Geri Dön

Işınlanmanın kitabını yazdı

“Işın Makinesi” adlı kitabın 10 yaşındaki yazarı Yavuz Akan: “Öğretmen masal yazma ödevi vermişti. İki-üç haftada yazdım. Sınıfta sunarken birazcık korktum ama bitirince alkışladılar”

Işınlanmanın kitabını yazdı

Hayal algısını yaymayı ve geliştirmeyi hedefleyen Dreamstalk isimli platform iki yıldır üniversite öğrencilerinin hayallerini dinleyerek seçilenleri gerçekleştiriyor. Son olarak çocukları dinleyerek 10 yaşındaki Yavuz Akan’ın hayalini gerçekleştirdi. Uzaya ışınlanmak üzerine yazdığı “Işın Makinesi” adlı kitabın basılmasını hayal ettiğini söyleyen Yavuz’un hayali 500 çocuk arasından seçildi. Kitabı 30 bin adet basıldı ve bu ay National Geographic Kids dergisiyle birlikte çocuklara ulaşıyor.

Yavuz ve ailesiyle buluştuğumuzda kitabın basıldığından habersizlerdi. Görüşme doğum gününe denk gelince Dreamstalk, Yavuz’a bir sürpriz hazırladı. İstinye’deki D&R’da yerlere Yavuz’un takip etmesi için notlar yapıştırıldı. Notları takip eden Yavuz, bir rafta dergiyle beraber kendi kitabını gördü. Şaşkınlığı kısa sürede sevince dönüştü. Biz de Yavuz’la kendisi ve yazdığı masal hakkında konuştuk.

-Yavuz bize kendinden bahseder misin?

Ağustosun 3’ü, 2005 doğum tarihim. 5’inci sınıfa başlayacağım bu sene. Bir tane kız kardeşim var ama onunla çok iyi anlaşamıyoruz şimdilik. Sporu seviyorum.Yüzmek favorim. Futbolu da seviyorum.
En sevdiğim ders matematik.

-Kitabın basıldı, neler hissettin biraz önce raflarda gördüğünde?

Şaşırdım. Heyecan hissettim. En çok annemle babam göreceği için, öğretmenlerim göreceği için heyecanlıyım.

“Almanya’ya ışınlanırım”

-Nasıl anlattın hayalini seni sahneye çağırdıklarında?

“Işınlanmak istiyorum” dedim. “Neden ışınlanmak?” dediler. Ben de “Bilimi sevdiğim için” dedim. “Yapılmamış ama yapılırsa güzel olur hatta bununla ilgili kitap yazdım” dedim.

-Uzay, gökyüzü, ışınlanma... Bu konulara ilginin sebebi ne?

Sebebi uçaklara duyduğum ilgi. Pilot olmak istiyorum zaten. Gazetelerde, okulda gördüm bilim adamları ışınlanmayı arıyor diye. Kitapta da baba uzaya gidiyor, çocuklar hep onu özlüyor. Telefon yerine yıldızla haberleşiyorlar. Uzayda telefonlar çalışamadığı için yıldızları düşündüm.

-Işınlanma bulunsa nereye ışınlanırsın?

Almanya’ya. Seviyorum, teknolojik olarak takdir ettiğim bir ülke. Gitmedim hiç. Annem, babam, kardeşimle gidip teknolojik araçları, uçakları, arabaları görürdüm.

“Bu kitap anneme hediye”

-Nasıl yazdın bu kitabı?

Öğretmen masal yazma ödevi vermişti. İki-üç haftada yazdım. Birinci gün araştırdım internetten, giriş bölümü nasıl yapılacak diye. Resimleri kız kardeşim beğendi. Sınıfta sunarken birazcık korktum ama bitirince alkışladılar. Öğretmenim de 100 verdi. Anneme kitabı doğum gününde hediye edeceğime söz vermiştim, öyle oldu.

-Nasıl tepkiler aldın arkadaşlarından?

Okulda herkes beni takdir etti.

-Bundan sonra da kitap yazmayı istiyor musun?

Kitap yazmayı düşünüyorum ama pilot olmak istiyorum. Yazarsam deniz olacak bu sefer. Köpekbalıkları, balinalar, orkalar...

Gülşah Saraçoğlu: Ben tasarımcı değil terziyim!Şarkcı Simge Sağın'ın ilk Harbiye Açıkhava konserinde giydiği renkli sahne kostümü olay oldu. Gülşah Saraçoğlu’nun imzasını taşıyan kıyafet; Meksikalı şarkıcı Thalia’nın geçen yıl bir konserinde giydiği kostümün kopyası olduğu haberleriyle gündeme geldi. Tüm bu yaşananların ardından Gülşah Saraçoğlu, konuya açıklık getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber