Geri Dön

Karada yer kalmazsa buyrun okyanuslara!

Prototip aşamasındaki okyanus şehri Lilypad projesi bilim kurgu filmlerine yakın bir model öneriyor. Peki deniz şehirleri küresel ısınmaya çözüm mü?

Karada yer kalmazsa buyrun okyanuslara!

Yeni yılın ilk gününde açan güneş ve nispeten ılık hava, hayatın griliğinden sıkılan herkes için tatlı bir moral kaynağı oldu. Yılbaşı, lapa lapa yağan karla, bembeyaz örtülü ağaçlarla ilişkilidir halbuki hayalimizde. Hayat pahalılığı içinde kışın nefes aldıran sıcak havalara, moral veren gün ışıltısına seviniyor olsak da tabiat düzeninde taşların yerinden oynamış olduğunu gözden kaçıramayız. Gezegen bize acil bir mesaj veriyor. Kuraklıktan canlıların yok olmasına, orman yangınlarından sellere ve acımasız fırtınalara kadar küresel ısınmanın yıkıcı etkilerini yaşamaya başladık bile. En tehlikeli senaryo ise deniz seviyelerinin yükselmesi. Dünyanın küresel ekonomide rolü olan büyük şehirlerinin önemli bir kısmı deniz kenarlarında. İstanbul kıyıdan hızla yükselen coğrafi yapısına bağlı olarak Dolmabahçe sahilini Maçka sahiline feda ederek kısmen kurtarır diyelim... Ancak bu Amsterdam, Venedik, New York’un belli kesimleri, Şangay gibi şehirler için yok olmakla neredeyse eş anlamlı.

Deniz şehirleri

Pekala bu senaryolar gerçek olduğunda ne yapacağız? Gayrettepe’deki emlaklar şimdiden gözünüze çekici gelebilir... Dünya zenginleriyse karaya kaçmaktan daha fantastik bir alternatifle ilgileniyorlar: Deniz şehirleri. Sular yükseldiğinde yukarılara çekilmek, kaynakların azalması ve kalabalığın artması, dolayısıyla bir kaos anlamı da taşıyor. Bundan uzak kalmanın lüks ve konforlu bir yolu varsa o da denize yerleşmek. Peki bu nasıl olacak?

Karada yer kalmazsa buyrun okyanuslara
Geçtiğimiz yıl Oxford sözlüğüne kabul edilen yeni İngilizce terimlerden biri Seasteading, yani denize sabitlenmek. Herhangi bir ülkenin kıyılarında deniz üzerinde kalıcı yerleşimler kurmak anlamına geliyor. Bunun dünyadaki ilk örneklerinden biri, yüzyıllardır Peru’da Titicaca Gölü üzerinde birbirine bağlı yüzen evlerde yaşayan Uro insanları. Modern dünyada denizde yaşamın öncülüğünü Seasteading Institute adlı bir kurum yapıyor. Tüm dünyadan biyolologların, mühendislerin, yatırımcıların ve çevrecilerin takım halinde çalıştığı bu enstitü, deniz üzerinde yaşamı mümkün kılacak projeler geliştiriyor.

Yüzen ada

Yüzen ada projesi, okyanus yatağına zincirli ve deniz yüzeyinde salınabilen beton konstrüksiyonlu bir yapı fikri. Karadan ulaşılabilir şekilde tasarlanan yüzen ada, kendi kendine yetebilen bir ekolojik köy modelini baz alıyor. 250 kişilik yaşam kapasitesiyle 11 platformdan oluşuyor. Gerektiğinde platform sayısı artırılabiliyor.

Güney Pasifik Okyanusu’ndaki 118 adadan oluşan Fransız Polinezyası, enstitü ile anlaşma yapan ilk devlet. Projenin üç yıl içinde başlaması öngörülüyor. Enstitünün çapa atacağı ilk yüzen ada projesiyse 2020 yılında Güney Tahiti’de başlayacak. Bungalovların ve apartmanların yer alacağı köyde bir araştırma merkezi de bulunacak. İlk aşamada turistik cazibe yaratacak olan köy, denizde yaşamın dünyadaki ilk temellerini atmaya hazırlanıyor.

Prototip aşamasındaki Lilypad projesi bilim kurgu filmlerine yakın bir model öneriyor.
Paris menşeili Lilypad, hem karasal hem de denizde yaşam özelliklerine sahip amfibik bir yapı. 50 bin nüfusla okyanus kıyılarında seyahat edebilecek şekilde tasarlanıyor. Fiberglas konstrüksiyona sahip Lilypad’in üzerinde yeşil alanlar ve fütüristik binalarla deniz altı kısmında seyir ve yaşam modülleri bulunuyor.

Yat Evler

Felakette bile lüksünden vazgeçmeyecek olanlar için Miamili Arkup tarafından tasarlanan Yat Evler ideal. 2-3 milyon dolar aralığında fiyatı bulunan Yat Evler, 340 metrekare genişliğinde, 4 yatak odalı bir yaşam alanı sunuyor. Şebekeden bağımsız yaşanabiliyor. Kendi su filtreleme, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji sistemleri bulunuyor. Aynı zamanda yağmur suyunu toplayabiliyor ve güneş enerjisiyle çalışan elektrik motorları kullanıyor.

Kars'ta tilkilerin yiyecek arayışıKars’ta aç kalan tilkilerin, yiyecek araması objektiflere yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber