Geri Dön
CumartesiHIV pozitifliler bu aşkı onayladı!

HIV pozitifliler bu aşkı onayladı!

“İncir Reçeli” farklı bir hikaye. Metin ile Duygu büyük aşk yaşıyor ama genç kadın HIV virüsü taşıdığı için ilişkilerinde seks yok. Filmin yönetmeni Aytaç Ağırlar, senaryoyu yazdıktan sonra rahatsız edici herhangi bir nokta olup olmadığını anlamak için HIV pozitiflilerin kurduğu derneklere götürdüğünü anlatıyor

HIV pozitifliler bu aşkı onayladı!

Geçtiğimiz hafta vizyona giren “İncir Reçeli”, HIV virüsü taşıyan Duygu ile ona aşık olan Metin’in hikayesini anlatıyor. Birbirlerine
aşık oluyorlar ama Duygu’nun durumu nedeniyle ilişkiye cinsellik katmıyorlar.
Filmin başrollerinde Melike Güner ve Sezai Paracıkoğlu var. Senaristi ve yönetmeni ise Aytaç Ağırlar. Bu film hem oyuncular hem de yönetmen için bir ilk. Çünkü onların ilk sinema filmi. Sezai Paracıkoğlu’nun filmde seslendirdiği ve kendi bestesi olan şarkı şu anda internette en çok tıklananlar arasında.

* Filmde Duygu karakteri HIV pozitif olduğu için sevgilisi ile sevişmiyor. Sizce cinsellik olmadan aşk olur mu?
Melike Güner: Ben böyle bir şey yaşamadım. Bir şey başına gelmeden o durumu anlayabileceğimizi sanmıyorum. Çünkü o durum senin başına geldiğinde o sen oluyorsun. Mutlaka cinsellik olamayacaksa da âşık olmanın bir yolu bulunabilir. Aşkı sadece cinsellikle bağdaştırmak bana doğru gelmiyor.

Sezai Paracıkoğlu: Cinsellik olmadan aşk olabilir. Aşkı sadece kadın-erkek ilişkisi olarak değerlendirmemek gerekir. Çiçeğe de böceğe de âşık olabilirsiniz, ya da Tanrı’ya... Aşk kutsal bir şey. Ben aşka inanan bir adamım.

* Melike hanım, bu rolü kabul ederken riskli olur mu diye düşündünüz mü?
Melike G.: Hiç düşünmedim. Sonuçta bu bir rol. Sevdiğimiz her şeyi oynamakta özgürüz. Sonuçta hep aynı rolü oynayamayız. Ya da sürekli tutarlı rollerde olamayız. Böyle olsaydı ben Türk dizilerinin vazgeçilmez doktoru olarak kalabilirdim.

* Neden bu filmde oynamak istediniz? Sizi çeken şey neydi?
Melike G.: Senaryoyu, Aytaç’ı (yönetmen Aytaç Ağırlar) ve Sezai’yi sevdim.

Sezai P.: Ben de senaryoyu çok sevdim. Senaryo bana geldikten bir saat sonra Aytaç’ı arayıp “Ben bu işte varım” dedim.

* Oynadığınız karakterlerle benzer taraflarınız var mı?
Melike G.: Duygu’nun kendime benzettiğim bir tarafı yok. Ben bu rolü oynarken çok zorlandım. Aytaç’la çok mücadele ettik. Duygu’nun en çok konuşmasında zorlandım. Aytaç bıcır bıcır konuşan bir karakter istedi. Ben de hiç öyle bir tip değilim. Benim sesim gerçekten çok kalın çıkıyor. Sanki sabahları içimden bir “Hüseyin” çıkıyor! Aytaç içimdeki Hüseyin’i sevgi pıtırcığına dönüştürmeye çalıştı.

Sezai P.: Metin bana benzeyen bir karakter. İçine kapanık, kendi dünyasında yaşayan, aşkı arayan ve aşık olmak isteyen bir adam.

* Sezai bey filmde bir şarkı söylüyorsunuz ve şarkı şu anda birçok sosyal paylaşım sitesinde çok ilgi görüyor. Daha önce şarkı söylüyor muydunuz?
Sezai P.: Beste yapıyorum ve şarkı söylüyorum. Özcan Deniz’in, Melih Ünen’in albümünde iki şarkım var. Bir de filmde seslendirdiğim şarkı bana ait. Albüm hazırlığım bitti. Bir yıl içerisinde albümüm çıkmış olacak.

“Sömürmek için çok malzeme vardı, kullanmadım”
Aytaç Ağırlar (Yönetmen / Senarist)
* Filminizin hikayesi HIV pozitif taşıyan birine değiniyor fakat bununla ilgili neredeyse hiçbir şey söylenmedi.
Filmin sadece HIV pozitif ile anılmasını istemiyorum bu yüzden gizli tuttuk.

* Filmin senaryosunu yazarken HIV pozitif olan insanlarla görüştünüz mü?
HIV pozitifli insanların derneklerine gittim. Senaryomu okuttum. Rahatsız eden bir tarafının olup olmadığını sordum. Pozitif Yaşam Derneği’nde bilmeden AIDS dedim ve tepki gördüm. Onlar kendileri için “HIV pozitif”i kullanıyorlar. Toplum AIDS diyor onlar HIV pozitif. Bunu da kullandım filmde. Bizim için önemli olan önyargılar. HIV pozitif konusundaki önyargıları aşk üzerinden anlatıyoruz. Filmde insanları sömürmek için çok fazla malzeme vardı. Ama ben bu yolu seçmedim.

* Filmde Metin ve Duygu arasında hiçbir cinsel ilişki olmuyor. Gerçekte de böyle mi?
Öğrendim ki sevişebiliyorlarmış. Ama meşakkatli bir şeymiş. Aşık olduğun kadınla sevişmek için bu kadar teferruata gerek var mı? Bunu bu kadar kirletemezsin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler