Corona'yı atlatan bir kişi yine bu virüsten etkilenir mi?

Biliyorsunuz Corona virüs belası gün geçtikçe daha fazla kişiye bulaşıyor ve can almaya devam ediyor. Bu hastalığın üstesinden gelmeye başlayan ve vaka sayılarında oldukça düşük sayılar yakalayarak yavaşça normal yaşama dönüş yapan Çin'de yapılan bir araştırma, Corona'ya yakalananların bir daha bu virüsten etkilenmeyeceğini iddia ediyor. Ne kadar doğru, gelin biraz o makaleyi tartışalım...

Corona'yı atlatan bir kişi yine bu virüsten etkilenir mi?

Gün geçtikçe sayısı artıyor

Gün geçtikçe sayısı artıyor

Çin'in Wuhan kentinde bir balık pazarında ortaya çıkarak birçok insanın ölümüne sebep olan Corona virüs (COVID-19) geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilerek onlarca ülkede önlem alınmasına sebep oldu.

Diken üstünde olan halk ne kadar dikkat etse de bu illete maruz kalanlar da oldu. Türkiye'de vaka haberleri ne kadar geç başlasa da enfekte olan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor ve insanlar hayatını kaybediyor.

Bağışıklık kazanıyor muyuz?

Bağışıklık kazanıyor muyuz?

Covid-19 hakkında ''Hastalığı atlatan tekrar hasta olabiliyor'' kanısı Çin'de yapılan bir araştırma sonucu yalanlandı.

Çin Tıp Bilimleri Akademisi'nde araştırmalarını sürdüren bilim insanlarının bioRxiv dergisinde yayımladıkları makaleye göre Hint şebeklerinde yaptıkları deneyde enfekte olan maymunların tekrardan hasta olmadıkları gözlemlendi.

Hepsini yalanladı

Hepsini yalanladı

Corona virüsün ortaya çıktığı yer olan Çin'de ve hastalığın dağıldığı birçok ülkede hastalığı atlatan ve testleri negatif çıkan kişilerin tekrar hasta oldukları görülmüştü. Yayımlanan bu makale tüm bunların sebebinin testlerin doğru sonuç vermemesininden kaynaklandığını iddia ediyor.
 

Düzenli olarak kontrol edildiler

Düzenli olarak kontrol edildiler

Araştırmalar sırasında bilim insanları, solunum yolları bize benzerlik gösterdiği için 4 tane Hint şebeği kullandı. COVID-19 enjekte edilen hayvanların düzenli olarak ateşleri, kiloları, akciğer röntgenleri gibi sağlık değerleri kontrol edildi. Ne kadar içimizi cız ettiren bir olay olsa da tüm dünyanın sağlığı için öncü seçilmiş oldular.
 

Şebeklerde işe yaradı

Şebeklerde işe yaradı

Gün geçtikçe semptomları hafifleyen hayvanların sonuçlarının negatif çıkması beklendi. Emin olduktan 29 gün sonra iki şebeğe daha aynı dozajda Covid-19 enjekte edildi ve durumları izlendi. Yapılan araştırmalar, önceden Corona virüsü yenmiş şebeklere ne kadar Covid-19 enjekte edilmiş olsa da vücutlarının tekrardan enfekte olmadığı tespit edildi.

Tekrar hasta oluyorlar mı?

Tekrar hasta oluyorlar mı?

Makalede hastalığı atlatan insanların nasıl tekrar enfekte olduğunun düşünüldüğünün de altı çiziliyor. İddialarına göre hastalığı atlattıklarını söyleyen kişilerin testlerinin yanlış sonuç vermesi ve iyileşti sanılarak taburcu edilmesi hasta olanların tekrar hasta olduğu düşüncesine sebep olduğu söyleniyor.

Testte hata olabiliyor

Testte hata olabiliyor

Yani bir sarmal gibi... Hasta hastaneye geliyor, tedavi görüyor, tekrar test yapılıyor ve negatif çıktığında geri gönderiliyor. Ama her şeyde olduğu gibi testlerde de yanılma payı olabiliyor. Bu yanılmayla da virüs başka insanlara da istem dışı bulaşabiliyor.

Aşı da üretilebilir

Aşı da üretilebilir

Ayrıca bilim insanları bu bilgiler ışığı doğrultusunda bir aşının da üretilebileceğini söylüyor. Zaten halihazırda ABD, Rusya gibi ekonomisi büyük ülkelerde aşı çalışmaları başlanmıştı. Hatta yakın zamanda Rusya'dan ilacı bulduklarına dair haberler ortaya çıkmıştı.

Faydası olur

Faydası olur

Umarım ki doğru-yanlış her ne ise bir an önce ortaya çıkar ve bu kriz hali bir an önce son bulur. Herkes çok sıkıldı, herkes çok gergin. Patlamaya hazır bomba gibi bekliyoruz. Kimsenin hiçbir şeye takatı kalmamış, tıpkı distopik bilim kurgu filmleri gibi bir hayat sürüyoruz. Belki de bu araştırma bunun son bulmasına yardımcı olur diye umuyorum.

Temkinli olmakta fayda var

Temkinli olmakta fayda var

Hayal kırıklığına uğramamak için de her makaleye güvenmemek lazım tabii ki de. Belki gözden kaçırdıkları yanlış uygulanan bir şey olabilir ve bu araştırma sonucunu etkilemiştir. Her zaman temkinli olmakta fayda görüyorum. Sonuçta işin sonunda bahsettiğimiz şey bizlerin sağlığı. Bunu ihtimal dahilinde riske atmak en kibar tabirle düşüncesizlik olur.

 

Bu makaleye ifade bırak