Geri Dön
CumartesiGuatemala’ya gönüllü bir yolculuk

Guatemala’ya gönüllü bir yolculuk

2011 yılında radikal bir kararla Guatemala’daki bir yetimhaneye çalışmaya giden Beliz Kudat’ın yaşadıklarını anlattığı “Yoldan Gönüllü Çıktım-Orta Amerika’dan Kartpostallar” adlı kitabı bu hafta raflardaki yerini alacak

Guatemala’ya gönüllü  bir yolculuk

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Beliz Kudat uzun yıllar şirketlerde yöneticilik pozisyonunda çalıştıktan sonra gönüllü olarak Guatemala’daki bir yetimhaneye gitti. Dört ay boyunca buradaki çocuklarla ilgilenen Kudat; yola çıkış hikayesini, kazandığı deneyimleri ve bu ilginç macerasını “Yoldan Gönüllü Çıktım-Orta Amerika’dan Kartpostallar” adlı kitabında topladı.

“Kendime bir fırsat vermeye karar verdim”
Beliz Kudat birçoğumuzun benzeri aklımıza gelse bile hayata geçiremediği bir gönüllülüğe imzasını attı. 18 yıllık çalışma hayatını sonlandırmaya karar veren Kudat, 2011 yılında Guatemala’daki Aşk Tohumları adlı yetimhaneye gönüllü olarak çalışmaya gitti. Yaşadığı dört aylık serüvenini “Yoldan Gönüllü Çıktım-Orta Amerika’dan Kartpostallar” adlı kitapta yazan Kudat, “Bu karar bir anda alınmadı. Kendi kendime iş hayatımda mutlu muyum diye düşünüyordum ve artık yaptığım işe daha fazla devam edemeyeceğimi anladım. Bunun üzerine kendime bir fırsat tanımaya karar verdim ve yola çıktım” diyor. Öncelikle Türkiye’deki kapıları çalan Beliz Kudat ya geri dönüş alamamış ya da “Türkiye’de böyle projeler yok” cevabıyla karşılaşmış. Bu yaşananların üzerine internette araştırma yapan Kudat bir aracı kurum bulmuş ve yapılan konuşmaların sonucunda yetimhanede çalışacak gönüllülere ihtiyacı olan Guatemala’ya doğru yola çıkmış.

Önce blog, sonra köşe, sonra kitap...
Guatemala’ya gittiğinde aklında kitap yazmak gibi bir fikri olmayan Beliz Kudat bu uzak coğrafyadaki yaşantısını anlatmak için bir blog açmış. “La Turca en Guatemala” adını verdiği blog’u, okuyucuların oldukça ilgisini çekmiş. Aynı zamanda bu süre zarfında Yeni Harman dergisine Orta Amerika’yla ilgili yazılar yazmış. Türkiye’ye döndüğünde de hem blog’undan hem köşesinden hem de tuttuğu günlüğünden yararlanarak “Yoldan Gönüllü Çıktım” kitabını yazmaya başlamış. Kitabında, Guatemala’daki yaşantısından fotoğraflara da yer veren Kudat kitabıyla ilgili olarak “Kitabın ilk bölümünde bu kararı verişim, yetimhanedeki çalışma hayatım ve kurduğum dostluklar var. İkinci kısım ise Orta Amerika’da yaptığım gezileri anlatıyor” diyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler