan ettiği bir haftalık tatil sürecinde maaşların kesilmemesi şartıyla çalışanların bu süreçte idari izinli sayılacağını duyurdu. Rus hükümeti ve Rusya Merkez Bankasının ekonomi alanında sürdürebilir bir şekilde kalkınabilmesi için adımlar atması gerektiğinin altını çizen Putin, "İstihdam alanında istikrarın korunması ve işsizliğin artmasına müsaade edilmemeli" dedi.

Putin, Kovid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren Rus ekonomisine dair çeşitli tedbirler alınacağını anlatarak, "Her ay çocuklu ailelere çocuk başına 5 bin ruble ödenecek. Gelirleri yüzde 30’dan fazla düşenler için tüketici ve konut kredilerine yönelik cezalar ertelenecek" dedi.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin geciken vergi ödemeleriyle ilgili cezaların erteleneceğini anlatan Putin, "Ekonomik açıdan zor durumda olan şirketlere iflas ilanı halinde 6 aylık moratoryum hakkı verilecek. Ayrıca şirketlerin temettü olarak yaptığı ödemelerin yurt dışına çıkarılması halinde yüzde 15 vergi uygulanacak" dedi.

65 yaşın üstündeki vatandaşlara sokağa çıkma yasağı

65 yaşın üstündeki vatandaşlara sokağa çıkma yasağı

Alınabilecek en doğru önlemlerden biri olan riskli grupları korumak adına sokağa çıkma yasağı bizim ülkemizde de uygulanıyor. Rusya da gecikmedi, vaka sayısının artması üzerine Moskova'da 65 yaş ve üzeri olan kişiler ve kronik hastalığı bulunanların sokağa çıkmalarını yasaklandı. Moskova Belediyesi  bu yasağın 26 Mart'tan 14 Nisan'a kadar süreceğini belirtti. 

Corona virüsünü 15 dakikada tespit eden cihaz geliştirdiler

Corona virüsünü 15 dakikada tespit eden cihaz geliştirdiler

Rusya Biyotıp Birliği şirketinin Covid-19'un 15 dakikada tespit edilmesini sağlayan test geliştirdiği belirtildi. Rus Biyotıp Birliği şirketinin Başkanı Andrey Tronin, geliştirilen yöntemle hastanın burun veya boğazından sıvı alındığını, cihaza aktarıldığını ve cihazın sıvıda virüsün bulunup bulunmadığına dair 15 dakikada sonuç verebildiğini açıkladı. Bunun eğitimi olmayan herhangi bir uzman tarafından yapılabilecek basit bir işlem olduğu belirtildi.

Diğer yandan Biyotıp Birliği'nin bağlı olduğu HealthNet Altyapı Merkezi'nin Müdürü Mariya Galyamova ise numune cihazın şu anda test aşamasında olduğunu, ekim-kasım itibarıyla bir prototipin elde edilip sunulmasının planlandığını ifade etti. Helal olsun ellerinize sağlık da bence elinizi çabuk tutsanız iyi olur eğer bu virüs birkaç ay içinde gezegenimizi terk etmezse hepimiz evlerimizde huni takıp çufçufçuluk oynayacağınız. O yüzden ha gayret biraz acele!

Rusya gerçeği gizliyor mu?

Rusya gerçeği gizliyor mu?

Rusya'nın aldığı önlemlerde bazı açıklar bulunduğu söyleniyor. Zaten her şey bu kadar mükemmel olamazdı diyorum içimden. Belirtilenlere göre Rusya'da, İtalya gibi virüsten en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden gelen yolcuların sadece ateşlerine bakıldığı ve 14 günlük karantina süresinin uygulanmadığı söyleniyor. Bunlara ek olarak ülkede gerçek vakaların açıklanmadığına dair de söylentiler dolaşıyor.

Bu söylentilerin sebebi ise Rusya hükümetinin Çernobil Faciası ve 80'lerdeki AİDS salgının üstünün örtbas etmiş olmasından geliyor. Ülkede 20 binin üzerinde vaka olduğu iddia edilirken virüsten ölenlerin ölüm nedenlerinin farklı gösterildiği de söylentiler arasında. Ancak bu konu ile ilgili DSÖ'de iddiaları destekleyecek herhangi bir bilgi yer almıyor.

Açıkçası ben bu söylentilerin karalama amaçlı olduğunu düşünüyorum. Rusya hükümeti, böylesine ciddi bir durumu gizlemenin olası yaptırımlarını tahmin edebilecek yeteneğe sahip. İlerleyen günlerde Rusya'nın vaka sayısında bir artış olur mu, söylentiler gerçek mi bilemiyoruz ama bir an önce bu salgının dünyamızın sınırlarının dışına çıkmasını diliyoruz.  

Bu makaleye ifade bırak