Geri Dön
CumartesiDeniz ve tarih diyarı Seferihisar

Deniz ve tarih diyarı Seferihisar

Seferihisar’da teknenizi marinaya bağladıktan sonra, Teos Antik kenti, Efes Antik kenti ve Meryem Ana Evi’nin aralarında olduğu tarihi mekanlar ile Karaburun ve Çeşme gibi doğal güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Civardaki birbirinden güzel koylar da sizi denize davet ediyor olacak...

Deniz ve tarih diyarı Seferihisar

İyon kentinden biri olarak M.Ö 1080 yılında kurulan Teos, her mevsim doğa ve tarihin en güzel fotoğraflarını sunar. O farkındalığı yerinde yaşamak isterseniz teknelerinizi Seferihisar’ın Sığacık doğal limanında bulunan Teos Marina’da bağlayabilirsiniz. Doğru bir karar verdiğinizi anlamanız uzun sürmeyecek. Zira Teos Antik Kenti, tarihi görkemiyle sizlere unutulmaz dakikalar yaşatacak. Kalış sürenizi birkaç gün uzatarak Efes Antik Kenti, Meryem Ana, Çeşme ve Karaburun’u ziyaret edebilirsiniz. Marinaya dönüşünüzde kültür merkezindeki sergileri ziyaret etmeyi unutmayın. Yıl içinde “Deniz Kuvvetleri Kupası”, “Tuna Masters Teos”, “Yat Yarışları” gibi önemli etkinliklere imza atan Teos Marina, bu yıl yüzde 97 doluluk oranına sahip. Genel Müdür Faruk Günlü, sektörün deneyimli isimlerinden. Geçtiğimiz yıl yelkenli ve motor yat sınıflarında 1.193 tekneye hizmet verdiklerini belirten Faruk Günlü, marinalarından hareket eden feribotlarla Samos’a iki saatte ulaşıldığını ve bu hattın yaz boyunca yoğun talep göreceğini ifade ediyor. Tekne sahipleri çekme ve atma işlemlerinden teknik bakımlara kadar tüm ihtiyaçlarını marinada karşılayabilir. Tesisle ilgili bilgilere (0232) 7458080 no’lu telefondan veya www.teosmarina.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Seferihisar, yıl boyunca genellikle kuzey rüzgarına açık olur. Bu durum yöreyi özellikle yelkenciler için cazip kılar. Bölgeyi keşfetmek isteyen denizciler Teos Marina’nın “3 gün konakla, 2 gün öde” kampanyasından yararlanarak tekneleriyle keyifli çevre gezileri yapabilir.

Günü birlik ziyaret edilebilecek bazı koylar ise şöyle:

EŞŞEK ADASI (38° 12’ 83 N - 26° 45’ 537 E): Marinadan yaklaşık 2 mil uzaklıkta. Kuzeyinde küçük bir plaj var. Uç tarafında sığlık şamandırası bulunur.

AKVARYUM KOYU (38° 12’ 239 N- 26° 47’ 414 E): Yüzmek için ideal. Ancak plajı yok. Günübirlik seyirlerde gelinebilir. Zemin erişte, demirlemenize dikkat.

AZMAK KOYU (38° 12’ 239 N- 26° 47’ 414 E): Güneyli rüzgarlara açık. Geniş bir plajı var. Akvaryum Koyu’ndaki gibi zemin erişte.

KÜÇÜK GEVEYİL KOYU (38° 12’ 239 N- 26° 45’ 899 E): Günlük seyirlerde gelinebilir. Plajı yok. Zemini berrak, demir tutumu iyi bir koy. Güneyli rüzgarlara açık.

ÇAMLI KOY (38° 12’ 239 N- 26° 45’ 899 E): Küçük Geveyil Koyu’nun bitişiğinde ve güneyli rüzgarlara açık. Ancak günlük seyirlerde demirlenebilir.

TAŞ ADA KOYU (38° 14’ 483 N-26° 37’ 948 E): Tercih edilen bir koy. Doğası güzel, deniz berrak ve demirlemeye elverişli.

LEZZET

Almanya’da balık ekmek…

Frankfurt’a yolunuz düştüğünde canınız balık ekmek çekerse Main Nehri kıyısına yürüyün. Aradığınız balık ekmek teknesini orada bulacaksınız. Sakın şaşırmayın. İstanbul Eminönü’ndeki lezzeti Avrupa Birliği’nin finans merkezi olan Frankfurt’a taşıyan Ramiz Meral, bu işi hakkıyla yapıyor. Main Nehri’nde bağlı duran teknesinin önünde öğle saatlerinde, akşam iş çıkışlarında ve tatil günlerinde uzun kuyruklar oluşuyor. Ramiz Meral’in teknesi 14 metrelik Hollanda yapımı eski bir yat. Aldıktan sonra yüzer büfeye dönüştürmüş. Geçtiğimiz günlerde kendisiyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdim. Menüsünün yıldızı elbette balık ekmek. Hamsiler Karadeniz’den, çipuralar Yunanistan’dan geliyor. Uskumrularsa Atlantik sularından. Aylık balık satışı mevsimlere göre değişmekle birlikte ortalama dört ton. Yarıdan fazlasını hamsi oluşturuyor. Kalanı ise çipura ve uskumru. Bir porsiyon balık ekmek 5 euro. Frankfurt’a yolu düşenler Ramiz’in teknesi İstanbul’u Main Nehri kıyısında kolayca bulabilir. Gezici servisi yok, bağlı olduğu noktadan kesinlikle ayrılmıyor. Bir porsiyon 110 gram hamsi içeriyor; roka, soğan, domates ve limon suyu ile servis ediliyor. Ulaşmak isterseniz (0049)1624353304 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

Deniz ve tarih diyarı Seferihisar

Bodrum Koyu (38° 08’ 640 N- 26° 46’ 668 E) güneyli rüzgarlara açık. Plajı güzel. Batısı’nda yemek yiyebileceğiniz ufak bir tesis var.

Deniz ve tarih diyarı Seferihisar

Avrupa ülkelerine ihraç edilen Karadeniz hamsileri, Main kıyısında lezzet yaratıp Eminönü rüzgarı estiriyor.

YARIŞ

Kuzey Denizi’nde heyecan…

İsveç’in dünyaca ünlü tekne markası Hallberg-Rassy’nin geleneksel yarışı 15-16 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. Ürettiği rüya gibi yelkenlilerle küresel ölçekte prestij sahibi olan Hallberg-Rassy, soğuk sularıyla ünlü Kuzey Denizi’ni hareketlendirecek. İlgi duyanlar www.halleberg-rassy.com/news/rally-2018 adresinden bilgi edinebilir.

Deniz ve tarih diyarı Seferihisar