Geri Dön
CumartesiÇeyiz sandığından taze çıktı

Çeyiz sandığından taze çıktı

Modanın kalbi şu aralar naftalinli çeyiz sandıklarında atıyor. Dünyanın önde gelen markaları dantelleri yeniden özgürlüğüne kavuştururken Z kuşağı büyüklerine farklı bir kanaldan bağlanıyor.

Çeyiz sandığından taze çıktı

 

SEYHAN AKINCI / seyhan.akinci@milliyet.com.tr

İşe o kanepe ve TV’lerin üzerine örttüğümüz dantelleri kaldırarak başladık. Ardından mavi önlükler de tarih oldu ve bir süre el işinin demode oluşuyla epey kafa bulduk. Sonra o ne giyse moda olur isimlerden Harry Styles rengarenk bir hırka giydi ve o da ne? Herkes kaç numara tığ ile daha rahat örgü örebileceğini anlamaya çalıştı. Kim bilir belki de bu defa babaannelere iki düz bir ters için Zoom’ladık.

Evde daha çok vakit geçirdiğimiz hatta han şiirleri yazacak kadar duvarlarının her köşesini ezberlediğimiz pandemide online olma hallerini değiştirenler de oldu. Herkesin ilham perisi Harry Styles değildi. Kimisi o TV’nin üzerinden alınıp sandığa atılan dantelleri yeniden keşfetti kimisi annesinin çeyizinden kendine yeni bir ilkbahar-yaz koleksiyonu yarattı. Dünyaca ünlü markalardan kendi modasını kendisi yaratmayı sevenlere geleneksel el işleri her haliyle üstümüze başımıza kondu. Harry Styles’in giymesiyle ikonlaşan JW Anderson hırkanın TikTok’ta milyonlarca insan tarafından yeniden örülmeye çalışması akıma dönüşünce hırkanın tasarımcısı Jonathan Anderson, “sırrını” modaseverlerle paylaşmaya karar verdi.

Çeyiz sandığından taze çıktı

Bağlantı aranıyor

Tasarımcı “Herkesin yapacak hiçbir şeyi olmadan evde sıkışıp kaldığı bir dönemde bu zanaat ve yapım fikrini teşvik etmeye yardımcı olmak” olarak açıkladı reçetesini paylaşmasının amacını. Z kuşağının dantellerle, örgülerle, fistolarla ilişki kurmasını ise Anderson modadan çok fazlası olarak yorumluyor: “İnsanlar bağlantı arıyor. Üstelik sadece telefonlarıyla değil.”

Bize ne giyeceğimizi, bu bahar hangi rengin moda olduğunu söyleyen markalar da Anderson’ın bahsettiği bağlantı arayışının farkında. 2021 bahar kreasyonlarında Fendi, bobin danteller ve kapitone satenler kullanırken Valentino, tasarımlarındaki parçaları makromelerle süsledi. Üçüncü dalga sert eserken belki siz de yaza umutla çıkmak için birkaç sandık karıştırabilir ya da bir şeyler örmeyi deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler